Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Doba přeje prostitutkám, mafiím, bratrstvům II

| 4. 7. 2012

Volné pokračování textu věnovaného zejména vzdělávání, hlavnímu nešvaru současného akademického světa, kterým je – konformita a nedostatek odvahy a invence.

Doba přeje prostitutkám, mafiím, bratrstvům II

Napsal mi pan Bohuslav Haltmar, plukovník ve výslužbě. Milé psaní. Kromě jiného v něm reaguje na můj text zpřed několika týdnů. Zamýšlel jsem se tehdy, že vědecký výzkum je dnes přespříliš svázaný státní byrokracií, různými těžkopádnými grantovými agenturami a jinými orgány. A že tohle svázání podvazuje inovativní činnost, kreativitu, a tedy i ekonomický růst. Pan Haltmar mi dává za pravdu. Dává i dobrý příklad z praxe. Aniž se to příliš ví, loni cenu Česká hlava získal vědec Viliam Vatrt. Jako první určil hodnotu konstanty potenciálu na geoidu W0. Netušil jsem, co to znamená, leč pan Haltmar v dopise líčí, že konstanta byla zařazena do souboru světových konstant po bok Newtonovy gravitační konstanty nebo rychlosti světla ve vakuu. Tedy velevýznamný objev!

Objev, jenž však nebude zužitkován. „Bohužel, k tomu podstatnému, co by přineslo ekonomické zisky, nedojde,“ ladí Haltmar sklíčenou notu. „Nejsou na to peníze. Ty jdou spíše do popsání stohů papíru, článků, kongresů o ničem.“ Ano, peníze jdou tam, kam určí grantové agentury. V nich často sedí úředníci, kteří o té objevené objevné konstantě vědí asi tolik, co já.

Zhoubné bujení: metastázy státu

Že se nám stát škodlivě rozbujel, není pochopitelně patrné jen ve vědě. Třeba i bujení korupce je neblahým doprovodným jevem této přebujelosti. Zprávy z Řecka, Španělska a dalších zemí nám přitom den co den dávají tušit, že přebujelost státu není udržitelná. Ale co místo přebujelého státu? Co potom? Proslulý armádní stratég Carl von Clausewitz měl za to, že spořádaný ústup je vůbec nejnáročnější vojenskou operací. Spořádaný ústup od přebujelého státu zase bude nejnáročnější operací novodobých dějin, kterou bude vyspělý svět muset provést.

Řada soudných ekonomů dnes volá po škrtání, omezování výdajů, zeštíhlení státu. Souhlasím. Jenže je třeba vidět nejenom ekonomickou stránku věci, jakkoli je podstatná, ale i tu společenskou. Nikdo dosud bohužel nenabídl životaschopný projekt „exitu“ z přebujelého státu. To je možná i jeden z důvodů, proč se politický establishment snaží nynější status quo udržet za každou cenu, nesmírně nákladně.

Text vyšel na autorově blogu

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

Jan Koss | 8. 7. 2012 17:52

V Česku hospodařská krize není.Potíže které mají v Řecku, Španělsku, Kypru se Česka natýkají.V Čechách je proti-EH hysterie, iracionální a morbidní myšlení že se to brzy zhroutí, z části způsobené pseudo-ekonomy.
Zprávy z Řecka a Španělska nám dávají tušit že ekonomie založená na zemědělstvi a turistice mají problémy když turisti nepřijdou.
V rámci přebujeného státu and byrokracie by bylo vhodné řešit problem u pramene a navrhuji aby se PhDr Kovanda setkal s rektorem VŠE prof. Ing. Richard Hindls, CSc., dr. h. cv rámci pozastavení přitoku aktualních nebo potencialních byrokratů z VŠE to ekonomiky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

wenkovan | 5. 7. 2012 22:42

Každá civilizace měla svůj nástup, rozkvět, vrchol, ústup ze slávy a nevyhnutelný konec a nikdo s tím nic nenadělal. Není důvod si myslet, že to s tou naší (euroamerickou) bude jiné. Nemyslím, že je nutný nějaký všezahrnující ničivý kolaps, i když samozřejmě není vyloučen. Plíživé narůstání příznaků rozkladu je vidět už delší dobu (řeší se pitomosti, prosazují se věci ohrožující stabilitu samotného systému, stále větší podíl šedé ekonomiky, ...). Prostě se nalézáme v sestupné části vývojové křivky naší civilizace, jenom nevíme, kde přesně a nemáme možnost to ani zjistit. Oni ti staří Římané (zvláště v okrajových provinciích) taky nevěděli, že Řím už skončil a dozvěděli se to až za kolik set let z dějepisu.
Abych to shrnul: myslím, že s tím nic nenaděláme, ale může nás utěšovat to, že jsme byli při tom, když se to podělalo. A to si taky každá generace říct nemůže.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ferdinand Mácha | 4. 7. 2012 19:17

Případně se to vyvrbí jako vždycky v minulosti, když padaly říše. Přišli dobyvatelé z vnějšího světa. Možná přijdou afričané se zbraněmi, možná Číňani s penězi...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Shenkawski | 4. 7. 2012 16:40

Ja se spise obavam, ze pokud dojde ke "kolapsu" tak to nebude totalni anarchie, ale revoluce. Takova revoluce, kterou nabidne nejaky populista/extremista a nepovede to k nicemu dobremu. Totalni systemovy chaos neocekavam
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Svoboda | 4. 7. 2012 10:34

Pan Kohout již několikrát napsal, že Evropa čelí třem krizím - veřejné finance, bankovnictví a obchodní bilance. Vždy si říkám, že mu tam chybí ještě jedna, ta největší - peak government nebo-li přebujelost státu. A nejde jen o sociální výdaje, jak se to někdy zjednodušuje. Dokonce o ně nejde ani v první řadě.

Spořádaný ústup od přebujelého státu - to je ústřední otázka. Někteří tvrdí, že je nutný naprostý kolaps. Já na to nemám ani odvahu ani nejsem přesvědčen, že kolaps k něčemu rozumnému povede, takže mne tato otázka zajímá. Bohužel nevíme, zda to je řešitelný problém, takže s kolapsem tak trochu počítám.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Koss | 8. 7. 2012 18:10
reakce na Petr Svoboda | 4. 7. 2012 10:34

Jo, P Kohout z 3.7.2012také napsal „euro se nezhroutí. Jednoduše není jediný důvod, proč by se euro mělo hroutit. Řecký bankrot? Španělská bankovní krize? No a co.“
A také napsal „Eurozóna měla za 12 měsíců konče dubnem 2012 obchodní přebytek ve výši 23 miliardy dolarů. Pro srovnání, USA měly deficit ve výši 758 miliard dolarů, Británie deficit 167 miliard, Japonsko deficit 44 miliard.“
Myslím že mi není třeba komentovat o evropském „zhrouceni !?!?“
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Robert Kubíček | 4. 7. 2012 16:28
reakce na Petr Svoboda | 4. 7. 2012 10:34

Pane Svobodo, píšete strašně zajímavou věc. Mám tomu rozumět, že ten kolaps by mohl vézt třeba k totální anarchii - ve smyslu "ubraň si co můžeš" nebo "to mě nezajímá, že sis myslel, že to je tvoje, teď to mám já a nazdar".
Co myslíte? Ono když podnájemník dluží několik měsíců na nájemném a majitelka jej jde regulerně vystěhovat a ten pak postřílí všechny zúčastněné, tak to dost možná k tomu míří. Úplně mě děsí představa, že je všechno všech bez většího nároku na to coby šetrný nebo investiční typ. Nerad bych se dožil toho, kdy tato civilizace zničí sebe sama.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Svoboda | 4. 7. 2012 17:03
reakce na Robert Kubíček | 4. 7. 2012 16:28

Velký kolaps nebo série menších kolapsů příjde určitě, pokud se nepodaří zorganizovat spořádaný ústup státu. Co bude pak, je už jen věštění z lógru - nejspíš násilnická totalita nebo násilnická anarchie. Na možnost překlopení kolapsu v libertariánský anarchokapitalismus nevěřím.

Prvním krokem spořádaného ústupu by mohla být dekonstrukce eura. Když se to Německu podaří, tak máme naději.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondrej Skout | 5. 7. 2012 16:14
reakce na Petr Svoboda | 4. 7. 2012 17:03

No ustup statu je mozny, zejmena smerem k pozicim, ktere mel zastavat pred utokem. To jest obrana prava a poradku. Nikoliv prerozdelovani a managovani.

Sporadany ustup je rovnez mozny. Nemusi se totiz ustupovat prekotne. Stat je rozlezlej na takovym zbytecnym prostoru, ze jeho ustupu si vsimnou jenom nejvetsi lapkove, kteri zili z ochrany, ktere jim pri pleneni poskytoval.

Kdyz sme zvladli ustup na 50% z doby komunismu, tak zvladnem i tech dalsich 25.

Nikomu se do toho samozrejme nechce, protoze stabilita je mekka lenochu tj. lidi ale to se poda.

Katastroficke scenare jsou samozrejme mozne ale nehazel bych flintu do zita.

Anarcho-kapitalismus vyzaduje jednu zakladni podminku, a to vetsina obyvatelstva musi byt tzv. osvicena. Podobne jako reformatori v Osvicenstvi ale jeste trosku vic :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Lukáš KovandaLukáš Kovanda
Lukáš Kovanda je ekonomický konzultant a autor populární i odborné ekonomické literatury. Věnuje se filozofii a metodologii ekonomické vědy, publikuje...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!