Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Prezidentský dotazník č. 2: Ladislav Jakl

| 24. 9. 2012

Co si myslí lidé, kteří by stáli o úřad prezidenta? Po Karlu Schwarzenbergovi přinášíme odpovědi Ladislava Jakla. Byl by tajemník současného prezidenta Václavu Klausovi důstojným nástupcem?

Prezidentský dotazník č. 2: Ladislav Jakl

Prezidentův tajemník může mít jasno v jednom: skončí prezident a končí i on. Noví prezidenti si vodí svoje lidi a team starého prezidenta vyprazdňuje šuplíky a promazává počítače. Když se prezidentovu tajemníkovi nechce do velkého stěhování, zbývá mu jediná možnost: stát se prezidentem.

Ve skutečnosti budou motivace Ladislava Jakla, který ohlásil, že se chce ucházet o prezidentskou kandidaturu, zřejmě vážnější. Snad ji aspoň částečně osvětlí náš prezidentský dotazník.

Každé pondělí zkoumáme názory jednoho z prezidentských kandidátů nebo kandidátů na kandidáta: volit se totiž může až z těch, kteří si dokážou sehnat zákonem stanovenou podporu. Padesát tisíc lidí nebo dvacet poslanců nebo deset senátorů. Ladislav Jakl, který kandiduje za Stranu svobodných občanů, zatím nemá ani jedno. Času je ale ještě relativně dost.

Podpořil byste zákon o vyrovnaném státním rozpočtu?

Podpořím politiku vyrovnaného rozpočtu. Zda k ní povede zákon to přikazující, není jisté. Musel by obsahovat pevně stanovené výjimky pro mimořádné situace, aby nebyl obcházen jako všechna podobná pravidla. V každém případě by ale bylo nejlepší, kdyby vyrovnanost rozpočtu vycházela z politické konstelace, ne z formálních pravidel. A dodávám, že existuje vyšší hodnota, než je vyrovnanost rozpočtu: jeho podíl na HDP. Vyrovnávat rozpočet cestou zvyšování rozpočtových příjmů není v mých očích žádným vítězstvím.

Jaký je váš názor na církevní restituce?

Jejich současná podoba je výsledkem zbrklosti, ne rozvážného přístupu.

Jste pro zavedení školného na vysokých školách?

Jsem pro zrušení státních vysokých škol. Vysokoškolské vzdělání je soukromým, nikoli veřejným statkem. Pokud by školné bylo prvním krokem k odstátnění vysokých škol, pak bych byl pro. Pokud by bylo krokem ke stavu, kdy se stát stane podnikatelem v oblasti vzdělání, pak bych v tom moc pokrok neviděl, snad jen v tom, že by školné fungovalo jako regulátor poptávky.

Měly by mít děti možnost spořit v rámci povinných sociálních odvodů na důchod svých rodičů?

Ta otázka předpokládá existenci hybridních polostátních a polosoukromých fondů, s jejichž koncepcí nesouhlasím. Děti se mají starat o své rodiče jakoukoli formou, státu po tom nic není. Stát není banka ani pojišťovna. Má být garantem péče o veřejné statky. A ty já v oblasti péče o seniory vidím v rovném minimálním státním důchodu. Vše ostatní má být čistě soukromou věcí bez jakékoli účasti státu.

Jste pro zavedení majetkové odpovědnosti úředníků?

Majetková odpovědnost má platit pro všechny lidi obecně. A myslím, že i platí. Pokud nedostatečně, je třeba zpřesnit obecná pravidla, ne stanovovat speciální pravidla pro vybranou skupinu lidí.

Jste pro zákonné omezení horní hranice RPSN u půjček? Pokud ano, v jaké výši?

Jsem proti.

Jste pro zavedení účelovosti u stavebního spoření?

Jsem proti státní podpoře jakéhokoli finančního produktu. Čili i pro zrušení dotovaného stavebního spoření.

Jste pro legalizaci a zdanění prostituce?

Jsem proti. Stát nemá co pást děvky.

Je vám bližší Václav Klaus, nebo Václav Havel?

Nejbližší je mi Ladislav Jakl.

Kdo byl podle vás nejlepším polistopadovým premiérem?

Klaus.

Kdo má u vás doma pod palcem rodinné finance?

Já.

Víte, kolik za měsíc průměrně utratíte?

No, zhruba...

Jak si spoříte na stáří?

Formou pojištění u jedné velké banky.

Vstoupíte do II. pilíře penzijního systému?

Nesouhlasím s ním v principu. Takže nevstoupím. Má být každého věcí, jestli se na stáří zabezpečí sbíráním známek nebo jestli chce vše propít a brzo umřít. Stát nemá co podporovat jakoukoli formou soukromou aktivitu ve prospěch vlastního komfortu ve stáří.

Kolik maximálně plánujete utratit za předvolební kampaň a z čeho náklady pokryjete?

Neplánuji. Utratím vše, co dostanu. A nedostal jsem dosud nic.

Čtete Peníze.cz nebo Finmag?

Omlouvám se, ale nečtu.


Ladislav Jakl

Ladislav JaklVlastními slovy: Narodil jsem se v roce 1959 v Chebu. Vystudoval jsem Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy. V životě jsem byl pionýrským vedoucím, závozníkem, redaktorem zdravotnických časopisů, vedoucím kulturního střediska, metodikem lidové konzervatoře, poslancem ČNR, vedoucím úřadu rady pro vysílání, novinářem, asistentem poslance, ředitelem odboru poradců předsedy Poslanecké sněmovny a tajemníkem prezidenta republiky. Hraji rock a na docela vyšší úrovni piju pivo.

Perlička: Legrační je, že celá řada lidí, kteří mu v přeneseném slova smyslu nemůžou přijít na jméno, mu vlastně nemůže přijít na jméno doslova. Totiž – připisují mu názory a slova prezidentova vicekancléře Petra Hájka.

 

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (2 komentáře)

Ivo Patta | 24. 9. 2012 12:52

Pojďme si rozebrat fakta, tj. tři otázky v dotazníku na téma starobní důchod:

- Měly by mít děti možnost spořit v rámci povinných sociálních odvodů na důchod svých rodičů?

K první z otázek - slovo spořit je třeba zaměnit za slovní spojení přímo přispívat. Správné znění otázky: Měly by mít děti možnost přímo přispívat v rámci povinných sociálních odvodů na důchod svých rodičů?
Poznámka: Jedná se o myšlenku, která k nám přišla před lety z USA. Velmi jsem ji zkoumal ze všech stran a následně zavrhl. Jednalo by se o loterii (např. plátce zemře při dopravní nehodě a tím se příspěvky automaticky ukončí, případně vznikne právní bitva o pokračování platby příspěvků viníkem nehody či plněním pojišťovnou z povinného ručení).

- Jak si spoříte na stáří?

Opět to nešťastné slovo spoříte, dokonce ve spojení - spoříte na stáří. I. důchodový pilíř, který v ČR pokrývá až na zanedbatelný segment sociální jistoty ve stáří, není spořícím pilířem. U I. pilíře se jedná o clearing zajišťovaný ČSSZ.Takže podobnou otázkou můžete de facto jen propagovat II. a III. spořící pilíř.Správné znění otázky:Vychováváte děti, nebo si spoříte na stáří?
Jste šokován podobnou formulací otázky? Doporučuji prostudovat práci J. Rusnok a spol.: Důchodová reforma pro Českou republiku. Inovativní přístup. K tomu jen v krátkosti citát z projevu téhož autora:
"Jiří Rusnok, bývalý ministr financí, dnes prezident Asociace penzijních fondů České republiky a generální ředitel ING Penzijního fondu se 13. prosince 2007 na semináři „Důchodová reforma v poločase příprav a budoucnost sociálního státu v České republice“zmínil o tom, že na přelomu let 2004 a 2005 propagoval společně s Jamesem Hyzlem udržitelný penzijní systém (odstupňovanou výši důchodu – nula dětí, žádný důchod z prvního pilíře, tři a více dětí, plný důchod z prvního pilíře). Konstatoval ovšem, že na uvedení tohoto systému do praxe je ještě přílišbrzy,že by jej občané nepochopili!"

- Vstoupíte do druhého pilíře penzijního systému?

Otázku tohoto typu byste nemohl položit ani svědkovi u soudu, protože by se okamžitě ozvalo: námitka! Nebo ještě jinak, můžete s takto položenou otázkou udělat jen jediné - doplnit ji otevřeně o dovětek:jen nesvéprávný občan nevstoupí do penzijních fondů.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tonda Kramár | 9. 10. 2012 11:57
reakce na Ivo Patta | 24. 9. 2012 12:52

Vyčerpávající rozbor, ale u tohoto kandidáta se nad tím nebudu ani zamýšlet. Myslím, že se na tuto funkci opravdu nehodí..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!