Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kdopak to mluví?

| 27. 12. 2011

Noviny v posledních dnech plní přehledy toho, co příští rok zdraží a co bude pro občany složitější. A nechybí ani řada komentářů o zklamání z vlády, do které tolik lidí vkládalo naději na změnu.

Kdopak to mluví?

Pomiňme to, že vládu, která měla díky pohodlné většině ve sněmovně největší šanci změnit Českou republiku v její historii, zatím provází mnohem víc skandálů, než je i při nízkém standardu v Česku zvykem. Mnohem horší totiž je, že se z vlády, která měla postavit českou ekonomiku na nohy a pořádně posílit její základy, stala ve vnímání lidí vláda, která jen zdražuje a bere těm, kteří mají nejmíň.

Rychlá a čitelná akce nepřišla

Přitom co jiného by v dnešní moderní době měli lidé umět než dobře komunikovat? A i když navržené reformy často zůstaly na polovině cesty a zklamaly téměř každého, přece jen je šlo vysvětlit výrazně lépe. Způsob nekomunikace a nesmyslného propojování nesouvisejících věcí (například zvyšování DPH ještě před zahájením penzijní reformy nebo úprava sociálních dávek s podivným tendrem na jejich výplatu prostřednictvím jediné banky) dokázal vyvolat jen naštvání a pochyby o tom, jak to vlastně vláda se změnami systému myslí.

Našlápnuto přitom měla vláda dobře. Hra řeckou kartou během volební kampaně fungovala velmi účinně, a pokud by vláda jasně vysvětlovala, co a jak dělá, přijala by velká část voličů reformy s mnohem větším pochopením. Místo rychlé akce ovšem přišly skandály a důvěra ve vládu – což je klíčová podmínka úspěšných reforem – vymizela mnohem rychleji než u jakékoliv jiné předchozí vlády.

Příležitost, která se nebude opakovat

Bohužel selhal i pokus odclonit negativní politické dopady reforem pomocí NERVu. Původní myšlenka – mějme skupinu odborníků, která nám připraví reformy, které my pouze zavedeme, ale podepsáni pod nimi budou oni, takže ponesou vinu – byla velmi chytrá, spory mezi některými členy vlády a NERVu a velmi pomalé převádění nápadů NERVu do praxe ale způsobily, že ani tato strategie nefungovala.

Může být rok 2012 lepší a může se vládě podařit lépe vysvětlit změny, které přicházejí? Rád bych byl optimistou, ovšem je zde několik podmínek: musela by existovat jednotná komunikační strategie – ovšem každé ministerstvo si komunikaci „svých“ reforem plánuje samo a s jinými lidmi. Reformy a jejich ekonomický prospěch by se měly zdůrazňovat při každé příležitosti – ovšem ekonomické dopady v řadě případů nikdo ani nevyčíslil, natož aby ukázal, co přinesou občanům. Měla by se jasně vysvětlovat nutnost reforem – ovšem je pohodlnější schovat se za nutnost reformy zavést, podobně jako se v minulosti nepopulární opatření schovávala za příkazy z Bruselu. Mělo by být jasně vidět, že břemeno reforem nesou především ti, kteří si to mohou dovolit – ovšem většina dosavadních změn dopadá především na ty nejslabší. A především by měla vláda vystupovat jednotně – ovšem to v dnešní situaci patří spíše do kategorie nesplnitelných přání. Bohužel, protože tato příležitost se opakovat nebude.

 

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (2 komentáře)

Aleš Müller | 27. 12. 2011 09:13

Neměl bych tak velké nároky na tuto vládu. Tato vláda je, jak se zdá, tranzitivní. Zatímco předchozí vlády a parlamenty byly "odolné" proti požadavkům na morální kvalitu politiků, tato vláda začíná být první, která reaguje na požadavky voličů. I mezi volbami. Vzpomeňme na odstoupení Drobila, Kocourka, Bessera - to by byly v minulosti nevýznamné aférky, ale nyní vedly k odstoupení ministrů, a to přestože byli podporováni mohutnou lobystickou strukturou.
Pokud na konci této vlády nebudou voliči vybírat zkorumpované politiky a nikdo si podobné nýmandy a zloděje nedá do vlády, bude to výborný výsledek této vlády.
Z hlediska daní, peněz apod. je činnost ministra Kalouska opravdu hlubokým zklamáním.
My voliči musíme s kroužkováním zapůsobit i v příštích volbách :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Marčík | 27. 12. 2011 14:43
reakce na Aleš Müller | 27. 12. 2011 09:13

Nazývat pokusy o defraudaci 0,5 mld. Kč nevýznamnou aférkou a považovat je za menší číslo než desítky miliónů Šárky Grossové, které znamenaly konec politické kariéry jejího manžela, zatímco Drobil zůstává stále místopředsedou jedné strany, to skutečně může asi jen podivnou logikou a iracionálními čísly obdařený nerozum, dost možná se nacházející v tranzitivním stádiu.

Ale není všecko zlato co se třpytí. Vondra a jeho zvukařští kunčafti si stále stojí za svým a Saška si tak může i nadále dopřávat opiové rauše v Nerudovce. Superguru Bárta vůbec superguru není a jeho jakože ne jeho firma vůbec, ale vůbec nikoho neodposlouchává. Nejlepšímu ministrovi na světě pro změnu zase nevyšly jeho kupecké propočty, ale nevadí, třeba příště, odvážnému štěstí přeje a jednou to vyjít už musí, zejména když někdo někomu počítá účty, pod nimiž všemi je sám podepsán (a to teď nemíním jeho padáky a spol), a je tak hodný, že je posílá poštou a zapomene se pod ně podepsat. Ministr školství měl za asistenta nácka, asi ho naprogramoval tak, aby se sám odešel, patrně to nemělo co dělat s jeho nacionalistickými - pardon národoveckými - vizemi a výchovou ku národnímu uvědomění, či jak se tomu praví. Martin Roman, kamarád a oslíček otřes se nejednoho mocipána vezdejšího, sic byl nachytán na švestkách, ale od švestek byl převeden rovnou na jabka, to asi proto, aby mohl bedlivě dohlížet nad tím, zda švestky budou trhány správně, rozuměj po jeho způsobu, a že propočty budou sedět tak, jak původně měly. Skutečně morálka současných politiků vzkvétá natolik, že možná i korpus VH v podzemí rozkvetl (a byl-li zpopelněn, snad něco kvítků z jeho popela vzešlo též).

Tato vláda se naopak holedbala natolik, že velké nároky na ni jsou zcela na místě. A není sporu o tom, že to je nejhorší vláda, jakou kdy Česká republika měla. Problémem číslo jedna české politiky je obrovská systémová korupce a tato vláda bohužel nevyužila jedinečné příležitosti, aby s ní výrazně zatočila, navzdory jejím chvástavým, neustále dokola omílaným frázím. Ó, koaliční pilíři! Ale chápu, není snadné rozložit kleptokratickou olygarchii.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Tomáš ProuzaTomáš Prouza
Vystudoval na VŠE v Praze mezinárodní politiku a diplomacii a na britské Open University získal titul MBA. Během studia pracoval v Nadaci Patriae a jako...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!