Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pravda o centrifugách

| 3. 12. 2010

Přestože rychle zapadla ve stínu mediálně zajímavějšího dělostřeleckého souboje, zpráva amerického fyzika Siegfrieda Heckera o současné úrovni severokorejského programu obohacování uranu je vskutku zajímavé čtení. Ovšem málokterý z českých novinářů, kteří o této události psali, se obtěžoval si ji přečíst, a proto závěry, ke kterým dospěli, nemají s realitou příliš společného.

Pravda o centrifugách

Příkladem můžou být třeba Novinky.cz (Právo on-line) nebo Ihned.cz (Hospodářské noviny on-line). „Severokorejci rozjeli ve velkém obohacování uranu na výrobu jaderných bomb,“ křičí titulek na prvním webu.

Podle iHNedu zase „KLDR údajně spustila další dva tisíce centrifug na obohacení uranu,“ aniž se nám autor obtěžuje vysvětlit, co myslí těmi „dalšími centrifugami“ – protože dosud o severokorejském uranovém programu kolovaly jen nepotvrzené spekulace. O vlastní Heckerově zprávě jako takové se ani z jednoho článku příliš nedozvíme, kromě toho, že prý by „informace sdělené vědci (...) mohly podporovat domněnku, že se Pchjongjang snaží získat další zdroj štěpného materiálu pro výrobu jaderné bomby“. To ale z Heckerovy zprávyvůbec nevyplývá.

Jaderný problém jménem Korea

Zde je třeba udělat menší exkurz do historie. Podstatou denuklearizační dohody uzavřené v roce 1994 mezi USA a KLDR bylo zastavení tehdejšího severokorejského jaderného programu založeného na plynových reaktorech (a zejména zastavení výstavby dvou větších reaktorů o výkonech 50 MW a 200 MW), ze kterých se dá snadno získat plutonium, výměnou za výstavbu dvou lehkovodních reaktorů o výkonu 1 000 MW; tu by provedly a zaplatily USA a jejich spojenci. KLDR totiž nestála jen o jaderné zbraně, ale snažila se také využít svůj domácí uran a řešit tak energetickou krizi. Do té se dostala na konci osmdesátých let, kdy jí SSSR přestal dodávat subvencovanou ropu

Pro výstavbu dvou lehkovodních reaktorů vzniklo mezinárodní konsorcium KEDO (Korean Peninsula Energy Development Organization), jehož členem se mimochodem v naději, že by se na dodávkách pro výstavbu reaktorů mohly podílet české strojírenské podniky, stala v roce 1999 i ČR. Výstavba reaktorů se ale protahovala a úplně se zastavila po nástupu Bushovy administrativy, která byla ke Clintonem sjednané dohodě s KLDR velmi skeptická a v říjnu 2002 obvinila KLDR z nedodržování, respektive obcházení dohody tajným programem obohacování uranu. KEDO tak bylo od roku 2003 postaveno na vedlejší kolej a v roce 2006 ukončilo svoji činnost úplně.

Dva větší plynové reaktory však už také nebyly nikdy dostavěné, což byl nepochybný úspěch, uvědomíme-li si že ten větší by vyprodukoval přes 200 kg plutonia (na 25–40 jaderných hlavic) ročně. KLDR zůstal jen malý výzkumný 5MW reaktor v Jongbjonu, okolo kterého se 15 let odehrával denuklearizační kolotoč.

Co si člověk neudělá sám...

I ten už je ale nyní mimo provoz, a tak se Heckerova v pořadí už čtvrtá návštěva v Jongbjonu zaměřila hlavně na prohlídku stavby experimentálního lehkovodního reaktoru, který KLDR začala svépomocí budovat v létě 2009. Připomeňme si, co se tehdy stalo.

Poté, co Rada bezpečnosti 13. dubna odsoudila severokorejský test rakety středního doletu z 5. dubna, KLDR v rozmezí hodin reagovala odmítnutím prohlášení Rady bezpečnosti; vypovězením inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii, dohlížejících na demontáž zařízení v Jongbjonu, a odchodem ze šestistranných rozhovorů s tím, že už se jich nikdy v budoucnu nezúčastní. O dva týdny později pak KLDR prohlásila, že pokud se Rada bezpečnosti okamžitě neomluví za zásah do suverenity KLDR, zahájí výstavbu lehkovodního reaktoru a práce na vývoji domácí technologie výroby paliva pro tento reaktor.

Zde je zajímavé si připomenout, že Hecker už v květnu 2009 v Bulletinu atomových vědců spekuluježe „kuriózní prohlášení o výstavbě lehkovodního reaktoru vlastními silami může KLDR posloužit jako záminka pro zveřejnění informace, že již uran obohacuje“. Tedy přesně k tomu, čeho jsme nyní svědky.

Rozestavěný reaktor má mít výkon 25 až 30 MW a být spuštěn v roce 2012 (pro KLDR symbolický rok Kim Ir-senových narozenin), což Hecker posoudil jako nerealistické. Vedle něj Severokorejci Heckerovi ukázáli i nově postavené zařízení na obohacování uranu, které má pro budovaný reaktor vyrábět palivo. Hecker ho popsal jako „malé, ale ultramoderní“, na rozdíl od starších zařízení v Jongbjonu prý nevypadalo jako „americké zařízení z padesátých let nebo sovětské z let osmdesátých“, ale bylo „ohromující svojí moderností“ a mohlo by být součástí jakékoliv současného amerického závodu na obohacování uranu. Závod má 2 000 centrifug a je schopný produkovat dvě tuny lehce obohaceného uranu (LEU, palivo pro lehkovodní reaktory) nebo až 40 kg vysoce obohaceného uranu (HEU, vhodný do bomb) ročně.

Reality check

A nyní zpět k českému mediálnímu remixu Heckerovy zprávy. Hecker zdůrazňuje, že zařízení na obohacení uranu které mu bylo předvedeno, je „malé“ a zjevně bylo navržené pro civilní účely, nikoliv pro posílení severokorejského programu jaderného zbrojení. Hecker dále konstatuje, že i když je možné tento „mírový program“ zneužít pro vojenské účely, jeho význam pro mezinárodní bezpečnost zásadní není. I kdyby byl centrifugami produkován místo lehce obohaceného uranu vysoce obohacený uran, ten je stejně k výrobě sofistikovanějších, miniaturizovaných hlavic (které je možno použít v raketách) méně vhodný než plutonium, jehož výrobu už KLDR zvládla.

Přitom bez miniaturizace hlavic jsou severokorejské jaderné zbraně prakticky nepoužitelné. Hecker navíc tvrdí, že pro kvantitativní nebo kvalitativní posun v severokorejském jaderném programu by mělo smysl buď znovu spustit 5MW plynový reaktor, který už v Jongbjonu stojí, nebo postavit větší plynový reaktor, tak jak se o to KLDR pokoušela v devadesátých letech. Hlavní význam jeho zprávy tak lze spatřovat jednak v potvrzení podezření, že KLDR se obohacování uranu už nějaký čas věnovala, ale hlavně v tom, že embargo jeho rozvoji nezabránilo a že západní rozvědky a analytici byli s hodnocením severokorejských pokroků v této oblasti dost vedle.

Autor se zabývá problematikou Korejského poloostrova, jako jeden z nemnoha Čechů, strávil část života v KLDR. Je tajemníkem Česko-korejské společnosti, o. s.

Foto: profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (16 komentářů)

bolševik007 | 6. 12. 2010 21:17

reaguje na Jiří Kratochvíl.Objektivní informace - základní předpoklad k vytváření názoru. Pan Vodrážka v článku více méně decentně zpochybňuje objektivitu našich SDP ve věci centrifugy v S.Korei. To já jim po lekci v kauze "agrese Ruska do Gruzie", kdy naše SDP ještě v době kdy světové agentůry už dávno uváděly pravdu o agresi, tak označovaly jako agresora Rusko už nevěřím vůbec. Stejně tak nevěřím hladomorům v S.Koreji s oblibgou a často prezentovanými našimi SDP, že to až vypadá jako u nich takřka setrvalý stav. Nevěřím, protože na každém záběru i západních agentůr vidím normálně živené obyvatelstvo. A pokud nebudu mít objektivní informace, tak nebudu zaujímat stanovisko. Pan Vodrážka je jeden z těch, který tu pravdu zřejmě říká za což mu děkuji i redakci. Zdraví B007
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Vodrážka | 8. 12. 2010 20:28
reakce na bolševik007 | 6. 12. 2010 21:17

České noviny nejsou nutně neobjektivní (zvláště u pro establishment tak okrajových záležitostí jako je KLDR), spíše jde o lajdáctví, lenost a senzacechtivost českých novinářů. Ilustruji příkladem. Parodie na seriózní tisk jménem Hospodářské noviny na první stránku svého vydání dala nedávno mapu Korejského poloostrova, kde je zvýrazněna a popsána sporná mořská hranice. Nicméně hranice (tzv. Northern limit line - NLL) byla na mapě vyznačena špatně a to tak, že některé nesporně jihokorejské ostrovy tam vypadají jako součást území KLDR(http://img.ihned.cz/attac hment.php/660/28778660/istuv34 8DFGJLMNlWbcdfhyz0Tw9ARmn/1011 24_01ap.jpg).Mapa se správně vyznačenou NLL je přitom k dispozici na webu v desítkách verzí, včetně wikipedie.Těžko přitom podezírat HN ze šíření severokorejské propagandy, že.S hladomory a nedostatkem potravin byste ale našim novinám klidně věřit mohl. Oboje jsou prokázané skutečnosti, nejasný je jen počet obětí v devadesátých letech(od cca půl miliónu do dvou miliónů) a za poslední dekádu. Letošní zimu bude podle nejnovější zprávy OSN (Světového potravinového programu z listopadu) chybět KLDR přes půl miliónu tun obilovin a hlad tak ohrozí až na pět miliónů Severokorejců.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

bolševik007 | 4. 12. 2010 21:59

Podle mého názoru "Jaderný problém Korea" neexistuje. Severní Korea nepředstavuje pro USA hrozbu, ale Čína ano. Je to nafukováno a využíváno jako jedna z možností nátlaku na Čínu. Ten článek zasvěceného autora to více méně potvrzuje. Současné manévry USA-J.Korea a USA-Japonsko tomu nasvědčují. Demonstrují před Čínou svoji sílu.Zřejmě se rozhořívá sudená válka o trhy - nic nového pod sluncem. Zdraví B007
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radim | 5. 12. 2010 10:08
reakce na bolševik007 | 4. 12. 2010 21:59

Neni to nic nez Economic Hitmen. Kim citi konec, tak kolem sebe kope.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Adam | 3. 12. 2010 15:28

Diky za nadhernou ukazku toho, jak vznika medialni realita.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jiří Kratochvíl | 3. 12. 2010 15:14

"Přitom bez miniaturizace hlavic jsou severokorejské jaderné zbraně prakticky nepoužitelné."Autor uvažuje v kontextu studené války, Korea k útoku ve skutečnosti nepotřebuje miniaturní hlavice. Co jí brání "velkou" hlavici naložit do kontejneru, poslat lodí někam, kde doky nemají detekci radiace, přeložit a poslat šupem do Jižní Koreje a pak vesele kamionem přímo do centra Soulu...Souhlasím s předchozím přispěvatelem, že by se jednalo prakticky o sebevraždu, nicméně ono Kimovi asi nic jiného nezbyde. Pokud je pravda, že i Čína už jich začíná mít plné zuby, tak už je jen otázkou času, kdy se tenhle skanzen zhroutí...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Vodrážka | 3. 12. 2010 23:03
reakce na Jiří Kratochvíl | 3. 12. 2010 15:14

KLDR vyvíjí jaderné zbraně ze stejného důvodu jako ostatní státy - primárně kvůli odstrašení, sekundárně kvůli domácí a mezinárodní politice a prestiži. Politickými cíli režimu jsou vlastní přežití a sjednocení poloostrova pod taktovkou Pchjongjangu, nikoliv teroristické útoky jadernými zbraněmi na Jižní Koreu nebo USA. Ani na jednom konec studené války nic nezměnil.Použití kontejneru s hlavicí jako deterentu je teoreticky možné: předpokládalo by jeho dopravu na místo určení (s jistým rizikem odhalení), a poté oznámení (ať už veřejné, nebo určené jen dotčené vládě), že např. do USA nebo Japonska byla propašována jaderná hlavice. Nemyslím si ale, že by severokorejský režim tímto způsobem prodloužil svojí existenci nebo podstatně zlepšil svoji vyjednávací pozici :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jiří Kratochvíl | 4. 12. 2010 00:33
reakce na Michal Vodrážka | 3. 12. 2010 23:03

Nemůžu souhlasit, nedotknutelnost Severní Koreje je zajištěna jen schopností překvapivě napadnout a patrně i silně poškodit Soul. To je jediné co Severokorejci mají...Navíc už léta se snaží získat zbraň s mezikontinentálním dosahem - a dávají to okatě najevo. Určitě si vzpomenete na raketu která cvičně "přeletěla" ;Japonsko.Musíte také brát v úvahu, že Kim(ové) moc dobře vědí že s pádem režimu je spojené jejich vlastní bezpečí. Každý viděl, jak skončil Saddám Husain - na oprátce. Kima(y) by nečekalo nic jiného...Určitě by se nerozpakovali právě takovou akci jako popisujete provést. Takovou zbraň by při rozumném odstínění nebylo možné najít. Pouhá hrozba takovou akcí se jmenováním konkrétního města by mohla mít drtivý dopad na místní obyvatele, vznik paniky atd...A ještě jedna poznámka, k obohacování uranu se dají (ve velkém) použít dvě technologie, kde právě odstředivky jsou ty méně efektivní...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Vodrážka | 4. 12. 2010 21:32
reakce na Jiří Kratochvíl | 4. 12. 2010 00:33

Shrnu-li, tvrdíte zároveň, že KLDR může zaútočit neminiaturizovanou hlavicí, a že je to sebevražedné. A že Kim Čong-il má zájem na svém bezpečí, ale zároveň by se nerozpakoval takovou sebevražednou akci provést. Vidíte ten rozpor?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jiří Kratochvíl | 5. 12. 2010 02:50
reakce na Michal Vodrážka | 4. 12. 2010 21:32

Vidím a pokusím se ho vysvětlit :-)Podle všeobecného názoru se KLDR patrně nemůže rozpadnou zevnitř, ne dokud je naživu dynastie Kimů. Jediné ohrožení je zvenku - vojenskou silou. Obrana KLDR se dá definovat jako "vy nás můžete zničit, ale bude vás to bolet". Díky tomu můžou odstrašovat i armádou, o jejichž techniku by mělo zájem každé vojenské muzeum.Vlastnictví jaderné zbraně zapadá do takové strategie - samozřejmě ideální je balistická střela na tuhé palivo s jadernou náloží schopná odstartovat do několika minut. To zatím KLDR nemá, proto by mohla k vydírání a zajištění své bezpečnosti zvolit onen popsaný "kontejnerový&q uot;způsob...To že skutečná realizace takového plánu je sebevražda je také pravda, nicméně jsem přesvědčen, že pokud by vedení KLDR cítilo, že se blíží jejich konec, tak by chtěli pořádně "prásknout dveřmi". A třetí odpal nukleární nálože (testovací nepočítaje) v historii společně s napadením souseda milionovou armádou by Kim mohl považovat za důstojné završení svého života...Jinak k námitce, že lodě KLDR procházejí kontrolou - musíte uvažovat, že stát má výrazně větší možnosti dopravy kontrabandu. Střelím od boku - "okolo nálože" postavená miniponorka upoutaná k obchodní lodi. Nebo místo rakety prostě civilní letoun...Jak už jednou tu nálož máte, tak její doprava už není zas takový problém - zvláště když je cílem velké město...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Vodrážka | 4. 12. 2010 21:31
reakce na Jiří Kratochvíl | 4. 12. 2010 00:33

V prvním komentáři jste nesouhlasil s tvrzením, že severokorejské hlavice jsou bez miniaturizace nepoužitelné. Váš argument byl, že je možné je použít, ukryté v kontejneru, k sebevražednému útoku na Seoul , a že Kimovi “asi nic jiného nezbyde”. Já jsem odpověděl, že taková akce je sice teoreticky možná, ale vzhledem k důvodům, kvůli kterým KLDR jaderné zbraně vyrobila, nepředstavitelná.V druhém komentáři se mnou „nemůžete souhlasit,“ není ale jasné, s čím konkrétně. Ano, KLDR vyvíjí rakety, a to proto, že je potřebuje pro účinné jaderné odstrašení USA. V současnosti totiž mohou dělostřelectvem a raketami zasáhnout maximálně americké jednotky v J.Koreji (a možná Japonsku). KLDR proto není „nedotknutelná“, případná válka by sice byla poměrně zničující pro Jižní Koreu, nikoliv ale pro USA. Ano, Kim Čong-il chce pokračování svého režimu i života, a právě proto nebude riskovat pašováním jedné ze svých několika málo jaderných hlavic, která, pokud bude odhalena nebo odpálena, povede k válce a zničení KLDR. Takovou jadernou zbraň ukrytou v kontejneru by samozřejmě bylo možné najít, severokorejské lodě jsou pečlivě prohledávány i v čínských přístavech (kvůli pašování drog a padělaných cigaret), natož pak kdekoliv jinde. Navíc, do vod USA a Japonska se již několik let (a do jihokorejských od letošního jara) vůbec nedostanou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 3. 12. 2010 18:30
reakce na Jiří Kratochvíl | 3. 12. 2010 15:14

To neni doprava z a do severni Koreje monitorovana?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jiří Kratochvíl | 3. 12. 2010 21:21
reakce na Libor Kosour | 3. 12. 2010 18:30

I Severní Korea má vývoz a pokud si pamatuji na pouhé zastavení rybářských lodí onehdá vyhrožovali drtivým protiútokem :-)Už mnoho let vyvážejí zbrojní technologie včetně balistických střel, aniž by je kdokoliv dokázal zastavit. Jeden kontejner by proklouzl jako nic...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 4. 12. 2010 12:15
reakce na Jiří Kratochvíl | 3. 12. 2010 21:21

Zajimave.. a ja je pritom mel za zaostaly stat. na vyrobu balistickych strel uz je preci jen neco potreba
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

denis | 4. 12. 2010 13:22
reakce na Libor Kosour | 4. 12. 2010 12:15

i sovětský svaz vyhrával olympijské medaily zatímco většina jejich populace trpělo hlady...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

joe | 3. 12. 2010 06:01

Moc se mi líbí takhle věcná zpráva.Co si neumím představit, je použití jaderné hlavice severní Koreou, ať už z jakýchkoli důvodů. Podle mne všichni tamní bossové vědí, že by to byla prakticky jejich sebevražda.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal Vodrážka
V dětství žil v letech 1986 až 1991 v hlavním městě Severní Koreje Pchjongjangu. Vystudoval práva na ZČU v Plzni a politickou ekonomii východní Asie na...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!