Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Je méně více?

| 29. 7. 2008

Den má pouze 24 hodin a informací neustále přibývá. Určitou dobu jsem proto záviděl šéfům, jimž jejich podřízení nebo, což je patrně častější, specializovaná agentura dodali až na stůl výtah z denního tisku. Časem jsem zjistil, že tento systém sice nejspíš skutečně šetří čas, má ale i své nevýhody.

Je méně více?
Kdo ví lépe než vy sám, jaké informace opravdu hledáte, preferujete nebo potřebujete? Takže vám stejně něco zásadního unikne. Důležité je, aby to nebylo příliš často.

Nesvatá česká trojice
Na rozdíl od těch, kteří si ráno pustí rádio, aby byli v obraze, já začínám den listováním trojlístku deníků – Hospodářských novin, Lidovek a Mladé fronty Dnes. Dříve jsem řešil dilema, zda k nim nepatří také Právo, které jsem měl k dispozici až v práci. Původně velmi kvalitně připravované finanční stránky tohoto listu ovšem postupně ztratily glanc, a tak se zmíněný problém vyřešil sám.

V českých denících, s výjimkou Hospodářských novin, sleduji většinou spíše jiné než ekonomické, případně finanční události. Ranní krátký prohlížecí maraton, na který jsem si stanovil limit půl hodiny, zahajuji – jak jinak – pohledem na mateřský server. Pak již následují přímí a nepřímí finanční konkurenti. Z řady důvodů nehodlám porovnávat jejich kvalitu. Pokud se ale snažím o komplexní pohled, na každém z finančních serverů mi něco chybí.

Za velmi zajímavé považuji webové stránky Patrie, ale také třeba ipoint. Lituji jen, že ve snaze zaujmout především sofistikované a sofistikovanější investory podceňují nebo téměř vynechávají informace o podílových a jiných fondech. Hledám-li zajímavou diskusi k významným domácím akciovým titulům, která se v některých případech možná blíží i insider informacím, otevřu si server kurzy.cz.

Bloomberg a ti další
Na rozdíl od Romana Stuchlíka z Fondshopu si každodenně nekupuji a již několik let na stůl nedostávám tištěné Financial Times a jiná zahraniční periodika. Na druhou stranu si ověřuji, že názor některých analytiků se často podobá jako vejce vejci článkům nebo dalším materiálům americké agentury Bloomberg. Ti férovější to ostatně nikterak nezakrývají.

Jde o pohled, z něhož vyplývá něco jiného než v Čechách občas zakořeněná představa, že Praha je pupkem světa. Proto nemohu tento ani některé další zahraniční zdroje – samozřejmě v internetové podobě – opomenout. Lituji jen, že je terminál agentury Bloomberg, ale i Reuters drahý a na jejich internetové verzi je logicky daleko méně potřebných dat.

Propojení domácích i zahraničních zdrojů stojí dost času, vezmeme-li ale například v úvahu, že se zde psalo o možných problémech na americkém trhu méně kvalitních nemovitostí již v roce 2006, rozhodně stojí za to být v obraze. Jeden se pak nestačí divit, že nemovitostní krize naplno propukla daleko později – až loni v září.

Není tajemstvím, že Bloomberg chytil v případě praktických informací, které potřebují investoři, daleko lepší vítr než britský Reuters. Posledně jmenovaná agentura má zase logicky lépe pokryty evropské události. A samozřejmě i dění v Londýně. Mohl bych citovat i další zdroje, například The Economist či Financial Times, pozornost věnuji i vybraným mezinárodním institucím.

Času je však málo, a tak přejděme k analýzám a zprávám analytiků, jichž je velký počet, a je proto mezi nimi třeba pečlivě vybírat. I muži mají ovšem své dny a novináři svá tajemství, takže si nechám ty, které považuji za nejzajímavější, s dovolením sobecky pro sebe.

Nová média nesporně změnila podobu žurnalistiky. Mají ovšem i svá omezení. Ideální by bylo mít možnost obejít se alespoň jeden den v týdnu bez počítače a v ušetřeném čase se věnovat pěstování a kultivaci telefonických i osobních kontaktů. To ovšem není v dnešní hektické době bohužel reálné. A tyto zdroje tak občas zůstávají zbytečně mimo hru. Škoda. Přeji všem, aby se jim v tomto směru podařilo najít rozumnou rovnováhu.

Autor je redaktor serveru Finmag.cz.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

Jakub Novotný | 13. 8. 2008 16:32

V dnešní době najít spolehlivý server o fondech a jiných cenných papírech je velmi těžké. Všude totiž najdete jen převzatá PR co nemají velkou váhu. Ze serverů jsou pak jen PR všemožných společností a severy berou peníze jen za reklamu. Jsem rád, že aspoň Finmag píše své vlastní články a má své vlastní redaktory a ne jen vkladatele článků. Schválně si zkuste zadat do googlu třeba: 31. tranše zajištěných fondů HSBC budeme velmi překvapeni kolik PR článků naleznete :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Luděk Zdražil | 31. 7. 2008 04:28

Abych byl poněkud konkrétnější. Zde následuje zářný příklad dvou komentátorů (či sdělovačů faktů ?), kteří se v jeden den i hodinu na stejném médiu vyjadřují ke stejnému tématu. Považujme je, v jistém smyslu, za respektované americké autority.http://calculatedrisk .blogspot.com/2008/07/daily-sh ow-its-stupid-economy.html
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pavel Kohout | 30. 7. 2008 12:06

Někdy mám pocit, že komentářů je více než faktických údajů. Třeba tisíce názorů k problematice "credit crunch". Pohled na tvrdá data sice snadno odhalí, že žádný creit crunch neprobíhá, ale legenda o něm cirkuluje kolem zeměkoule a žije si svým vlastním mediálním životem. Koho zajímají fakta, když je tu napínavý příběh o největší finanční krizi od roku 1929?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Luděk Zdražil | 30. 7. 2008 22:21
reakce na Pavel Kohout | 30. 7. 2008 12:06

Ano, souhlasím, že komentářů je mnoho. Je to však logické, protože fakt, jako takový, je vždy jen jeden a komentářů k němu je, co komentátorů existuje, tedy vždy v realaci 1 : n. Nevezmeme-li v úvahu 90% "nekvalifikovanýchquot;komentářů, zůstanou nám i ve "kvalifikovanémquot;zbytku zcela protichůdné komentáře k jednomu faktu. Pak začíná být právě zajímavé KDO, CO a PROČ říká to či ono. Také je třeba vzít v úvahu, že komentáře, analýzy, přednášky a spol. jsou podstatnou části finančně poradenských firem, takže se jich zbavit asi nelze.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomas Pieter | 30. 7. 2008 22:19
reakce na Pavel Kohout | 30. 7. 2008 12:06

presne tak. jde predevsim o manipulaci s medii a hlavne emoce v tomto byznisu. a ted ty emoce hraji prim.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Luděk Zdražil | 30. 7. 2008 11:03

Relevanci informace (jako zdroje pro svá rozhodnutí) podstupuji jistému procesu, který může doplnit téma článku o jiný pohled na věc. Jde spíše o proces zpracování/vyhodnocení informace, než jak je patrně míněno v článku, ale myslím, že se jedná o neméně významnou záležitost.Než se informace pro mne stane relevantní informací, prochází třemi stadii:1. Fakt nalezení/existence vlastní informace.2. Komentáře, analýzy, veřejné diskuze.3. Vlastní hlava/selský rozum.Vynechám body 2. a 3. se kterými máme každý své zkušenosti a přikládáme jim přiměřenou váhu.Bod 2 považuji za zajímavý. Mám známého, který říká: bylo to napsáno (případně psal to pan XY) v novinách, tak to tak je. Nepodezírám čtenáře FINMAGU, že by byli z této kategorie, ale občanů v ČR je v této kategorii dosti. Každá komentovaná/analyzovaná informace však u mne musí projít, bez předsudku, interním dotazníkem KDO, CO a PROČ říká to či ono (případně proč neříká to či ono). Musím říct, že se v poslední době a ve světě financí obzvláště, pro mne staly odpovědi na tyto otázky významným relevantním informačním zdrojem. Leckdy si tedy text autora přeložím s redukcí vlivových koeficientů, které při psaní svého komentáře použil a dostávám se k zajímavým informacím.Pravda u finančních analytiků je takový překlad náročnější než u politiků, ale více se to vyplatí. Doporučuji.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 31. 7. 2008 14:15
reakce na Luděk Zdražil | 30. 7. 2008 11:03

Dobrý den.šlo mi hlavně o zdroje. Přesto si myslím, že se článek alespoň trochu týká i bodů 2. a 3., o nichž píšete. A vítám, že jste je upřesnil.Přesvědčit část lidí, že co je psáno, nemusí být dáno (u televize, že viděné a slyšené nemusí platit),je obtížné.V USA existují weby, z jejichž názvu je zřejmé, že preferují býky či medvědy. A také weby oponentů mainstreamových názorů. Bloomberg občas uvádí, že jsou některé firmy či jejich analytici typicky spíš medvědi či býci. Je tedy orientace investorů v USA v tomto směru snazší?Přejdu k prezentaci analýz či analytiků v médiích.Novináři, kteří se zabývají kapitálovým trhem, logicky preferují ty se zajímavými názory. Časem nejspíš zjistí, kdo je dobrý a nehodlá zpravidla kvůli ztrátě dobrého jména za každou cenu prosazovat názor firmy, v níž pracuje. A kdo umí názory srozumitelně prezentovat. Podobných analytiků ale není tolik a nemají vždy čas.To nahrává jiným, kteří jsouvždy na telefonu či mailu. Někdy pak komentují i témata, o nichž nic neví.Roli často hraje časová tíseň, někdy ale i neznalost či lenost novinářů.V jednom deníku kdysi některé analytiky "zakázali" .Byťnemám rád cenzuru, soudím, v daném případě právem. V ČT1 by to asi také neškodilo.Při veřejné prezentaci názoru či analýzy přitom záleží na zkušenosti novináře. Ani on ale nemá patent na rozum. Snad se aspoň nesetká s podobnou reakcí, kdy mi na konkrétní otázku analytik odpověděl: Co chete slyšet? Řekl jsem, že pravdu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jakub Novotný | 29. 7. 2008 19:39

Lidi, napište, kde sehnat kvalitní informace o fondech nebo o investicích obecně (akcie, certifikáty a ETF). Díky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Bedrich Navratil | 5. 8. 2008 17:00
reakce na Jakub Novotný | 29. 7. 2008 19:39

Info na akcie a investice a fondy :Staci vyhledati na www.google.cz slovo AKCIE a pak si prohlédnout prvních 20 nalezených webstránek a mezi nimi bude pár zázraku, pár webstránek popisující krásne a dukladne investování. Fundamentální údaje k nejakému podniku a k akcii mohou býti na www.onvista.de a údaje k fondu na webstránce té banky, která fond vydala.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jakub Novotný | 6. 8. 2008 15:46
reakce na Bedrich Navratil | 5. 8. 2008 17:00

pane Bedřichu vy byste se měl dát na politiku, máte výtečné nadání neříct nic podstatného a přesto to zní zajímavě. Příště si své rady nechte pro sebe např. jako že když chcu fondy, zadám do googlu "fondy" a když jsou koupit kolo zadám do google "kolo" a když chcu něco proti blbosti zadám do google "něco proti blbosti"
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

František Mašek
Dlouhodobě se zabývá ekonomikou, od roku 1993 se zaměřuje na kapitálový a finanční trh. Působil v řadě médií, mimo jiné v Lidových novinách a časopise...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!