Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Investice do dluhopisů (2)

| 2. 3. 2009

V další části materiálu o dluhopisech (první byla zveřejněna ve středu 25. února) se zaměříme na konkrétní investiční příležitosti. Ty jsou u jednotlivých typů dluhopisů rozdílné.

Investice do dluhopisů (2)

Poslední půlrok přinesl klesající úrokové sazby a zvýšené kreditní riziko. U nejméně rizikových dluhopisů to vede k poklesu požadovaných výnosů (tedy růstu tržní hodnoty dluhopisů), u nejrizikovějších dluhopisů naopak k růstu požadovaných výnosů (čili poklesu jejich tržní hodnoty).

Vládní dluhopisy rozvinutých trhů: lépe už bylo

Státní či vládní dluhopisy rozvinutých trhů jsou pokládány za jednu z nejbezpečnějších investic, platí to hlavně o těch amerických, britských, švýcarských, německých a japonských. Klesající úrokové sazby posouvají totiž výnosovou křivku těchto dluhopisů dolů a ženou tak tržní ceny nahoru. Snižování úrokových sazeb je zde ale pomalu u konce. USA a Japonsko už dokonce nemají kam sazby snižovat, protože jsou prakticky na nule.

Americké státní dluhopisy se nyní kupují spíše kvůli relativně bezpečnému uložení dolarů a preferovány jsou krátké splatnosti. U delších splatností došlo začátkem roku ke korekci, úrokové výnosy mírně vzrostly a tržní ceny dluhopisů klesly.

Evropské vládní dluhopisy mají ještě potenciál pár procentních bodů povyrůst kvůli dalšímu snižování úrokových sazeb. Trh ale toto snížení očekává a je již proto částečně promítnuto v cenách dluhopisů, jejich potenciál růstu je proto už i zde poměrně malý. Je třeba si přitom dát pozor na dluhopisy silně zadlužených zemí, jakými jsou Řecko, Itálie, Španělsko či Irsko. Zde hrozí další růst rizikové prémie a tudíž pokles tržních cen dluhopisů.

České státní dluhopisy – dobrá dlouhodobá konzervativní investice

Dále tu máme vládní dluhopisy rozvíjejících se trhů, mezi něž patří i české vládní dluhopisy. Ač jsou v ČR pokládány za bezpečnou investici, svět je řadí mezi rizikové, protože spadáme do škatulky rozvíjející se Evropy, která je aktuálně vnímána jako rizikovější než jihovýchodní Asie či Latinská Amerika.

Ekonomické problémy Maďarska, Ukrajiny a Pobaltí spolu s padajícím kurzem polského zlotého působí na zahraniční investory asi jako repelent na komáry – tlačí kurz koruny dolů a také zvyšuje požadované výnosy u vládních dluhopisů, takže se jejich cena přes pokles úrokových sazeb v poslední době snížila.

Toho mohou využít konzervativní investoři, hlavně institucionální. Státní dluhopis splatný v roce 2020 s úrokovou prémií 3,75 % má nyní například výnos do splatnosti okolo 5 % p. a. Je ale nutné počítat s výkyvy jeho tržní hodnoty. Ekonomická situace ve středoevropském a východoevropském regionu se může zhoršit a způsobit další odliv kapitálu. Pokud bude investor dluhopis držet až do splatnosti a ČR nezkrachuje, může si tak zajistit výnos 5 % p. a. za 11 let. Během této doby ale může být tržní hodnota dluhopisu krátkodobě i záporná.

Emerging markets dluhopisy jsou dlouhodobě velmi atraktivní

Podobně jsou na tom všechny emerging markets, jejichž výnosy do splatnosti se ale velmi liší podle kreditního rizika. ČR se těší investičnímu ratingu A+/A se stabilním výhledem od Standard&Poor´s. V zemích se spekulativním stupněm ratingu přesahují výnosy do splatnosti u dlouhodobých dluhopisů i 20 % p. a. Ukázkovým příkladem je třeba Argentina. Požadované výnosy investorů přitom odpovídají riziku.

Investice do dluhopisů emerging markets mohou ve středně- až dlouhodobém horizontu přinést dvouciferné výnosy, doporučuji ale velmi širokou diverzifikaci a výběr konkrétních dluhopisů nechat na portfolio manažerech. Krátkodobě je nutné počítat s vysokou volatilitou a možným prohloubením poklesu tržní hodnoty (o to víc by mohl vzrůst výnos do splatnosti).

Korporátní dluhopisy investičního stupně

Firemní dluhopisy, včetně těch s nejvyšším ratingem, zažily na podzim klinickou smrt. Výnosy do splatnosti vystřelily zejména u dlouhých splatností prudce nahoru a tržní ceny dluhopisů se během týdne propadly až o dvacet a více procent. Do konce roku se situace uklidnila, většina “kvalitních“ dluhopisů se obchoduje jen s mírným diskontem (jako české státní dluhopisy). Výnosy do splatnosti jsou ale poměrně zajímavé. Kvalitní korporátní dluhopisy by tak na krátkodobém až střednědobém horizontu mohly překonat výnosy z akcií.

High Yield dluhopisy: riziko stoupá

Poslední kategorií dluhopisů běžně dostupných i drobným investorům třeba přes podílové fondy jsou tzv. high yield, tedy korporátní dluhopisy spekulativního stupně. Na podzim je také postihla mrtvice, na rozdíl od dluhopisů investičního stupně se z ní ale stále nevzpamatovaly. Výnosy do splatnosti se pohybují okolo 30 % p. a. Očekávaná míra defaultů je srovnatelná s depresí ve 30. letech. Pokud bude skutečná míra úpadků firem nižší, přinesou tyto dluhopisy ve střednědobém až dlouhodobém horizontu tučné zisky. Nutno však upozornit, že riziko krátkodobých výkyvů i velkého počtu defaultů je vysoké.

Zatímco akcie čelí pádům po celém světě a napříč všemi sektory, vývoj u dluhopisů je rozličný dle kreditního rizika emitenta. Trh dluhopisů (vyjma vládních dluhopisů rozvinutých trhů) nyní nabízí zajímavé příležitosti díky diskontu proti nominální hodnotě. Potenciálním výnosům ale odpovídá i zvýšené riziko. Proto doporučuji před jakoukoliv investicí své záměry konzultovat s profesionály.

Autor je hlavním investičním manažerem FINEZ Investment Management

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

Vlad Ender | 2. 3. 2009 11:15

Hezka serie clanku :).Doplnil bych jenom, ze pri (prime) investici do dluhopisu je nutno take uvazovat menove riziko. Vetsina dluhopisu se obchoduje v relativne velkych castkach (i kdyz nekteri brokeri dovoluji koupit i mensi parcely nez je oficialni velokost).Proto je dobre zahranicni dluhopisy opravdu prenechat fondum, kteri menove zajisteni delaji "automaticky&qu ot;(samozrejme, pada na to cast poplatku)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 2. 3. 2009 15:14
reakce na Vlad Ender | 2. 3. 2009 11:15

Diky za dobry postreh. Menove riziko obecne hraje v investovani vzdy nejakou roli. A toto riziko je shodne u prime i neprime investice, rozdil muze byt tehdy, pokud fond menove riziko zajistuje. Zpravidla vsak jde o zajisteni do USD, prip. EUR. Par ceskych fondu zajistuje i do koruny, nektere jsou jen korunovym vyjadrenim zahranicniho fondu a vetsina fondu na trhu je zahranicnich..Treba u dluhopisu EM je to nyni hodne velke riziko, mozna jeste vetsi jak kreditni riziko, protoze vetsina EM men oslabuje. Druha vec je, ze mnoho dluhopisu z EM je dolarovych, coz u ceskeho investora posouva menove riziko k dolaru.Zatimco kdyz treba kupuji EM akcii na US burze v dolaru, tak podstupuji stale menove riziko vuci mene EM, ne vuci dolaru, protoze cena na US burze zahrnuje kurz EM meny k dolaru... pokud se tedy akcie primarne obchoduje na domacim trhu a dela byznys primarne na domacim trhu..Na tema menove riziko jsem drive psal tridilny serialek, mluvil jsem tehdy hlavne o fondech a certifikatech:http://www.finez .cz/odborne-clanky/detail/meno ve-riziko-1/.Osobnemenove riziko nezajistuji, ale naopak umyslne rozkladam portfolio do nekolika men. Nyni, kdy koruna oslabuje, se ukazuje, ze to neni spatny postup. ;-).Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vlad Ender | 3. 3. 2009 12:26
reakce na Jan Traxler | 2. 3. 2009 15:14

Souhlasim, ze menove riziko je na vetsi clanek nez jen komentar.Ja jsem chtel hlavne poukazat na riziko - ktere v soucasne dobe volatilnich men bude pravdepodobne hodne velkym duvodem k PnL (a i az se meny uklidni, kdo vi na jakych stavech to bude?). To, ze neco ma riziko ale samozrejme neznamena, ze to clovek nema delat (to by jsme se nikam nedostali) - ale pokud nevi, ze tam je, tak se pravdepodobne spali :).Je pro me zajimave , ze ceske fondy nezajistuji menove riziko - specialne pri predpokladanem posilovani koruny (do konce lonskeho roku :) ) to byla docela riskantni strategie.Pokud vim, tak fondy tady (UK) menove riziko v podstate vzdy zajistuji... (resp. je to jasne z prospektu jestli ano nebo ne)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 3. 3. 2009 16:52
reakce na Vlad Ender | 3. 3. 2009 12:26

Ono jde o to, ze korunovych fondu zase tolik neni a z nich jeste cast neni nic jineho nez korunove vyjadreni jineho zahranicniho fondu. Tech par skutecne ceskych korunovych fondu zpravidla menove riziko zajistuje, ale ne vsechny. Velky vyber je pak zejmena na poli zahranicnich fondu, ovsem zde uz cesky invesotr vzdy menove riziko ma (u dluhopisovych fondu zpravidla vuci euru, nebo dolaru).Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 4. 3. 2009 10:53
reakce na Jan Traxler | 3. 3. 2009 16:52

Dobrý den.Osobně vidím problém hlavně v tom, že řada investorů o měnovém riziku vůbec neví. Pokud investují do korunových fondů, zpravidla si neuvědomí (a je otázka, zda jim to při koupi těchto fondů někdo neřekne), že je český trh malý. A onen korunový fond musí tudíž zpravidla nakupovat i cenné papíry v zahraničí, což je spojeno s měnovým rizikem. I když mají třeba v názvu pojem český. Aby ale držely výhradně české (korunové) cenné papíry je problematické. Teoreticky to asi jde u dluhopisů či instrumentů peněžního trhu, ovšem například z hlediska diverzifikace rizik, nemluvě o dalších aspektech, to vlastně nejde.Zajištění měnového rizika samozřejmě něco stojí (i investora na výnosu).Pokud jde o fondy, které nejsou proti tomuto riziku zajištěny, chci věřit, že jsou na tuto okolnost investoři při jeho koupi vždy upozorněni.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 4. 3. 2009 20:56
reakce na František Mašek | 4. 3. 2009 10:53

Jak se to rika... chtit muzete. ;-)).Podivejte se, existuji u nas korunove mutace zahranicnich fondu, ktere menove riziko nezajistuji, ale uctuji si o pul procenta vyssi spravcovsky poplatek nez ma primarni zahranicni fond. (Skvely zpusob jak vydelat takrka bez prace, ze?) Ktery myslite, ze se v CR vice prodava? Ta ceska mutace, nebo levnejsi zahranicni fond??? ;-)).Ale to uz odbocujeme od tematu investic do dluhopisu a konkretni fondy zde odmitam rozebirat..Jan TraxlerFINEZ Investment Management.P.S. Mimochodem, abych si udelal reklamu, krasny priklad, proc se vyplati si zaplatit zkuseneho poradce. Takova obycejna uspora pul procenta z objemu rocne muze za par let delat hodne zajimavou sumu. ;-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Jan TraxlerJan Traxler
Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management
Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!