Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Vratné investice

| 4. 3. 2008

Na novém serveru Asociace pro kapitálový trh již lze najít data o fondech zahraničních i domácích správců, nabízených v ČR. Na společný kurzovní lístek si ale ještě počkáme.

Vratné investice
Akciovým trhům se minulý týden příliš nedařilo. Český představoval výjimku. Řada korunových fondů proto umazala část předchozích ztrát. Příliš důvodů k radosti ovšem zatím letos nemají.

Na trzích dál panuje nejistota a pohybují se jak na houpačce. Dokumentuje to i vývoj indexu PX pražské burzy. Minulý týden posílil téměř o dvě a za celý leden pak o více než čtyři procenta.

V pondělí ovšem výrazně ztrácel. Jeho letošní ztráta se díky tomu prozatím prohloubila na 17,50 %. Pokračující obavy investorů, které umocňuje další oslabování dolaru a jeho nová minimální hodnota vůči euru, tradičně nahrává zlatu, ale také zájmu o zajištěné fondy.

Počátek nového měsíce přináší další zajištěné novinky ze skupiny ČSOB. Ta tentokrát nabízí investorům zajištěný fond Krátkodobého růstu 8, koncipovaný na tři roky a 10 měsíců. Jeho výnos může dosáhnout až 120 % hodnoty růstu koše 30 vybraných akcií.

Zisk fondu Středoevropské měny 3, vytvořeného na dva roky a sedm měsíců, vychází z výsledků jiného koše, který tvoří čtyři měny – polská, maďarská, rumunská a česká – vůči euru.

Velmi populární může být v Česku poslední nabízená novinka, a to fond ČSOB Světových pivovarů 1 se splatností pět let a sedm měsíců. Jeho výnos bude odvozen z koše 16 akcií vybraných pivovarů, mezi nimiž samozřejmě nechybějí ani ty největší včetně světové jedničky SABMiller, která v ČR vlastní Plzeňské pivovary. Investor se může podílet na růstu tohoto koše akcií až 70 %.

Své první želízko v ohni, a to Flexibilní dluhopisový fond, zaměřený hlavně na státní dluhopisy, začala nabízet Investiční společnost Atlantik Asset Management. Na svých internetových stránkách nabízí kromě toho zájemcům také několik desítek fondů ABN Amro.

Licenci k zahájení činnosti získal od ČNB nový fond Amisty pro institucionální investory, nazvaný Amista Buenavista Pozemkový fond. Conseq zase hodlá rozšířit nabídku o nový fond FQI.

Zdaleka největší novinku ovšem představuje komplexní nabídka informací o domácích i zahraničních správcích majetku i fondů na nových internetových stránkách Asociace pro kapitálový trh, která vznikla z původní stejnojmenné profesní organizace a Asociace fondů a asset managementu (AFAM).

Prozatím ale zůstala na půli cesty. Na těchto stránkách totiž dál najdeme pouze výsledky korunových i dalších fondů členů bývalé AFAM, nikoli však kurzovní lístek, zachycující údaje o fondech původní Asociace pro kapitálový trh.

Ke sjednocení dat členů obou citovaných institucí zřejmě dojde v průběhu druhého čtvrtletí. Investoři očekávají, že o sobě budou poskytovat stejné údaje a jejich rozsah bude širší než dosud. To by jim mělo pomoci lépe porovnávat fondy domácích i zahraničních správců prodávaných v ČR.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

Marek Hajn | 6. 3. 2008 01:33

Souhlasím, že množství kuřáků, hlavně mezi mladými lidmi, je u nás opravdu obrovské. Ale není to trend jen ČR nebo střední Evropy, ale setkáme se s tím i v západní Evropě. A jak jsem již psal, pokud může plošný zákaz fungovat v Itálii nebo Irsku, proč by nemohl i u nás? Někdo by mi mohl oponovat, že by to mělo být o kompromisu. Když do restaurace můžou nekuřáci, tak proč by si tam nemohli kuřáci dát to svoje? Ano, ke kompromisu bychom měli dojít, ale narovinu, pokud mě někdo svým zvykem (zlozvykem) prokazatelně zabíjí, tak nejsem ochoten dělat kompromisy.Tato problematika je obtížná, protože stávající tolerance obtěžuje velké množství nekuřáků a případný zákaz bude zase obtěžovat velké množství kuřáků. Chtělo by to nějaké šalamounské řešení. Tím určitě nejsou ne/kuřácké salónky, ty nic neřeší. Kde pak ale takové řešení vzít???
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radek Appl | 6. 3. 2008 01:37
reakce na Marek Hajn | 6. 3. 2008 01:33

Upřímně si nemyslím, že bychom takové řešení našli. Tenhle spor se bude táhnout do té doby, než buď jedna strana ustoupí, nebo přijde zákon. Souhlasím, že je to nechutný zlozvyk, který zabíjí ostatní, ale je to droga a těch se zbavuje velice těžko
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Marek Hajn | 7. 3. 2008 09:55
reakce na Radek Appl | 6. 3. 2008 01:37

Souhlasím s tím, že najiít řešení nebude žádný med. Buď situace zůstane taková jaká je, tedy mnohdy neúnosná, nebo přijde zákon, který kouření omezí a v tu chvíli zase nadělá spoustu zlé krve. A teď jak z toho ven?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radek Appl | 7. 3. 2008 15:52
reakce na Marek Hajn | 7. 3. 2008 09:55

Někdy hold musíme přinést oběti za "vyšší cíl" :) Takže podle mého utrpí kuřáci. Naskýtá se otázka, když kouření zakážeme, kdo na tom zapláče více? Přece jen stát má veliké výnosy z kuřáků.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Marek Hajn | 5. 3. 2008 10:06

Já se jen obávám, že u nás vetšina potenciálních investorů do fondu pivovarů (rozuměj největších znalců a milovníků piva) bude radši investovat přímo. Tedy ne do akcií svého oblíbeného pivovaru, ale přímo do jeho produktu. Výnosnost to má poměrně vysokou, ale nekdě jinde, než bychom očekávali.Nicméně i tak to je velmi zajímavá alternativa pro ostatní investory, protože co si budeme povídat, pivo budou lidé pít vždycky...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Majer | 5. 3. 2008 18:06
reakce na Marek Hajn | 5. 3. 2008 10:06

Jsem jedním z občasných investorů do "zrzavých" produktů vámi uvedených společností. Dříve šlo o pravidelné investice, dnes spíš o sporadické jednorázové investice ve větších objemech. Problém vidím v nedostatečné regulaci. Pravděpodobně bych své prostředky svěřoval pivovarům a hostincům častěji, kdyby hospody tak strašně nesmrděly. Ptám se zcela vážně na názor čtenářů - myslíte, že by hostinští vydělali méně, kdyby byl v restauracích čistý vzduch? Podle lidí z mého okolí by mnozí rádi večer zašli na pivo a jídlo i s rodinou, kdyby se tam dalo dýchat. Taková rodina by jistě utratila víc než kuřák, co celý večer srká desítku. V hospodách dnes vysedávají lidé s nízkými příjmy (kouření je dnes už poněkud "sociální" návyk). Podle mě by se restauracím a pivovarům mohl zákaz kouření překvapivě vyplatit.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Marek Hajn | 5. 3. 2008 21:48
reakce na Jan Majer | 5. 3. 2008 18:06

Já jednoznačně souhlasím, a to po zkušenostech z Itálie, kde je plošně zaveden zákaz kouření v restauracích a barech. A funguje to naprosto bez problémů, tato zařízení jsou plná. Onehdá jsem byl v jednom příjemném irském pubu (Daphne''s pub, Livigno). Člověk by očekával, že se tam bude kouřit. Ani náhodou. Všichni naprosto bez problémů chodili "na cígo" ven. O restauracích ani nemluvě. Když to funguje v Itálii, potažmo v Irsku také plošný zákaz, pokud vím), proč by to nemohlo fungovat i jinde? Problém je, že naši mocipáni se k takovému kroku neodhodlají, protože se bojí o svoji voličskou základnu. Označil bych to za typický český alibismus.Musím přiznat, že bych taky rád občas zaskočil na pivko, ale vracet se domů a smrdět pomalu jak deka pod mokrýho psa? To mě neláká a radši si to pivko dám doma, jenže určitě se shodneme na tom, že to tolik nechutná... ;)Na druhou stranu bych i já měl částečně problém s tím kouřením, protože ačkoli cigarety nesnáším, velmi rád si dám dobrý doutník. Nicméně i tak, když zákaz, tak zákaz a co si budeme povídat, dobrý doutník vašemu okolí smrdí podstatně víc než cigareta.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radek Appl | 6. 3. 2008 00:57
reakce na Marek Hajn | 5. 3. 2008 21:48

Když vezmeme v potaz kolik procent dnešní populace kouří, tak se ani nedivte, že naši zákonodárci nechtějí zakázat kouření v restauracích.Jak ale říká Honza Majer, hospodští by se divili, kolik by vydělali, kdyby zakázali kouření ve své hospůdce. Vidím to sám v našem městečku, kde je jedna nekuřácká hospoda a asi nejvíce navštěvovaná. Bohužel je již v naší společnosti zakomponováno kouření a bude velice těžké jej zakázat, nebo se jej úplně zbavit. Když se nad tím zamyslíte dnešní mládež je povětšinou vychovávána televizí, internetem apod. Hodně mladých lidí nemá vlastní názory, je lehce ovlivnitelná a proto je pro ně lehké sklouznout například ke kouření. Podívejte se například na staré filmy, snad v každém z nich někdo kouří. Dříve to mělo určitou váhu. Proč dnes začíná člověk kouřit? Aby zapadl do party? Aby se někomu zalíbil, byl "drsňák".. Co se týká investic do pivovarů, tak si nejsem úplně jist co k tomu říct, jak řekl pan Hajn, většina lidí bude stejně investovat do konkrétních značek, než do těchto fondů :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

František Mašek
Dlouhodobě se zabývá ekonomikou, od roku 1993 se zaměřuje na kapitálový a finanční trh. Působil v řadě médií, mimo jiné v Lidových novinách a časopise...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!