Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Co je doma, to se počítá

| 1. 12. 2008

Najít investici, která není ztrátová, není v současnosti snadné. V nejistých dobách jsou považovány za jednu ze zajímavých alternativ, kam investovat, dividendové akcie, tedy investice do akcií firem, které vyplácejí zajímavé dividendy.

Co je doma, to se počítá

Nebo nákup fondů, které se na tyto společnosti zaměřují. Kurzy většiny těchto fondů jsou sice za delší horizont rovněž v minusu, řada investorů nicméně věří, že jim dividendové tituly vydělají víc, případně že díky vyplacené dividendě ztratí méně, než tomu bude u jiných investic.

K oblibě dividendových titulů přispělo splasknutí bubliny internetových akcií počátkem roku 2000. Do té doby opěvované technologické firmy patřily totiž mezi tzv. růstové. Investor, který si koupil jejich akcie, tedy očekával, že vydělá na budoucím růstu firmy a následně i jejich ceně. K podobnému růstu jsou ovšem třeba peníze. Pokud internetové a další technologické firmy věnovaly prostředky na další expanzi, logicky nevyplácely žádné dividendy.

Dividendy versus růst

Výplata dividend má ostatně i odpůrce, kteří se ptají, jaký má smysl, když firma vynaloží část volných peněz na dividendy, z nichž navíc platí investor daň. Proč raději nevěnovat tyto peníze na rozvoj firmy, což by se mělo investorům vrátit v rostoucích cenách jejích akcií? Život běžné společnosti je ovšem komplikovanější. Provází ho řada – ne vždy příznivých – událostí, které mají dopad na aktuální cenu akcií, což může část investorů odrazovat. Zejména v době, kdy trhy kolísají či ztrácejí.

Miloš Filip z ING Investment Management, ovšem s odvoláním na studii Financial Analyst Journal poukazuje na léta 1946–2001, kdy akcie amerických firem s vysokým dividendovým výplatním poměrem zaznamenaly v dalších letech v průměru nejvyšší růst firemních zisků, daleko vyšší než u růstových akcií. Část zisku vyplacená formou dividend totiž slouží jako určitá „pojistka“ proti neefektivnímu využívání dostupného firemního kapitálu a pravidelně vyplácené dividendy zpravidla svědčí o zdraví akciové společnosti. Jejich růst je pokládán za důležitý náznak, že management věří v budoucnost firmy.

Zatímco v poválečném období se dividendy podílely na dosaženém zisku 50–60 %, v současnosti je to výrazné méně. Přesto mají  – zejména v méně jistých dobách – v uvažování řady investorů nepochybně svůj význam.

V čele Philip Morris a Telefónica

V případě nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze hraje dividenda tradičně velkou roli u akcií Philip Morris. Celý zisk této firmy bývá rozdělován formou dividend. Postupně je začaly pravidelně vyplácet v zajímavější výši i další společnosti obchodované na prestižním burzovním segmentu SPAD, zejména Komerční banka, Telefónika 02 CR a ČEZ.

Pokud jde o tzv. dividendový výnos – poměr ceny akcie k hrubé dividendě – nejzajímavější s více než dvanácti, respektive deseti procenty zůstávají za loňský rok (dividenda se vyplácí zpětně) právě Philip Morris a Telefónica 02 CR. Analytici se shodují v tom, že by mohly zůstat z hlediska dividendového výnosu dál zajímavé. Podobně by tomu mohlo být také v případě polostátního ČEZ, otázkou zůstává. Zajímavý může zůstat i dividendový výnos u Komerční banky, v jejímž případě se dokonce občas objevují spekulace, podle nichž si může chtít její majoritní vlastník Société Générale kompenzovat vyššími dividendami KB utrpěné ztráty.

I akcie těchto společností vykazují za dvanáct měsíců ztrátu. Je ovšem náhoda, že nejméně – zhruba čtvrtinu – ztrácejí právě Philip Morris, Telefónica 02 CR a Komerční banka, nebo se potvrzuje fakt, že předpokládaná vyšší dividenda do určité míry přispívá k větší stabilitě ceny jejich akcií?

V ČR působí i několik fondů, které investují do firem s nadprůměrným dividendovým výnosem. Nejvíc z nich spravuje ING. Zaměřují se tedy na akcie firem, které by měly být v současnosti pro investory zajímavější. Většina titulů, do nichž investují, je v minusu, což se odráží v negativní výkonnosti těchto fondů, které letos ztrácejí několik desítek procent, zpravidla o něco méně než jiné fondy.

Pro zkušenější investory, kteří zatím příliš nevěří na obrat trhů, může být nicméně zajímavá skladba portfolia těchto fondů. Korunový fond ING Invest Global High Dividend například aktuálně sází hlavně na farmaceutickou firmu Bristol-Myers, energetickou Eni, dále na Vivendi, Pfizer nebo Total SA. K deseti největším pozicím patří ovšem mj. Bank of America nebo BNP Paribas. Budou tváří v tvář problémům ve finančním sektoru vyplácet nadprůměrné dividendy? 

Agentura Bloomberg upozorňuje, že vzhledem k obavám z recese klesá počet firem, které vyplácejí dividendy, nejrychleji za posledních padesát let – řada amerických firem z tohoto důvodu hromadí hotovost. Buď tedy vůbec nebudou vyplácet dividendy, nebo jejich objem výrazně sníží. Pokles cen akcií navíc přispěl tomu, že při stejné dividendě jako za loňský rok dividendové výnosy (poměr ceny akcie k hrubé dividendě) rostou. U firem z amerického akciového indexu S&P 500 tak dosáhl 3,8 %, což je nejvíce za posledních patnáct let.

Trend snižování nebo rušení dividend se ovšem netýká všech 83 firem, zařazených do indexu S&P 500, by mělo naopak dividendy zvýšit. Podle Bloombergu se to týká například firem 3M, Eli Lilly nebo Coca Coly. Citigroup, která ztratila kolem 70 % své tržní hodnoty, by neměla vyplácet v nejbližších třech letech každé čtvrtletí vyšší než procentní dividendu.

Zda bude díky dobrým výsledkům vyplácet zajímavé dividendy většina společností obchodovaných na pražské burze, závisí u většiny z nich na jejich zahraničních vlastnících. Pokud by tomu tak bylo, mohlo by se to časem projevit ve větším zájmu o český trh a v růstu akcií, které jsou zde obchodovány.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

Jan Traxler | 5. 12. 2008 17:04

Co myslite tou dezintegraci ekonomiky USA?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 5. 12. 2008 18:54
reakce na Jan Traxler | 5. 12. 2008 17:04

Jednou větou - jedná se o narušení klasických vazeb mezi podniky.Až se na to podívám detailněji, připravím článek pro svůj web. Sem potom dám odkaz..Vzhledem k pracovnímu vytížení se k tomu do Vánoc ale nedostanu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Traxler | 2. 12. 2008 18:54

Ono jde o to, ze na horizontu pul roku az roku sazite na pokles trhu. Ja jsem v tomto konzervativnejsi, nemuzu si dovolit takto spekulovat s majetkem klientu. Sazim na rust vybranych akcii na strednedobem az dlouhodobem horizontu (jak u ktere akcie). Samo o sobe sazet na kratkodoby vyvoj je z meho pohledu prilis velka spekulace. Druha a jeste dulezitejsi vec je charakter investice - jak uz jsem psal, akcie je porad akcie, dokud firma nezkrachuje, kdezto opce je jen sazka na urcity pohyb a bud to vyjde, nebo nevyjde..Kazdopadne Vam preji, at Vam Vase strategie prinese uspech.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 5. 12. 2008 10:18
reakce na Jan Traxler | 2. 12. 2008 18:54

Proč investuji jak investuji?.Podle mne totiž nejsou ztráty bank ani zdaleka u konce, už se ale pomalu pouštíme do hlavního chodu..Světová ekonomika podle mne směřuje k silné inflační recesi s deflačním intermezzem.Pokud Fed a další centrální banky deflační intermezzo nezvládnou, máme na co se těšit - pak by totiž následovala deflační deprese..Investoři by podle mne měli s těmito scénáři počítat a mít připraveny plány, jak reagovat.Pokud k tomu dojde, nepřipravené to semele..Jak to ve skutečnosti dopadne, uvidíme zhruba za rok....P.S.Objevují se i názory, že výsledkem krize bude DEZINTERGARCE EKONOMIKY USA. Mám v plánu se na tyto názory podrobněji podívat a zamyslet se nad možnými důsledky, kdyby to byla pravda.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Traxler | 2. 12. 2008 14:29

Jeste jedna vec, spise nez u defenzivnich akcii vidim dnes z dlouhodobeho hlediska prilezitost u silne postizenych dividendovych akcii. Ale je to samozrejme jen pro otrlejsi, kterym nevadi extremni vykyvy. ;-).Zkopiruji dva odstavce z nedavno psaneho clanku "Akcie padaji, je cas nakupovat?"...http:/ /www.finez.cz/odborne-clanky/d etail/id-63/."Jsouakcie, které spadly třeba z 10 euro na 2 eura. Pro příští rok se očekává zisk na akcii 50 centů (tzn. P/E 4). Takovým prognózám sice nejde věřit, přesto i když firma třeba dva roky nevytvoří zisk, stačí, když těch 50 centů udělá za tři roky, nebo třeba za pět let. Až bude zase zisková, tak její cena půjde prudce nahoru. A byla-li firma zvyklá vyplácet velkou část zisku na dividendách, bude to dělat (pravděpodobně) po letech znovu. Takže vedle šance na růst akcie o desítky a někdy i stovky procent je zde i šance na slušnou dividendu. Kdyby vyplácela třeba dividendu 25 centů na akcii, tak to vzhledem k investici dělá 12,5% (každý rok)..Jistě že to nebude zítra a asi ani za rok, ale za pár let ano. Jde jen o to, aby firma přežila. A nechť si klidně pod tlakem trhu spadne o dalších 50% na 1 euro. Hlavně když to přežije a za pár let bude zase zisková. Sestavíte-li si dobře diverzifikované portfolio z podobně podhodnocených akcií, můžete se klidně u třetiny zcela mýlit, i tak ten zbytek za několik let přinese celkově velmi slušné zisky.".Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 2. 12. 2008 14:41
reakce na Jan Traxler | 2. 12. 2008 14:29

Jako soukromý investor s omezeným kapitálem pracuji při výběru akcií mimo jiné s náklady obětované příležitosti..Svůj současný přístup (kombinaci tradingu s investováním) jsem v kostce popsal zde:http://www.pro-investory.c z/aktualni_analyza/muj_aktualn i_pristup/
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 2. 12. 2008 15:20
reakce na Jan Dvořák | 2. 12. 2008 14:41

Ano, je to zajimavy pristup, ale o hodne rizikovejsi. V pripade uspechu mate sanci na vyrazne vyssi vynos. V pripae neuspechu byste take mohl skoncit "s holou riti". ;-)) Individualni investor si takovy pristup muze zvolit, jako poradce bych si ale cisty nakup putek nemohl dovolit..Kdyz drzim akcie, muze jejich hodnota v peneznim vyjadreni kratkodobe spadnout treba na polovinu, ale dulezite je, ze stale vlastnim ty stejne akcie a pokud se nezmenilo nic na mem ocekavani budouciho cashflow, tak je vse ok. Cena akcie je jen jeji aktualni penezni vyjadreni, o budouci hodnote nic nevypovida. Kdyz ale nakoupim putky, sazim na pokles a bud to vyjde a ja budu mit vetsi kapital na pozdejsi nakup akcii, nebo to nevyjde a muzu byt take treba na polovine kapitalu, ovsem s vlastnictvim bezcennych papirku, tzn take muzu mit na nakup akcii jen polovinu kapitalu a do toho jeste akcie stoji vic nez pri nakupu putek..Pokud tedy nejste nejak kryty proti ztratam v putkach v pripade, ze akcie neklesnou niz, pak je takovy pristup hazard podobny rulete. Kryjete-li se nejak (predpokladam, ze ano), bylo by dobre to k "Vasemu pristupu" doplnit. ;-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 2. 12. 2008 16:59
reakce na Jan Traxler | 2. 12. 2008 15:20

Chápu Vaši strategii, já se rozhodl pro kombinaci agresivnější styly investování s defenzivnějším stylem u hypotéky..Putky kryji "mentálními stopkami" podle ekonomického vývoje. Putky nedržím až do expirace..Dále po dosažení 100% zhodnocení většinou prodávám polovinu pozice. Tím mám zajištěno, že se pozice nedostane do ztráty - zatím jsem s opcemi či warranty silně ziskový :-).Jejich podíl postupně snižuji (vybírám zisky). I kdyby se nyní všechny moje stávající putky staly bezcennými, jsem za letošek ve velmi pěkném "+".Ony se ale bezcenným naráz nestanou, jsou splatné na jaře, v létě a na konci roku 2009..Část realizovaných zisků pak stahuji pryč z portfolia a dávám bokem jako rezervu na mimořádnou splátku hypotéky (čímž na druhé straně klesá moje riziko)..Pokud nenastane deprese, je dno možné někde kolem 500-600 bodů pro SP500. Proto pomalu odprodávám putky..Sázím na výrazný růst ceny stříbra, zlata a ropy. Zde navyšuji pozice a jdu hlavně přes akcie středních firem, ne warranty, právě z důvodu časového rizika.Default COMEXu může přinést pěkný bonus k ceně zlata a zejména stříbra..Suma sumárum, nárůst rizika vzhledem k vytvářené rezervě na splátky hypotéky nevnímám jako velký oproti konzervativnímu přístupu k investování..Zda bude moje strategie úspěšná či nikoliv, ukáže až čas.Věřím si.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Traxler | 2. 12. 2008 14:03

Zrovna Philip Morris a Telefonica jsou sice dividendove tituly, ale jsou to zejmena defenzivni akcie, to je pricina jejich relativni nadvykonnosti nad trhem. Mezi dividendove tituly patrily po celem svete treba take banky a jak skoncily. ;-))
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

František Mašek | 2. 12. 2008 14:29
reakce na Jan Traxler | 2. 12. 2008 14:03

To je pravda. Že jde o defenzivní akcie jsem nezdůraznil. Souhlasím i s tím, že mezi dividendové tituly patřily také banky. Zmínku na toto téma v článku najdete. Uznávám, že jsem to asi měl víc vypíchnout.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

František Mašek
Dlouhodobě se zabývá ekonomikou, od roku 1993 se zaměřuje na kapitálový a finanční trh. Působil v řadě médií, mimo jiné v Lidových novinách a časopise...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!