Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Spor o stavební spoření: Kalousek se mstí, Kalousek trestá

| 3. 5. 2011

Když někdo udělá chybu, bývá zvykem, že se omluví a zkusí ji napravit. Když ale ministerstvo financí doplatilo na svůj protiústavní postup při změnách ve stavebním spoření, místo omluvy začalo bouchat pěstí do stolu a trestat ty, kteří na chybu poukázali.

Spor o stavební spoření: Kalousek se mstí, Kalousek trestá

Tím samozřejmě nechci říct, že změny ve stavebním spoření nebyly potřeba. Příliš benevolentní systém se začal měnit již před šesti lety, kdy stát začal tlačit na výrazné navýšení poskytnutých úvěrů, aby stavební spoření plnilo svůj základní účel – poskytovat levné zdroje pro zlepšování bytového fondu. Vzhledem ke stavu veřejných financí určitě měla smysl i debata o dalších úpravách státní podpory tak, aby státem vložené peníze přinášely větší hodnotu, místo promyšlených úprav ale přišel jednorázový a neústavně aplikovaný řez.

Ať už chceme, nebo ne, stavební spoření je pro Čechy po bankovních účtech druhý nejznámější finanční produkt a pro řadu domácností s nižšími příjmy je to jediný nástroj, pomocí kterého si spoří a vytváří rezervy. Chytrá vláda by toho zkoušela využít při plánování reforem, protože je vždy levnější využít existující a lidem známé nástroje než budovat zcela nové instituce s vysokými úvodními náklady. Jenže odolat nabídkám a tlaku lobbistů, kteří vydělají mnohem více na budování zcela nového systému, je hodně těžké…

Svoje plány si rozvracet nedáme

Ostrá reakce ministerstva financí na verdikt Ústavního soudu navíc připomíná jedno heslo minulého režimu: Republiku si rozvracet nedáme. Mediální výhrůžky tím, že by se státní podpora stavebního spoření mohla zrušit úplně, když si stavební spořitelny dovolily protestovat, a odebrání dotací na regionální železnice jako trest opozici za to, že stížnost u Ústavního soudu podala, mají být důrazným varováním a trestem za jejich drzost a neposlušnost. I když by to vyžadovalo velké pracovní nasazení, vláda měla možnost provést změny řádnou cestou a ještě před přijetím změny existovala řada posudků, které varovaly před neústavností zvoleného postupu.

Všem trestům ale asi ještě není konec, protože podobně vyděračský a systémově nesmyslný je i návrh ministerstva financí na to, aby byl státní příspěvek ve stavebním spoření vázán výhradně na využití peněz pouze pro účely bydlení. V tom případě nemusí stavební spoření existovat vůbec a místo toho může stát provozovat přímý dotační program pro každého, kdo chce zlepšit svou bytovou situaci. Ale opravdu je to to nejlepší, co chceme s veřejnými penězi dělat?

My to tak chceme

Mocenský přístup se však ministerstvu financí zřejmě líbí, protože zcela bez ohledu na analýzy či ekonomické dopady podobně postupuje i v jiných oblastech. O tom, jak ministerstvo financí pečlivě naslouchá penzijním lobbistům a navrhuje nejdražší možný systém penzijní reformy, se napsalo již mnoho. Podobně bohorovný přístup se ale objevuje i v dalších návrzích ministerstva, kdy ze všech analýz vyplývá, že některý krok nemá smysl, přinese velké náklady a je kontraproduktivní. Jenže jediným argumentem, který má dnes na ministerstvu v oblasti finančních služeb sílu, je „my to tak prostě chceme“.

Co všechno se mělo ve stavebním spoření změnit? A co tomu říkali odborníci?

Psáno pro Lidové noviny

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Jiří Kaktus Havel | 4. 5. 2011 18:30

1. Stavební spoření lidi vychovávalo si ODŘÍCI.Ono to není jednoduché pro lidi, kteří nepřekračují průměrnou mzdu příjmu, dávat ročně 20 tisíc stranou a nesáhnout na to celých 6 let.
2. Nechcete dotace a deformace trhu, dobrá,pak zrušte rovnou všechny veřejné statky a postavte si např. soukromé silnice
3. Milionům lidí se vyplatí v podstatě "pár korun" jako odměna, pokud vydrží spořit 6 let, mít nějaký dlouhodobý cíl a jít si za ním. Na druhé straně si soudruzi z PS přivydělávají bokem statisíce např. ve VZP ale i v jiných dozorčích radách, to je v pořádku !! ? Tady se za bílého dne kradou desítky miliard např. na veřejných zakázkách a vy tady žvaníkujete o hloupoučkých pár tisícovkách pro systematicky ožebračovanou střední třídu ?
4. Kalousek se už druhým rokem nezabývá úpravou spotřební daně na pohonné hmoty tak, aby řidiči z ČR neujížděli čerpat nádrže do Polska,Slovenska a dokonce i Rakouska. Odhadovaný výpadek příjmu do státního rozpočtu byl za r. 2010 cca 6-8 mld. korun. On řve bolševickým způsobem a zastrašuje kvůli stavebnímu spoření ?
5. Moji podporu bude mít vždy jakýkoli lobbista, který podporuje takové finanční nástroje, které nejenže vychovávají k odpovědnému spoření, ale také se nedají ROZKRÁST, jako ty vaše podělané soukromé penzijní fondy.
papa agenti soukromých penzijních fondů.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Vaněk | 3. 5. 2011 23:19

Rozesmála mě formulace: "vyděračský a systémově nesmyslný návrh .., aby byl státní příspěvek ve stavebním spoření vázán výhradně na využití peněz pouze pro účely bydlení".
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radovan Dell | 3. 5. 2011 18:34

Káže vodu, pije víno. Nejdříve se v článku zmíní o tlaku lobbistů a pak sám lobbuje za stavební spoření. Na Lidovkách mu to asi sežerou, tady ne.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zdeněk Pikhart | 3. 5. 2011 08:38

V současné době si stát půjčuje, aby v zápětí mohl lidem vyplatit příspěvek ke spoření. Ten navíc inkasují hlavně lidé ze středních vrstev, protože skutečně sociálně potřební žádné stavební spoření nemaji. Finanční poradci a pan Prouza dobře ví, že doporučují stavebka při spoření na cokoli, tak není potřeba argumentace podporou bydlení, kdo chce úvěr, spořil by i bez podpory. Podpora více jak čtyř milionů smluv je prostě plýtvání. Toto pokřivení trhu nemělo být nikdy zavedeno a já vítám jeho úplné zrušení. Státní pokladna si bude moci půjčit o 15 mld. Kč méně.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Otakar Hokynář | 4. 5. 2011 08:31
reakce na Zdeněk Pikhart | 3. 5. 2011 08:38

Samozřejmě, jde o deformaci trhu, stejně, jako trh deformují snadno dostupné hypotéky s dlouhou splatností, které vedly k nárůstu cen nemovitostí. Pro mne jako spotřebitele nula od nuly pošla, co dostanu navíc na podpoře stavebka, o to víc mě stejně nemovitost bude stát díky podpoře stavebka a hypoték (a možná ještě víc). Stejně jako česká verze zdravotnictví je levná, zatím efektivní, ale na úkor budoucnosti... Totéž se dá vysledovat ve školství, kde už důsledky odlivu kvalitních lidí nastaly. Ve finále sanace všech těchtoškod bude stát majlant. Holt, cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Tomáš ProuzaTomáš Prouza
Vystudoval na VŠE v Praze mezinárodní politiku a diplomacii a na britské Open University získal titul MBA. Během studia pracoval v Nadaci Patriae a jako...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!