Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Promluvme si o penězích

| 4. 4. 2008

Vůbec tomu nerozumím… Právě tuto větu zaslechneme nejčastěji, jestliže se s někým pokusíme bavit o penězích. Divoká historie budování tržní ekonomiky v devadesátých letech si vybírá svou daň.

Promluvme si o penězích
Kuponová privatizace, dlouhý řetězec krachů bank i relativně nedávná nečinnost dozorových orgánů v kauzách, jako byly KTP Quantum nebo Helvag, přinesla české populaci značný handicap nedůvěry ve finanční trh. Z mnoha průzkumů veřejného mínění vyplývá, že v české společnosti převažuje skeptický názor: „Vždyť je to vlastně jedno, okradou mě tam i tam, nejlepší je nechat všechny peníze ležet na účtu v bance, protože věřit můžu jedině velké kamenné instituci.“

Nedůvěra ochromuje

Nedůvěra k finančním institucím ústí v nezájem ptát se a pátrat po informacích. Snižuje imunitu vůči reklamám, často velmi sugestivním a klamavým. Odzbrojuje tváří v tvář agresivním metodám prodejců nejrůznějších finančních produktů, jako třeba nevhodných pojistek nebo předražených úvěrů. Brání rozvíjet vlastní finanční gramotnost a učit se dobře starat o své peníze.

Český finanční trh  zaplavily stovky produktů, a každý měsíc, každý týden přibývají další. Jejich názvy jsou často zavádějící, parametry se vykazují různými způsoby. Sehnat podstatné informace dá dřinu, porovnat nabídku na trhu je často téměř nemožné.

Samozřejmě by bylo ideální, kdyby ke každému produktu existovala jedna stránka se základními parametry spočítanými na základě jednotné metodiky a s použitím jednotných názvů. Ale toho se asi nedočkáme. Finanční instituce nestojí o snadnou porovnatelnost produktů. Zřejmě nechtějí, aby vyšlo najevo, jak málo se liší od konkurence nebo že nejsou tak výhodné, jak o nich tvrdí reklama.

Při diskusích o špatné úrovni finanční gramotnosti v Čechách se často jako odstrašující příklad uvádí rostoucí zadlužení nízkopříjmových skupin obyvatel a jejich ochota brát si bezhlavě úvěry. Zkušenosti ze světa přitom ukazují, že nejlepší obranou je vzdělávání a nejlepší prevencí  zajištění informační povinnosti.

Pokud by u každé půjčky muselo být vedle sazby RPSN (které stejně skoro nikdo nerozumí) také uvedeno, kolik klient zaplatí měsíčně a kolik zaplatí celkem, možná by si lidé mnohem lépe uvědomili, jaký luxus je pro ně takový úvěr.

Šance pro batolata
Pro budoucí generace bude jistě prospěšné zavedení finančního vzdělávání do škol. Koncept začala vláda připravovat už v roce 2005 a nyní máme k dispozici první vzdělávací projekty: jsou načrtnuty standardy vědomostí, které by o penězích a nakládání s nimi měly děti mít. Dnešní batolata budou ve světě financí jako ryba ve vodě, budou vědět, co chtějí, a požadovat kvalitní služby za slušnou cenu.

Zatím je to hudba budoucnosti a je potřeba řešit palčivější problémy, zejména jak pomoci těm, kteří už do školy chodit nebudou – rizikovým skupinám, lidem s nižším vzděláním, s nízkými příjmy, seniorům nebo těm, kdo nemají k finančnímu trhu důvěru.

Stát spolu s Českou bankovní asociací a dalšími profesními asociacemi na počátku roku slavnostně spustil web se základními informacemi o struktuře finančního trhu a finančních produktech. Jenže většina informací na něm pouze dubluje to, co se už dávno dá najít na jiných finančních webech, a často v mnohem kvalitnějším provedení.

Internetová komunikace je jistě příjemná a užitečná věc, ale bohužel je pasivní, což v reálu znamená, že je určena především pro aktivní a mladé lidi, kteří si umějí v síti informace vyhledávat a jsou na to zvyklí.

Plus pro reformy

Internet zatím nemůže ve větší míře oslovit nejrizikovější skupiny obyvatelstva. Pokud by jim chtěl stát opravdu pomoci, měl by k tomu využívat jiné prostředky, jako se to děje v ostatních vyspělých evropských zemích: podporovat práci občanských sdružení a spotřebitelských organizací a tlačit na vytváření takového prostředí na finančním trhu, které by všechny instituce nutilo k etickému chování, k poskytování jasných a srozumitelných informací.

Ještě jeden zásadní aspekt tu vstupuje do hry. Pokud totiž nebudeme národ, který rozumí penězům a zná jejich cenu, těžko budeme úspěšně realizovat dva klíčové kroky reformy veřejných financí – důchodovou reformu a změnu ve financování zdravotnictví. V obou případech je pochopení cílů, motivace a spolupráce veřejnosti nezbytná.

Autor je ředitel rozvoje a péče o klienty Partners.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

Arsen Lazarevič | 4. 4. 2008 23:50

Nechápu a nikdy nepochopím lidi, co si berou spotřebitelské úvěry, aby měly krásnou dovolenou u slunce a celý následující rok vydělávají na splátky, s tím, že se ještě jednou tolik přeplatí. Přítelkyně dělala brigády u jedné takové společnosti a měly zakázáno klientovi sdělit o kolik se přeplatí (to si údajně měl spočítat sám) a pojem RPSN žádná ze slečen tam neznala. Je to ostuda, že něco takového vůbec funguje. A nechápu rodiče od přítelkyně, kteří si své peníze (které údajně vydělávali celý život) dali na běžný účet. 3 procenta úroku je přece krásných. Inflace bohužel už tolik ne. Ale radši se o to už nestarám, bych se zbytečně vztekal a to není dobré na srdce :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Milan Švajcr | 5. 4. 2008 18:47
reakce na Arsen Lazarevič | 4. 4. 2008 23:50

A to já ty lidi chápu moc dobře.V dnešní době si můžou vypůjčit mnoho stovek tisíc,třeba víc než dokážou do konce života vydělat.Penízky utratí za co je jim libo a po mě potopa.Když včas umřou dědici odmítnou dědictví.Když to včas nestihnou vyhlásí osobní bankrot.A je to.Užijí si a my ostatní to zaplatíme.Rodiče Vaší přítelkyně musím pochválit za obezřetnost a skvěle investované peníze.Stačí se podívat na výkonnosti všech podílových fondů a uvidíte,že se se 3% umístili na samé špičce.Měl byste jim gratulovat,že překonali valnou většinu všech analytiků,portfolio managerů a dalších výborně placených finančních umělců.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondřej Hrachový | 6. 4. 2008 21:19
reakce na Milan Švajcr | 5. 4. 2008 18:47

Dobrý večer, můžu se zeptat kde najdu takové výkonnosti podílových fondů? Ty špičky vidím pořád někde jinde...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Milan Švajcr | 7. 4. 2008 13:44
reakce na Ondřej Hrachový | 6. 4. 2008 21:19

Dobrý den,třeba na teletextu ČT str.507.Z celkem 69 uveřejněných fondů všeho druhu mají zisk přes 3% dva.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Luděk Zdražil | 4. 4. 2008 21:22

Výborný článek, správná analýza, skvělý závěr. Myslím si totéž. Takže to už jsme, pane Prouzo, dva.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

J. Krykorková | 23. 5. 2008 21:45
reakce na Luděk Zdražil | 4. 4. 2008 21:22

Tak to pozor pane Zdražile, jsme už tři! Jsem ta, která patří mezi seniory, která se nikdy ve sféře financí nepohybovala, neznala internet, ale díky svému vnukovi se naučila ve svém seniorském věku navštěvovat tyto bezva stránky. Naprosto souhlasím s panem Prouzou. Škoda, že mi není o deset let méně. Přeji hodně takových mladých, vzdělaných lidí jako poznávám na těchto stránkách, kteří nám starším umějí v ledasčem pomoci a poradit.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Tomáš ProuzaTomáš Prouza
Vystudoval na VŠE v Praze mezinárodní politiku a diplomacii a na britské Open University získal titul MBA. Během studia pracoval v Nadaci Patriae a jako...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!