Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Richard Thaler: Zrušte hotovost

| 26. 4. 2016

O Richardu Thalerovi se mluví jako o žhavém favoritovi na příští Nobelovu cenu za ekonomii. Radí britskému předsedovi vlády Davidu Cameronovi i americkému prezidentovi Baracku Obamovi. O jeho výzkumech a o tom, proč mají klasičtí ekonomové problémy porozumět obyčejným lidem s ním pro Finmag rozmlouval Lukáš Kovanda.

Richard Thaler: Zrušte hotovost

Co to vlastně je behaviorální ekonomie? Říká se, že když se aplikuje v hospodářské praxi, umožňuje stavět na lidských slabostech a jejich prostřednictvím pomáhá dosáhnout našich cílů. Řekl byste to stejně? Jak tomu máme rozumět?

Převážně s tím souhlasím. Smyslem behaviorální ekonomie ale určitě není využívání lidí k dosažení vlastního cíle. Je jím naopak upřímná pomoc lidem. Standardní ekonomie předpokládá, že lidé jsou obecně velmi chytří, že nikdy nejednají pod vlivem emocí, že jsou vysoce disciplinovaní a nemají žádné potíže se sebekázní. Nikdy se moc nepřejídají. Příliš nepijí. Vždycky si během života naspoří přesně tolik, kolik budou potřebovat na důchod.

Behaviorální ekonomové to vidí jinak…

Přesně tak. Máme za to, že tohle na většinu lidí nesedí. Většina lidí má prostě tu a tam potíže s pokrytím svých výdajů. Většina z nás toho také příležitostně sní nebo vypije o něco víc, než odpovídá ukázkové životosprávě. A také do posilovny nechodíme tak často, jak jsme si předsevzali. Takže behaviorální ekonomie se snaží lidem pomáhat v dosahování cílů. Mým mottem je: Pokud chcete lidem pomoci něčeho dosáhnout, maximálně to usnadněte. Jeden příklad za všechny. V celé řadě zemí se lidé dostatečně nezapojují do programů spoření na stáří, a to ani tehdy, když jim zaměstnavatel přispívá. Prostě se sami připravují o peníze. My jsme tento problém vyřešili jednoduše tak, že jsme změnili přednastavené výchozí schéma. Navrhli jsme, ať jsou tedy lidé do penzijních programů zapojeni automaticky, dokud si nezvolí, že se zapojit nechtějí. Člověk je totiž velmi dobrý v nicnedělání. Pokud je účast v programu automatická a lidé naopak musí vyvinout nějaké úsilí, aby se odhlásili, účastní se devadesát procent z nich. A to je dobře pro všechny.

Naše recenze

„Víkend co víkend krouží Stanley po zahradě se sekačkou na trávu. Pokaždé z toho dostane ukrutnou sennou rýmu. Zajímalo mě, proč si radši nenajme brigádníka. Opáčil, že se mu nechce nikomu dávat deset dolarů. Tak jsem se ho zeptal, jestli by posekal sousedovi jeho trávník za dvacet. Rozhodně ne, zavrtěl hlavou.“

Čím to, že deset dolarů, které už Stan má, je víc než dvacet dolarů, které by za tutéž práci mít mohl?

Richard Thaler: Misbehaving

Také lidi nabádáte k tomu, aby jednali racionálně, ale přitom předpokládali, že ostatní se racionálně nechovají. Proč?

Snažím se své studenty vést k tomu, aby jednali tak racionálně, jak jen můžou. Ale aby zároveň nepředpokládali, že každý kolem nich se bude chovat stejně. Pro studenty ekonomických nebo obchodních fakult je obzvláště důležité právě tohle vstřebat. Oni se zatím učí jen to, jak přemýšlejí ekonomové. Neučí se, jak uvažují lidé, které pak budou v životě převážně potkávat. Jenže ekonomové a běžní lidé se výrazně liší. Třeba v tom, jak posuzují, co je v životě fér, a co ne.

Můžete uvést příklad?

Před lety jsme s kolegou profesorem Danielem Kahnemanem publikovali jednu studii, ve které jsme zkoumali jednání lidí po sněhové bouři. Sněhová bouře pochopitelně zvýšila poptávku po lopatách na odhazování sněhu. Ptali jsme se běžných lidí, jestli je fér, že prodejci bezprostředně po bouři využívají situace a cenu lopat zvyšují. Odpověděli, že není. Vlastně se jim takové jednání prodejců přímo protivilo. Ale standardní ekonom prostě řekne, že došlo přesně k tomu, co má prodejce lopat v takové chvíli dělat – zvýšit cenu a uspokojovat náhle zesílenou poptávku. Jenže ve studii jsme dále doložili, že prodejce, který se tak zachoval a v krajní situaci zdražil, o své zákazníky nakonec přišel. Náhle zdraženou lopatu si u něj sice ještě se skřípěním zubů koupili, ale pro další zboží se už naučili chodit k někomu jinému. Takže třeba hrábě na jarní práce kupovali u konkurence, ne u toho, kdo je v zimě naštval zdražením lopat.

V Česku se teď hodně přetřásá téma šedé ekonomiky a způsobů, jak s ní bojovat, třeba prostřednictvím elektronické evidence tržeb. Jak se na šedou ekonomiku dívá behaviorální ekonomie? Jak proti ní navrhuje postupovat?

Jsem určitě pro, abychom se vydali vstříc bezhotovostní ekonomice. Já sám už vlastně takřka vůbec hotovost nepoužívám. Na všechno mám platební kartu a nemusím tahat drobáky po kapsách. Lidé však na bezhotovostní ekonomiku hledí podezřívavě, ptají se, co bude s jejich soukromím. Myslím ale, že pokud neporušují zákon, nemusí se ničeho obávat. Takže ano, skoncoval bych s hotovostí. Nebo alespoň se vší hotovostí s výjimkou nominálně nejmenších bankovek. Tak by byl každý donucen vstoupit do oficiální, deklarované ekonomiky. Umožnilo by to snížit daně, protože daně by najednou platili všichni, ne jenom ti, kteří už dnes zákony dodržují. Vybralo by se víc a daně by mohly být nižší.

Domníváte se, že nedávná finanční krize behaviorální ekonomii pomohla? Ekonomové hlavního proudu se do myslí lidí zapsali jako ti, kteří krizi nedokázali předpovědět. Mají tedy behaviorální ekonomové, bez másla na hlavě, větší šance teď promlouvat do dění?

Určitě nechci finanční krizi nijak velebit. Mnoha lidem po celém světě způsobila řadu strastí. Ale je pravda, že mnozí před krizí sebevědomě tvrdili, že se něco takového stát nemůže. Takže nejen, že ji nepředpověděli, oni si dokonce mysleli, že je něco takového nemožné. Mezi tyto lidi patří například i Alan Greenspan, bývalý šéf americké centrální banky. Po krizi svoji chybu přiznal, když řekl, že situaci podcenil. A že naopak přecenil celkovou prozíravost a obezřetnost běžných lidí. Myslím, že krize byla potřebný budíček. Celá řada lidí si podle mě z ní vzala důležitá ponaučení.

Rozhovor vyšel v prvním letošním čísle magazínu FINMAG, krátce poté, co profesor Thaler přebíral čestný doktorát na pražské VŠE. Právě chystáme číslo třetí, ale zatím nechceme ani naznačovat... Pod odkazem níž ale najdete ochutnávku ze starších čísel – mrkněte na ni a zvažte, jestli se nechcete nechat už příštím číslem překvapit.

Finmag  na papíře!

Vlády v zemích, jako jsou Spojené státy nebo Velká Británie, teď do svých služeb nabírají právě behaviorální ekonomy. Vy sám jste pomáhal založit pracoviště behaviorální ekonomie, které je vlastně poradenským orgánem britského premiéra Davida Camerona. Co konkrétně pro britskou vládu děláte?

V počátcích spolupráce nás třeba požádali, abychom pomohli s výběrem daní od lidí, kteří své berní povinnosti řádně neplní. Ukázali nám dopis, výzvu k úhradě, který lidem v takové situaci zasílají. My jsme odvětili, že dáme dohromady lepší. A protože rozesílali tisíce takových dopisů, vznikla příhodná půda pro experiment. V rámci experimentování jsme se nakonec dobrali prostého řešení. Už pouze to, že jsme lidem řekli, že většina ostatních platí daně včas a že oni se svým jednáním řadí k menšině, zvýšilo podíl těch, kteří své daně platí řádně, o pět procentních bodů.

Myslíte, že by měli být Nobelovou cenou za ekonomii oceněni i další behaviorální ekonomové? Zatím ji má vlastně pouze Daniel Kahneman

To není na mně. Rozhodují o tom akademici ve Stockholmu. Ale už ji má nejen Kahneman. Získal ji také Bob Shiller za behaviorální finance a George Akerlof, manžel Jannet Yellenové, současné šéfky americké centrální banky. Shillera i Akerlofa lze také řadit k behaviorálním ekonomům. Takže myslím, že oceněných behaviorálních ekonomů už je docela dost. Ale bude jich určitě mnohem víc.


Richard Thaler

Narodil se v roce 1945. Působí jako profesor ekonomie a behaviorálních věd na Boothově obchodní fakultě Chicagské univerzity. Je jedním z průkopníků takzvané behaviorální ekonomie, která propojuje tradiční ekonomii s psychologií. Čerstvý držitel čestného doktorátu Vysoké školy ekonomické v Praze.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 26. 4. 2016 09:58

Pán je tak trochu centrální plánovač a nejsem si jist, co jsou "naše" cíle.
Normativně předpokládá, že je správné, když si lidé spoří na penzi v oficiálních a státem kontrolovaných penzijních fondech. Jak si může být jist, že to je pravda? Napadá mne hromada důvodů, proč to je naopak špatný nápad!

Pán si jedonduše myslí, že udělat X je racionální. Je to jeho osobní názor, ale on jde za politikem, že je potřeba lidi k tomu jím preferovanému nějak popostrčit, jako stádo chovných ovcí.

Ale že jde o etatistu se pozná již podle negativního vztahu k šedé ekonomice - tedy k té jediné svobodné a skutečně tržní. Skutečný ekonom (vědec) by byl nadšený, že ji může zkoumat, že může pozorovat ekonomii ve vší své ryzosti.
Pán jednoduše NENÍ VĚDEC! Nobelovku bych mu tedy klidně dal - ale tu, co dostal i terorista Jasir Arafat, komunista a terorista Mandela, ultrasocialista Obama či generální tajemník Gorbačov.

A tradiční mantra socialistů a etatistů: "lidé, co neporušují zákon, se nemají čeho obávat"
- Takže dejme kamery do ložnic, protože kdo nebije manželku, nemá důvod se obávat
- Porušovat zákon ještě nemusí být nic nemorálního. Nebo měl se člověk snad propadnout hambou, když se provinil hanobením Sovětského svazu, zpochybňováním vedoucí úlohy KSČ, pokusil se o přípravu pobuřování, zamiloval se do židovky, ohrozil devizové hospodářství, koupil si málo zahnutý banán, vzal si od souseda flašku za pomoc s opravou střechy a nezdanil ji, atd?

Pán je nejen etatista, ale primo přivolávač velkobratrské totality.

Ale já v tom socanům fandím: zrušte státní hotovost! Lepší impuls si alternativní měny nemohou přát.

Co se týče krize - lidské iracionální emoci jistě hrají roli. Ale lepším nástrojem pro její předvídání je rozhodně ABCT.

Je dobře vidět, co jsou tito pánové zač. Najímají si je politici pro zvýšení výběru výpalného, pro zvýšení dojivosti stáda. Je to tedy stejná sorta lidí, jako PR specialisti, které si politici najímají na to, aby to stádo oblbli, uhranuli. Nebo experti z Panamy, které si politici najimají proto, aby jim to ze stáda vydojené "mléko" někam bezpečně ulili.

+100
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Hatlapatka | 27. 4. 2016 01:15

Ale o tom to přeci je... abych dokázal vést debatu i s člověkem s diametrálně odlišnými názory, zvážit vývody vycházející z premis, které já sám nezastávám.

Nalevo nebo napravo, pokud jste proti demokracii a pána s h-indexem 82 (viz scholar.google.com) ozvačíte za nevědce, protože nesdílí váš zcela marginální názor o prospěšnosti šedé ekonomie, jste to vy kdo přivolává nového Stalina, Kima, Castra. Revoluční konsomolec libertarián :-)

-10
+
-

Další příspěvky v diskuzi (21 komentářů)

Pat Bateman | 27. 4. 2016 09:32

Jestli něco opravdu nesnáším, tak je to věta: "pokud neporušují zákon, nemusí se ničeho obávat". Pokud to autor opravdu myslíš správně, tak ať umožní policistům u všech přestupků rozhodovat o vině a o trestu a rovnou provádět výkon trestu včetně trestu smrti, vždyť to jsou vyškolení profesionálové, ne?
Každý pravomoc, pokud může být zneužita, tak jednoho dne zneužita bude, tím si můžeme být jistí, a proto se musí obávat každý, i ten nejsvětější světec!
+18
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ondřej Bárta | 27. 4. 2016 22:24
reakce na Pat Bateman | 27. 4. 2016 09:32

pán se zřejmě zhlédnul ve snímku Dredd :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

dračí panenka | 27. 4. 2016 07:29

"Myslím ale, že pokud neporušují zákon, nemusí se ničeho obávat."

U této věty jsem přestal číst.
+7
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michal Weinfurtner | 26. 4. 2016 15:08

Nobelova cena člověku, který se snaží lidem namluvit, že když stát vybere víc na daních, tak daně sníží?

Ten pán nás má za pitomce nebo je jím sám, pokud něčemu takovému věří.
+24
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ondřej Kokeš | 26. 4. 2016 14:38

http://pinus-chicago.blogspot.cz/2008/06/libertariansky-paternalismus_9725.html
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ján Zavacký | 26. 4. 2016 14:32

Nechcem byť zlý, ale pozornosť behaviorálnej ekonómii je podobná pozornosti politickej ekonómii (d.f. = marxistickej).
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomáš Macháček | 26. 4. 2016 10:47

"Standardní ekonomie předpokládá, že lidé jsou obecně velmi chytří, že nikdy nejednají pod vlivem emocí, že jsou vysoce disciplinovaní a nemají žádné potíže se sebekázní. Nikdy se moc nepřejídají. Příliš nepijí. Vždycky si během života naspoří přesně tolik, kolik budou potřebovat na důchod."

lol

"V celé řadě zemí se lidé dostatečně nezapojují do programů spoření na stáří, a to ani tehdy, když jim zaměstnavatel přispívá. Prostě se sami připravují o peníze. My jsme tento problém vyřešili jednoduše tak, že jsme změnili přednastavené výchozí schéma. Navrhli jsme, ať jsou tedy lidé do penzijních programů zapojeni automaticky, dokud si nezvolí, že se zapojit nechtějí. Člověk je totiž velmi dobrý v nicnedělání. Pokud je účast v programu automatická a lidé naopak musí vyvinout nějaké úsilí, aby se odhlásili, účastní se devadesát procent z nich. A to je dobře pro všechny."

Bravo! Jedny šarlatány předstírající, že jsou ekonomové vystřídali druzí. Hned se mi bude lépe spát...
+12
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 26. 4. 2016 09:58

Pán je tak trochu centrální plánovač a nejsem si jist, co jsou "naše" cíle.
Normativně předpokládá, že je správné, když si lidé spoří na penzi v oficiálních a státem kontrolovaných penzijních fondech. Jak si může být jist, že to je pravda? Napadá mne hromada důvodů, proč to je naopak špatný nápad!

Pán si jedonduše myslí, že udělat X je racionální. Je to jeho osobní názor, ale on jde za politikem, že je potřeba lidi k tomu jím preferovanému nějak popostrčit, jako stádo chovných ovcí.

Ale že jde o etatistu se pozná již podle negativního vztahu k šedé ekonomice - tedy k té jediné svobodné a skutečně tržní. Skutečný ekonom (vědec) by byl nadšený, že ji může zkoumat, že může pozorovat ekonomii ve vší své ryzosti.
Pán jednoduše NENÍ VĚDEC! Nobelovku bych mu tedy klidně dal - ale tu, co dostal i terorista Jasir Arafat, komunista a terorista Mandela, ultrasocialista Obama či generální tajemník Gorbačov.

A tradiční mantra socialistů a etatistů: "lidé, co neporušují zákon, se nemají čeho obávat"
- Takže dejme kamery do ložnic, protože kdo nebije manželku, nemá důvod se obávat
- Porušovat zákon ještě nemusí být nic nemorálního. Nebo měl se člověk snad propadnout hambou, když se provinil hanobením Sovětského svazu, zpochybňováním vedoucí úlohy KSČ, pokusil se o přípravu pobuřování, zamiloval se do židovky, ohrozil devizové hospodářství, koupil si málo zahnutý banán, vzal si od souseda flašku za pomoc s opravou střechy a nezdanil ji, atd?

Pán je nejen etatista, ale primo přivolávač velkobratrské totality.

Ale já v tom socanům fandím: zrušte státní hotovost! Lepší impuls si alternativní měny nemohou přát.

Co se týče krize - lidské iracionální emoci jistě hrají roli. Ale lepším nástrojem pro její předvídání je rozhodně ABCT.

Je dobře vidět, co jsou tito pánové zač. Najímají si je politici pro zvýšení výběru výpalného, pro zvýšení dojivosti stáda. Je to tedy stejná sorta lidí, jako PR specialisti, které si politici najímají na to, aby to stádo oblbli, uhranuli. Nebo experti z Panamy, které si politici najimají proto, aby jim to ze stáda vydojené "mléko" někam bezpečně ulili.
+100
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jiří Hemzal | 26. 4. 2016 13:01
reakce na Jan Altman | 26. 4. 2016 09:58

Dobře jste to napsal, jako vždy :) Jen bych dodal, že ta Nobelova cena za ekonomii ve skutečnosti neexistuje. Je to: Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela. Takže není divu, že ji dostane kdejaký plánovač nebo etatista s výjimkou Miltona Friedmana, to bylo asi nedopatření...
+10
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ján Zavacký | 26. 4. 2016 14:26
reakce na Jiří Hemzal | 26. 4. 2016 13:01

M.Friedman je ako A.Smith. Urobil dobrú aj zlú prácu. Smith zlyhal(zradil) v otázke hodnoty a Friedman v otázke úlohy peňazí.
Tzv.Nobelovu cenu získali aj ekonómovia (blízki) rakúskej ekonomickej školy: Hayek,Arow,Buchanan,Stigler.
+4
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Pozner | 26. 4. 2016 09:13

Slaboduché teorie někoho, kdo nikdy nežil v totalitním státě.
+13
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Miroslav Mucha | 26. 4. 2016 07:50

Bezpochyby zajímavý rozhovor, nicméně několik poznámek, až výhrad:
1. "Jsem určitě pro, abychom se vydali vstříc bezhotovostní ekonomice. ... Lidé však na bezhotovostní ekonomiku hledí podezřívavě, ptají se, co bude s jejich soukromím. Myslím ale, že pokud neporušují zákon, nemusí se ničeho obávat."
Vzhledem k neustálému nárůstu všech možných zákonů bude prakticky nemožné nějaký zákon neporušit bez ztráty osobní svobody.
2. " (zrušení hotovosti) by umožnilo snížit daně, protože daně by najednou platili všichni, ne jenom ti, kteří už dnes zákony dodržují. Vybralo by se víc a daně by mohly být nižší."
Tak tohle je přímo snová a naivní představa. Že by politici snížili daně, protože by se vybralo více, nelze považovat za racionální úvahu. Politici s ohledem na neustále rostoucí rozpočty (a z toho m.j. pramenící korupce) nejenže nebudou mít snahu daně snížit, ale zrušení hotovosti jim naopak umožní daně libovolně zvyšovat ať už přímo nebo nepřímo.
+30
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michal Hatlapatka | 26. 4. 2016 05:33

Klobouk dolů. Jak s Lukášem Kovandou často nesouhlasím, musím uznat, že na rozhovory je machr. Kolik z nás umí uzávorkovat svůj vlastní názor a poslouchat a reagovat na to, co říká ten druhý? Děkuju.
+5
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Tětek | 27. 4. 2016 16:34
reakce na Michal Hatlapatka | 26. 4. 2016 05:33

Ano, je velmi dobře, že zde vycházejí obdobné rozhovory. Stejně jako anketa typu "ptáme se establishmentu, co má za lubem". Lidé, kterým alespoň trochu záleží na svobodě a bezpečí, tak mají možnost nahlédnout do pomatených hlav osob, které své myšlenky mohou s pomocí státní moci uvádět do praxe. To je to samé, jako v případě etatistických radikálů: jen je nechme, ať své myšlenky volně hlásají (samozřejmě za své peníze či peníze dobrovolných sponzorů).

Má to dvě výhody: 1) jejich myšlenky jsou veřejně podrobovány kritickému myšlení a 2) komu na tom záleží, může přizpůsobovat obrannou strategii vlastního života a majetku.
+8
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 26. 4. 2016 10:04
reakce na Michal Hatlapatka | 26. 4. 2016 05:33

To souhlasím.
Příště bych zkusil Raula Castra, Nicoláse Madura, nebo rovnou Kima - jistě by to byl zajímavý rozhovor (bez ironie) s někým uvádějícím politologickou "vědu" do praxe.
A za oblast práva bych zkusil Urválka a Rolanda Freislera.
Opět si vážně myslím, že by to byl zajímavý rozhovor.
Nicméně udělám vše pro to, aby to tím přečtením rozhovoru pro mne skončilo a aby takoví lidé neměli moc řídit můj život.
+30
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pat Bateman | 26. 4. 2016 14:22
reakce na Jan Altman | 26. 4. 2016 10:04

Četl jsem si to v tištěné verzi a musím uznat, že jsem nečekal, že by tento rozhovor mohl vést pan Kovanda, jehož názory jsou (mám ten subjetivní dojem) diametrálně odlišné. Mně se z toho dělalo spíše špatně...
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Hatlapatka | 27. 4. 2016 01:15
reakce na Pat Bateman | 26. 4. 2016 14:22

Ale o tom to přeci je... abych dokázal vést debatu i s člověkem s diametrálně odlišnými názory, zvážit vývody vycházející z premis, které já sám nezastávám.

Nalevo nebo napravo, pokud jste proti demokracii a pána s h-indexem 82 (viz scholar.google.com) ozvačíte za nevědce, protože nesdílí váš zcela marginální názor o prospěšnosti šedé ekonomie, jste to vy kdo přivolává nového Stalina, Kima, Castra. Revoluční konsomolec libertarián :-)
-10
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 27. 4. 2016 14:42
reakce na Michal Hatlapatka | 27. 4. 2016 01:15

Ale jo, když je někdo na částečný úvazek novinář, ať si vede rozhovor třeba s Pol Potem.
Já bych spíš Pol Pota v sebeobraně zpacifikoval, než na mne stihne aplikovat své šílené teorie.
Vést dialog s vědcem či filosofem jiného názoru je zcela v pořádku.
Vést dialog s někým, kdo mnou chce manipulovat, chce mne okrádat a zotročovat - to je nekonstruktivní masochismus.
Je možné, že třeba Pavel Tigrid toužil v roce 1987 udělat rozhovor s generálem Lorencem, ale nevím o tom.
Je možné, že nějaký židovský novinář v roce 1942 toužil po rozhovoru s Eichmanem. Možné je totiž asi všechno.
Každopádně vědec nevynáší hodnotové soudy, jen zkoumá a vysvětluje jevy. Nesnaží se své teorie vnutit všem lidem prostřednictvím státního represivního aparátu.
A že má pán hodně citací? To možná světoznámá vědkyně Elena Ceau?escu měla také a přední němečtí rasoví teoretici jakbysmet.
+10
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pat Bateman | 27. 4. 2016 09:28
reakce na Michal Hatlapatka | 27. 4. 2016 01:15

Já to chápu, ale člověk si obvykle vybere pro rozhovor člověka, jehož názory jsou mu bližší, teda pokud nemá v plánu ho znemožnit...
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 27. 4. 2016 05:29
reakce na Michal Hatlapatka | 27. 4. 2016 01:15

Obávám se, že se snažíte marně. Těmto lidem se kdysi stalo, že pochopili jeden směr myšlení, jeden z mnoha a ne zrovna nejvýznamnější. A to je natolik okouzlilo, že už nejsou schopni pochopit nic jiného, včetně možných důsledků jimi zastávaných postojů.
-3
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 27. 4. 2016 14:48
reakce na Martin Brezina | 27. 4. 2016 05:29

Kdyby pan "vědec" měl svůj myšlenkový směr, své teorie vysvětlující určité jevy a zákonitosti, tak mu jeho názor nikdo nebere.
Pokud ale přestane být vědcem (vědeckými metodami zkoumajícím příčinné souvislosti) a začne své názory prosazovat s pomocí státní moci, tak jednak přestává být vědcem a jednak už k jeho názoru nemohu být tolerantní, protože se mi jej snaží vnutit silou.
Je pak "vědcem" asi tak stejně, jako keynesiánci, bruselští environmentalisti a multikulturalisti, rasoví hygienici, vědečtí komunisté, atd... I jejich názory jsem ochoten tolerovat pouze tehdy, když je (za mé peníze) nebudou zkoušet proti mé vůli aplikovat na mou osobu. Samozřejmě nevím, kde vy máte tu hranici tolerance a za jakých okolností byste byl ochoten živit rasového teoretika a řídit se názory vědeckého marxisty.
+17
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Lukáš KovandaLukáš Kovanda
Lukáš Kovanda je ekonomický konzultant a autor populární i odborné ekonomické literatury. Věnuje se filozofii a metodologii ekonomické vědy, publikuje...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!