Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

O cyklickém vývoji ekonomické teorie

| 2. 4. 2014

Ekonomická teorie vstupuje do další fáze cyklu. Pozornější z nás si totiž všimli toho, že se pravidelně cyklicky střídá volání po úsporách a volání po investicích. Obě ta období jsou ale pěkně vypečená.

O cyklickém vývoji ekonomické teorie

Nejdříve úspory. Ekonomové i politici se shodnou, že nejvyšší prioritou musí být boj proti státnímu dluhu. Opatření jsou jasná: zvýšení daňových sazeb (co na tom, že výnosy spíš klesnou) a zavedení nových daní. Vedle toho se škrtají sociální výdaje. Co se týče státní správy, ta začne šetřit pouze tam, kde to zasáhne občany. Takže můžeme počítat s horšími službami. Zároveň ale můžeme mít jistotu, že nezanikne žádné z ministerstev, jejich úředníci nepřijdou o odměny a Praha neprodá svůj dopravní podnik (což měla udělat už před desíti lety). Dokonce ani počet státem financovaných center vědeckého feminismu se během úsporných dob nesníží. Počet profesionálních politologů produkovaných státními školami nadále roste, stejně jako počet studentů medicíny, pro které nejsou místa v nemocnicích.

Druhá fáze

Po několika letech takového úporného šetření přijdou chytré hlavy s tím, že úspory nejsou správná strategie a že je zapotřebí investovat. Pokud by někdo čekal, že daně klesnou na původní úroveň, projevil by se jistě jako beznadějný naivka. Investice spočívají v ustavení dalších vládních programů a založení dalších vládních úřadů pro jejich realizaci. Pokud budou zvýšeny sociální výdaje, pak prioritně tam, kde působí závislost a snižují šance chudých lidí. Samozřejmě se také zvýší granty neziskovkám, zvláště těm, které stát nemilosrdně kritizují a statečně požadují založení dalších úřadů a vytvoření dalších úřednických míst – ukázkovým příkladem je konglomerát spolků kolem dnes tak aktivní Rekonstrukce státu; aktivisté cítí grantové peníze stejně jako žraloci krev.

Takové období bude opět trvat tři roky až pět let, než přijde nějaká moudrá hlava s tím, že státní dluh je problém a že je zapotřebí šetřit. Jak? Správně, novými daněmi.

STÁT SE O VÁS NEPOSTARÁ. MY ANO…

Čím dříve začnete spořit na stáří, tím lépe se budete mít.

V Ušetři.peníze.cz dokážeme mnohem víc. Přesvědčte se sami.

Lidé s anténou

Nejzajímavější na tom je úzká shoda, s jakou společně postupují klíčoví ekonomové, akademici, politici, novinoví komentátoři a šéfové globálních bank a poradenských firem. Jako by jejich názory určovalo jediné politbyro. Skoro se nedivím, že tolik lidí uvažuje o spiknutí.

Ale ve skutečnosti je to horší než spiknutí. Spiknutí může být odhaleno a zlikvidováno. Proti spontánnímu šíření myšlenek jsme bezmocní. Americký sociolog David Riesman kdysi napsal, že každý člověk má v sobě vestavěný gyroskop nebo anténu. Ti s anténou dokážou perfektně poznat, jaké názory se od nich čekají a perfektně se přizpůsobí. Tak perfektně, že požadovaný názor zastávají horlivě, upřímně a bezelstně. Ve společenské vrstvě, která nevyrábí ani neprodává žádné konkrétní produkty, ale žije z článků, studií, programů a prohlášení, je to pochopitelně zvláště silné. Jednou úspory, podruhé investice. Jednou vlastenectví, podruhé servilnost k impériu. Hlavně se nelišit.

A pak je pár podivínů, kterým ta správná anténa nějak nenarostla. Markéta Šichtařová, Pavel Kohout, Petr Mach a několik dalších. Což nám poskytuje dostatečné zdůvodnění, proč jsou ve své společenské vrstvě pokládáni za podivíny a proč mediální hvězdy cítí povinnost si z nich pravidelně utahovat.

Převzato z autorova blogu

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Ota Nik | 29. 5. 2014 06:24

"než přijde nějaká moudrá hlava s tím, že státní dluh je problém a že je zapotřebí šetřit."
Pokud nezměníme pohled na funkci finančního systému, tak je teba šetřit, protože "dluhy se přece mají splácet.", a když není na splacení dluhů přichází na řadu výprodej majetku dlužníka, což je důležitý aspekt.
Vtip je ale v tom, že peníze jsou myšlenková konstrukce a nic skutečného, tak se nabízí otázka proč je splácet?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Josef Fraj | 5. 4. 2014 00:56

Je otázka jestli tomu říkat ekonomie. Když vláda říká utrácet, tak opozice musí říkat, že je třeba šetřit a vice versa. Nicméně výsledkem šetření i utrácení je vždy větší přerozdělování, větší dluh, další inflace, další regulace. Kterou ekonomickou teorií se to řídí? Není to spíš problém demokracie?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Honza Moudrý | 3. 4. 2014 01:10

tl,dr: autor zpochybňuje upřímnost všech, kteří nesdílejí jeho názory.

Zjevně máme i krizi stručnosti.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 2. 4. 2014 16:50

Hezký článek.

Jen bych k tomu doplnil, že to není až tak beznadějné a to proto, že ekonomické zákony platí, i když politbyro, nebo třeba i ovčané v referendu, odhlasují jejich neplatnost.
A z ekonomického pohledu toto není cyklus (nevracíme se do stejného bodu), ale spirála směřující ke kritickému bodu, kde se vše zhroutí. Nikdo neví kdy, nikdo neví jak (jak to bude probíhat, jak moc okolo sebe establishment bude kopat, atd...), ale každý tuší, že to nepůjde donekonečna: http://www.investicniweb.cz/zpravy-z-trhu/2014/4/1/dluhova-krize-muze-skoncit-menovou-reformou-varuje-expert/

Jinak k těm "intelektuálům" vědomě i nevědomě podporujících establishment - myslím že naprosto skvěle je o nich pojednáno zde:
www.mises.cz/terralibera/2002_07_vol_3_no_7.pdf
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Libor Šindelka | 2. 4. 2014 15:05

Kiyosaki to v jedné své knize charakterizoval asi takto: "politici nejsou hloupí lidé, spíše naopak, jenom to prostě s penězi neumí". k vlastnímu bohatství nepřispívají svým umem, ale tvorbou legislativy. na jedné straně si budují byrokratické impérium, ze kterého je nelze dle vytvořené legislativy vykouřit, na straně druhé poškozují společnost odsáváním zdrojů k utužení vlastního postavení.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Petr HamplPetr Hampl
Tatík, který se živí normální prací (majitel malé firmy, expert na prodejní metodiky a marketing složitějších technologií) a po večerech se zabývá sociologií....více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!