Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nové kousky ministerstva financí. Proč takový úřad ještě trpíme?

| 12. 12. 2012

Oni ti komunisté měli nakonec možná v něčem pravdu. Kdybychom dnešní experty nahradili pomocnými dělníky, na kvalitě výstupů úřadu by se to nejspíš neprojevilo.

Nové kousky ministerstva financí. Proč takový úřad ještě trpíme?

Tak ministerstvo financí se nám opět vyznamenává. Nemám na mysli jen to, že za pár týdnů nás čeká zvýšení DPH, které připraví o práci další tisíce lidí, zmenší celkové daňové výnosy, a zvýší tak deficit. Dějí se i další věci, nad kterými zůstává rozum stát.

Opatření ke zvýšení příjmů snižují příjmy

V rámci boje proti boháčům prosadil ministr Kalousek opatření, o kterém jeho aparát sní už dlouho. Zakázal danění pomocí paušálů velkým plátcům podnikajícím na živnostenský list. Takovým, jako jsou úspěšní advokáti nebo soudní znalci. Možná je to spravedlivé, ale ministerstvo zapomnělo říci, kde nahradí peníze, o které státní rozpočet tímto opatřením přijde. Doporučuji ke čtení článek daňové konzultantky Ivany Ottové. Nekomentuje politiku, ale radí, jak optimalizovat (rozuměj snížit) daňovou povinnost v rámci toho, co je legálně možné. Když naši bohatí právníci založí malé s. r. o., udělají to chytře a všechno stihnou zapsat do letošního finančního roku, několik let nebudou téměř platit daně. Opravdu na ministerstvu financí věřili, že si všemi mastmi mazaní advokáti této možnosti nevšimnou? Asi nepřekvapí, že paní Ottová konstatuje, že jí spousta takových lidí kontaktuje a žádá provedení potřebných operací.

Vyměnit úředníky za traktoristy? Zrušit!

Ale to není nic proti nápadu na regulaci cen pohonných hmot. Ano, těch cen, které ministerstvo vyhnalo nahoru nesmyslným zvýšením daně (která v důsledku snížila výnosy). Takže se možná dočkáme front před pumpami a podpultového benzínu. Vítejte v časech před listopadem 1989! A co je nejhorší, nikdo už se takovým nápadům ani nediví.

Když jsme u toho komunistického režimu, nabízí se srovnání s gottwaldovskými časy, kdy kvalifikovaní úředníci byli nahrazováni dělnickými kádry se základním vzděláním. Jak by nám dnes něco takového prospělo! Pravděpodobně není žádná oblast, ve které by se fungování ministerstva mohlo ještě zhoršit. Spíš lze očekávat, že by ti traktoristé a soustružníci projevovali víc zdravého selského rozumu.

Tím neříkám, že horuji pro takovou záměnu. Mnohem lepší řešení navrhl před časem Pavel Kohout. Ministerstvo financí prostě zrušit. Činnost finančních úřadů by to neovlivnilo a podklady pro jednání o rozpočtu by vytvářel nový odbor na předsednictvu vlády. Nemusel by mít víc než deset zaměstnanců.

Publikováno na autorově blogu

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (11 komentářů)

Luděk Jonák | 14. 12. 2012 23:10

Mašínové svůj boj proti totalitě vyhráli a byli ochotni za to zaplatit cenu nejvyšší a to je přesně to co současným držitelům moci vadí. Jejich příklad je nežádoucí, představa že by byli vyznamenáni se rovná legitimizaci odporu proti násilí a manipulaci se strany státu a to nelze dovolit.Raději budou blábolit o nemožnosti rozdělovat společnost atd.Jde o to zastírat skutečnou podstatu manipulace ze strany státu. Většina ovčanů vůbec nechápe o co jde a neuvědomuje si kam až to došlo.Hodnocení Mašínů ukazuje míru bolševizace státu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Klára Hamatová | 13. 12. 2012 15:03

Ještě jeden příspěvek ze zahraničí. Kamarád - původem Nor - ruší na příští rok dovolenou. Důvodem je, že si u nich v Norsku špatně "zoptimalizovalquot;daně a dostal se do pásma, ve kterém se platí daň z příjmů ve výši 50%.

Btw. naše solidární přirážka a omezení velkorysých daňových paušálů je v tomto srovnání docela zanedbatelná položka.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Krejčí | 12. 12. 2012 13:43

Tak jsme si zanadávali na vládu a teď zpět do roboty. Není mi jasné, co je smyslem článku. Kromě zajímavého odkazu na daňový úskok pro vyvolené se dozvídáme pouze dávno známá fakta a spojitosti. Argumentace za zrušení MF je laciná - existuje nejméně 12 ministerstev, která jsou marnější a zbytečnější než MF, ale přesto je máme a neexistuje síla, která by je zrušila. MF existuje už od pravěku - od doby, kdy množství, o které lze někoho oloupit, překračuje rozsah věcí, které člověk nosí u sebe. A teď se najednou zruší?
Jedinou cestou "zdola", kterou vidím, je daňová rezistence - sražení Lafferovy křivky, přechod do šedé ekonomiky, a to nejen na příjmové, ale cíleně na výdajové straně - preference nákupů, ze kterých stát nic nemá, omezení spotřeby "veřejných" ;statků (ČP,ČD,ČTK...). Taková pravicová verze think globally, act locally. V ČR zatím naštěstí nejsme tolik indoktinovaní státní propagandou o nemorálnosti neplacení daní.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Risik | 12. 12. 2012 19:42
reakce na Jan Krejčí | 12. 12. 2012 13:43

No zato tu vo V. Britanii su ludia statnou propagandou o nemoralnosti neplatenia dani uplne ovladnuti.
Neviem ci ste zachytili najnovsi "hon na carodejnice" v podani vlady. Islo o utok na Amazon, Starbucks a Google za to, ze zaplatili malu korporatnu dan. Pritom postupovali uplne v sulade zo zakonom. Dokonca vlada vyclenila extra niekolko milionov pre HMRC (danovy urad) aby danu zalezitost presetrili. Pritom tieto korporacie zamestnavaju tisicky ludi, platia za nich odvody, platia najmy za kancelarie, dane za pohonne hmoty, atd, atd.
Vyzera to tak ze obcania V. Britanie (teda aspon vacsina-podla reakcie) su asi skalopevne presvedceni, ze vlada vie najlepsie ako nalozit s peniazmi obcanov, ktore vyberie na daniach.
To sa vladne takemu ludu...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Klára Hamatová | 12. 12. 2012 12:33

Odkaz na finační úřady tak docela nesedí. Vzhledem k reformě finanční správy procházejí reorganizací a šmahem mění bankovní účty. Je zřejmé, že od 1.1. najedou "natvrdo" na nové bankovní účty a vsadím se, že nebude zajištěno přesměrování plateb omylem poukázaných na staré účty směrem k těm novým. Takže ono ani zaplatit daň nebude v roce 2013 tak úplně easy.
Média k tomuto z neznámých důvodů mlčí, přitom je to na stránkách Ministerstva financí i ve finančním zpravodaji číslo 8.
PS. návrh rozpočtu by mohla připravit firma IBM, která dodává SAP pro státní pokladnu. Zaměstnanci úřadu vlády by to stejně jako pracovníci MF ještě technicky nezvládli, leč SAPí konzultanti už to mají v malíku!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Libor Šindelka | 12. 12. 2012 09:50

at se nám to líbí nebo ne, tak jako před listopadem 89 řídí dnes naši společnost komunisté. nic na tom nemění fakt, že si dnes třeba říkají ODS nebo ČSSD. jednak valná většina komunisty dříve byla a jen se přejmenovali, druhak když v KSČ nebyli, tak byli KSČ vychováni , vzděláni a zejména deformováni každodenní praxí. ten marasmus 40ti let máme všichni zapsaný v genech. na to nepomůže ani 1-2 generace. a co horšího, do komunistického myšlení a chování nás tlačí i socialisté z EU.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Bohumil Šourek | 12. 12. 2012 13:49
reakce na Libor Šindelka | 12. 12. 2012 09:50

Svádět dnešní marasmus na komunisty kdekoliv je příliš jednoduché. Příčina je mnohem, mnohem hlubší.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 12. 12. 2012 17:32
reakce na Bohumil Šourek | 12. 12. 2012 13:49

Záleží na tom, jak kdo definuje komunistu.

Pokud jako někoho, kdo obhajuje a prosazuje nedobrovolné=násilné přerozdělování cizího majetku, nadřazenost kolektivu nad právy jedince, pak máme penetraci komunistů v politice prakticky stoprocentní.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Bohumil Šourek | 14. 12. 2012 08:45
reakce na Jan Altman | 12. 12. 2012 17:32

Ano, přesně tak jsem to myslel.A obávám se, že soustředit se na onu vrstvu, co se nestydí se tak pojmenovat, odvádí pozornost od podstaty.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 14. 12. 2012 11:14
reakce na Bohumil Šourek | 14. 12. 2012 08:45

Přesně tak, jde o odvádění pozornosti od podstaty.

Ostatně, ať si kdo o bratrech Mašínech myslí cokoli, jejich odmítání ze strany politiků (zejména těch "pravicových&qu ot;)není v žádném případě motivováno pochybnostmi o jejich morálním kreditu a oprávněnosti jejich činů. V případě politiků je důvodem prakticky výhradně strach uznat jejich právo na odpor proti nesvobodě, právo na sebeobranu před představiteli režimu útočícího na lidská a majetková práva jednotlivců.
Politici zkrátka mají strach, že kdyby toto lidé pochopili, tak až erár příště půjde vyvlasňovat nějakou paní Havránkovou, ta je uvítá s kulovnicí v ruce. Nakonec by takto mohli dopadnout všichni výběrčí daní, celníci či pracovníci stavebních úřadů zakazující lidem si na vlastním pozemku postavit dům dle jejich představ...

Tzn. na Mašíny můžeme mít jako běžní lidé názory různé. Je jasné, proč je proti nim levice. Ale u "pravice" je podle mne tím hlavním důvodem to, co jsem popsal.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Šindelka | 14. 12. 2012 08:40
reakce na Jan Altman | 12. 12. 2012 17:32

děkuji za doplnění, přesně takto jsem to myslel
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Petr HamplPetr Hampl
Tatík, který se živí normální prací (majitel malé firmy, expert na prodejní metodiky a marketing složitějších technologií) a po večerech se zabývá sociologií....více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!