Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Už žádné bubliny na nemovitostech! Dejme centrálním bankám větší prostor

| 11. 12. 2012

Čínský způsob „manipulace“ úvěrového trhu jde proti srsti všem liberálním ekonomům. Zdá se ale, že svůj rozbujelý realitní sektor dokázali Číňané zchladit s mnohem menšími negativními následky, než se to svého času před krizí povedlo v USA. V čem bychom se tedy měli inspirovat?

Už žádné bubliny na nemovitostech! Dejme centrálním bankám větší prostor

Malý historický exkurz: Amerika v roce 2003. Vystřízlivění z akciové horečky a levná asijská konkurence drtí americké hospodářství. Centrální banka se snaží podpořit růst snížením sazeb, což je jako voda na mlýn nemovitostního sektoru, do kterého se navíc uchýlili investoři hledající „jistotu“. Ekonomika sice roste, ale velice nevyváženě především zásluhou stavebnictví.

Centrální banka stojí před dilematem: buď bude držet sazby dole – čímž oslabí dolar a pomůže skomírajícímu průmyslu i vývozu, nebo razantně zasáhne zvýšením sazeb a zchladí tak rozžhavený kotel pod realitním trhem; opravdu nezáviděníhodná situace. Jak je vidět z grafu níž, Fed si vybral první možnost a nízké sazby živily čtrnáctiprocentní růst hypotečních úvěrů na další čtyři roky, než to všechno prasklo. Dál to známe…

USA: Objem hypotečních úvěrů v mld. dolarů (modře, osa vlevo) a jejich meziroční procentuální růst (červeně, osa vpravo)

USA: Objem hypotečních úvěrů v mld. dolarů (modře, osa vlevo) a jejich meziroční procentuální růst (červeně, osa vpravo) 

Zdroj: Federal Reserve Economic Database

Představme si ale alternativní historii: Centrální banka při takto neudržitelném růstu razantně omezuje dostupnost hypoték: požaduje až padesátiprocentní financování nemovitosti vlastními zdroji. Hypoték se uzavírá méně a ceny nemovitostí mohou růst pomalu a udržitelně. Na konci desetiletí přichází klasická recese, rozvahy bank jsou však v pořádku. Panika se nekoná...

Ladit hypoteční trh… transparentně

Nemovitostní sektor představuje pouze tři až osm procent HDP, jeho extrémní volatilita ale dokáže ekonomiku pořádně vykolejit jak na jednu, tak na druhou stranu. Spoléhat se na vládu, že bude své investice do infrastruktury plánovat proticyklicky a brzdit tak tyto výkyvy, je představa zhruba stejně bláhová jako představa svatozáře nad hlavou ministra Kalouska. Proto by měla mít centrální banka možnost nastavit maximální poměr hypotéky k ceně nemovitosti a podle situace s ním volně hýbat.

Využití tohoto nástroje by mělo stejný efekt jako zvýšení úrokových sazeb, jen by se týkalo pouze nemovitostního sektoru. Vždyť jaký jiný důvod má zvyšování sazeb, než motivovat občany a firmy více spořit a méně si půjčovat? Pokud bude nemovitostní trh vykazovat známky pomalu se nafukující bubliny, budou moci centrální bankéři zakročit, aniž by poškodily jiné části ekonomiky. Pozitivem pak nejsou pouze méně volatilní ceny nemovitostí, ale také polštář, který při případném následujícím poklesu cen domů a bytů bude chránit banky před ztrátami, a tím i státní pokladnu před náklady na sanaci těchto bank.

Sedmnáct koní, každý táhne jinam. Jak je řídit?

V těchto úvahách nejdál pokročili v Bruselu. Úředníci zjistili, že většina španělských a irských ztrátových úvěrů jsou ty s velkým poměrem hypotéky vůči pořizovací ceně a tak se rozhodli, že těm, kteří si chtějí na nemovitost víc půjčit než platit ze svého, pořádně znepříjemní život. Evropská komise loni zcela vážně uvažovala, že zavede taková pravidla, která budou lidi nutit, aby si na koupi nemovitosti nebrali hypotéku vyšší než 40 procent hodnoty nemovitosti (v Česku se například v průměru poskytují hypotéky ve výši 60–70 procent). Nápad jak z jiného světa. Zvlášť teď, když nemovitostní trh na jihu Evropy totálně zamrzl a banky v celé Unii bojují o klienty, kteří uvažují o investici do bydlení. Jedna správná hranice, ať už je jakkoli vysoko či nízko, bohužel neexistuje. Naopak, nutná je flexibilita, která zohledňuje stav realitního sektoru vzhledem k celé ekonomice.

Implementace pravidla omezujícího hypotéky by však v dnešní době příliš nového nepřinesla. Nemovitostní trhy většina rozvinutých ekonomik (snad kromě Austrálie, Kanady a Norska) jsou stále v depresi se sazbami na nule, růstu stavebnictví, který není, tedy nemá cenu se bránit.

V budoucnu by se ale při správném nastavení mantinelů mohlo pomoci eurozóně k vyřešení zdánlivě neřešitelného problému, který představuje jednotná měna pro sedmnáct různých ekonomik. Centrální banky by si nastavovaly minimální krytí hypotečních úvěrů na národní úrovni a mohly by si ladit ekonomický cyklus u sebe doma. Už žádné explodující Irsko a Španělsko, zatímco je v Germánii deprese. A pokud se dnes Němci bojí příliš uvolněné měnové politiky Evropské centrální banky a jejího dopadu na stavebnictví, dejme Bundesbank vlastní nástroj, jak udržet Německo na uzdě. Je to lepší způsob, než aby Bundesbank blokovala veškeré podpůrné prostředky, které mají pomoci Jihu.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

Pavel Janouškovec | 26. 12. 2012 18:51

Hezké, ale upuštění od bankovního socialismu by bylo účinnější. Začátek krušný, ale časem by se to zažilo. To lze ale těžko očekávat vzhledem ke (zločinnému) spolčení vlád a finanční oligarchie. Eufemisticky bych to nazval "oboustranně prospěšná spolupráce".
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ibrahim Kováč | 25. 12. 2012 00:47

Samozrejme, doteraz síce centrálne banky a vlády pokazili čo mohli, ale teraz tá plánovaná ekonomika už fakt bude fungovať :-). Ľudia predsa sú len figúrky na šachovnici bez vlastnej vôle, bez vlastných snov, bez vlastných predstáv o živote. Našťastie tu sú ľudia ako autor článku, ktorí presne vedia čo ľudia potrebujú aby boli šťastní a nanútia im to aj keby pri tom mali zničiť životy väčšiny ľudí.

Nechajte už konečne ľudí na pokoji a nemiešajte sa nám do života!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pavel L | 14. 12. 2012 12:25

Papír snese všechno a word ještě více.
Na prvním místě je manipulace s množstvím peněz jakoukoliv formou (v historii i nyní). To je na prvním místě, zbytek jsou jen důsledky systému ničím nekrytých peněz, částečných rezerv a zmanipulované ceny peněz. Tento systém slouží jen a jen k obohacování jedněch (menšiny) na úkor druhých (většiny), která ani není schopná dohlédnout toho, jak je takto nekonečně okrádána.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jiri Salek | 12. 12. 2012 11:12

Jeste pridam jeden zajimavy tip z druhe ruky jak vydelat na na hypotece. V USA spadla cena nemovitosti a tudiz se pro majitele stalo nevyhodne dale splacet puvodni hypoteku. Pokud byli chytri a doposud splaceli jen uroky z hypoteky a ne samotnou pujcku, tak je pro ne vyhodne prestat splacet uplne a bydlet v dome zadarmo. Banka zacne vyhrozovat, ale trva pomerne dlouho nez majitele vyhodi. Ten vyhlasi "osobni bankrot", kdy neni zodpovedny za sve zavazky (v USA plati ponekud jine zakony nez v CR, tudiz doporucuji zde nezkouset) a tudiz predrazeny a nyni i notne levnejsi dum pripadne bance jako zaruka. Nic ovsem nebrani byvalemu majiteli domluvit se s bankou aby v dome mohl zustat pri placeni najmu (behem pristich par let bude mit problem ziskat pujcku). Banka stejne uz ztratila spoustu penez nebot nemovitost je za puvodni kupni cenu neprodejna, takze souhlasi. Bankrotar po nekolika letech vyjde z osobniho bankrotu, jeho kredit je napraven a tudiz si muze pozadat o novou hypoteku a treba si i koupit puvodni dum za mnohem nizsi cenu. Zbavi se tak elegantne predrazeneho domu, kde muze par let pohodlne bydlet bud zadarmo, nebo za hubicku.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jiri Salek | 12. 12. 2012 10:50

Ale pricina problemu byla prece uplne jinde. Clintonova socialisticka vlada (za pricineni soucasneho prezidenta) svym socialistickym narizenim davat hypoteky kazdemu kdo si rekne zadelala na problemy. Lidi bez prijmu dostali dum na dluh, ktery nemohli splatit a tyto dluhy se balily do balicku, se kterymi se cile obchodovalo za stale vyssi ceny. To je prave ta bublina. Derivaty s pochybnou hodnotou byly mylne pokladany za cenne papiry. V momente kdy prasklo ze hypoteni derivaty jsou jen balicek exkrementu by meli jejich drzite zkrachovat. To ale nastalo kriku. Jeste stesti ze si demokrate prosadili jejich sanovani statem za vypujcene penize. Pokles realitniho trhu tak byl jen dusledek politiky "dum za statni dluhy pro chudaky zdarma". Samozrejem ze se pritom napakovalo par bankeru a politiku. Ale tak je to s kazdou socialni politikou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Phoenix | 11. 12. 2012 10:28

Nestačilo by nechat padnout ty banky, které se díky hypotékám na 100% částky dostaly do bankrotu? Ostatní banky by přišly na to, že podobně nastavená hypotéka je většinou problém, poměrně brzo.

Opravdu čekáme rozumné kroky od západních centrálních bank? Od institucí, které jsou podstatnou součástí problému?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Kovář | 11. 12. 2012 16:50
reakce na Phoenix | 11. 12. 2012 10:28

V zásadě s Vámi souhlasím. S tou výhradou, že by stát neměl zasahovat do toho, jakým klientům tu hypotéku banka dá a kterým ne. Jestliže stát prakticky donutí banky, aby poskytovaly hypotéku i lidem, u kterých bude vysoké riziko, že nebudou splácet, jak se stalo za Clintonovy éry v USA, pak by i stát měl přijmout spoluzodpovědnost.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michal Jeřábek | 11. 12. 2012 08:15

A to Vás ani nenapadlo, že když se nebudou dávat peníze do nemovitostí, tak se budou dávat jinam a vytvoří se tak bublina tam??? Spíš bych to viděl tak, že je potřeba zničit inflacionistickou ideologii. Mimochodem, jak CB poznají, že se nafukuje na nemovitostech bublina, když té v USA si skoro nikdo ani nevšimnul?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Kovář | 11. 12. 2012 16:37
reakce na Michal Jeřábek | 11. 12. 2012 08:15

Hm. A co tou inflacionistickou ideologií nazýváte? A co znamená to zničit?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Fryč | 11. 12. 2012 10:23
reakce na Michal Jeřábek | 11. 12. 2012 08:15

Přesně tak.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radovan Dell | 11. 12. 2012 06:03

Doporučoval bych nehasit benzín vodou, přidal byste akorát více kyslíku a vodíku, hoří to pak ještě lépe :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen Lazarevič | 11. 12. 2012 16:44
reakce na Radovan Dell | 11. 12. 2012 06:03

Na to jsem se ale neptal :-) Zpátky ale k tématu, pokud jsou centrální banky obviňovány, že nevhodným nastavením úrokových sazeb způsobily úvěrovou expanzi a bubliny v sektorech nemovitostí a akcií a po splasknutí těchto bublin nastala celosvětová krize, pak je podle mého názoru nesmysl dávat centrálním bankám ještě větší pravomoci.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Arsen Lazarevič | 11. 12. 2012 00:59

Dobrý den,

pokud benzín ve sklepě vedl k požárů celého domu, je pak rozumné hasit tento dům nikoliv vodou, ale benzínem?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Tomáš Raputa
Studuje finance na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity. Již během studia na gymnáziu získal řadu ocenění z oblasti investic. Aktivně se zabývá...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!