Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pavel Kohout: Tři poznámky k regulacím

| 19. 9. 2012

Regulace nemusí být vždycky špatná. Pokud ale úřad za svou prioritu vezme zbytečnou buzeraci a pak kvůli jeho nečinnosti na jiných frontách dochází k nenahraditelným ztrátám, není možné ho hájit.

Pavel Kohout: Tři poznámky k regulacím

Celníci: Místo práce buzerace

Česká vláda zavedla plošný zákaz silných alkoholických nápojů. Komentátoři se předhánějí v názorech, málokdo ale zdůrazňuje jeden aspekt. Generální ředitelství cel zaměstnávalo ke konci roku 2011 celkem 5614 lidí, jeho náklady činily 4,03 miliardy korun. Jakou službu celníci za tyto peníze poskytovali veřejnosti?

Dnes už víme, že nedokázali ochránit zdraví a životy mnoha lidí před nekvalitním nelegálním alkoholem. Výmluvy na nedávné snižování nákladů neobstojí, neboť úřady tolerovaly celý rozsáhlý černý alkoholový průmysl s mnohamiliardovým ročním obratem již zhruba od první poloviny devadesátých let. Daňové výpadky jsou enormní, nemluvě o mrtvých a slepých. Neexistuje omluva.

Co tedy celníci dělají, když víme, co nedělají? Objednáte-li si přes internet třeba knihu nebo hračku pro dítě ze země mimo Evropskou unii, pošlou vám soubor lejster. Vyplňujete kolonky, voláte na věčně obsazené číslo a nakonec se dostavíte do celního skladu, doplatíte DPH a clo a pak dostanete zásilku. Neexistuje slušnější a zároveň výstižné slovo než opruz.

Bankovní dohled, který daleko nedohlédne

Zatímco Češi válčí s metanolem, státy eurozóny se dohodly, že do konce roku 2012 vytvoří celoevropský úřad bankovního dohledu. Nečlenské země mají možnost se připojit, ale bez hlasovacího práva. To rozzlobilo Švédy, kteří euro přijmout nehodlají, ovšem nechtějí přijmout ani princip „o nás bez nás“. Britové rozzlobeni nejsou, neboť se zkrátka účastnit nebudou.

Všichni ti přátelé stále těsnější integrace za jakoukoli cenu by si měli uvědomit, co evropský závazek obnáší: vytvořit během 105 dnů orgán, který bude hlídat šest tisíc bank, jejichž kombinovaná suma špatných úvěrů se odhaduje v tisících miliard eur. Hodně štěstí. Připomeňme, že Japonsko mělo jednotný bankovní dohled v roce 1990, kdy začala tamní bankovní krize. Krize, jejíž následky dodnes trvají. Ať už úřad pro dohled nad evropskými bankami vznikne, nebo ne, na objemu špatných úvěrů se tím vůbec nic nezmění.

Centrální banky: Změna priorit

A ještě třetí poznámka. Od počátku osmdesátých let až donedávna se centrální banky snažily o nízkou inflaci. Nyní, alespoň v USA a Velké Británii, se centrální banky snaží naopak inflaci poněkud nafouknout. Šéf Federálního rezervního systému Ben Bernanke oznámil začátek dalšího kola QE neboli kvantitativního uvolňování. Centrální banka bude kupovat dluhopisy, aby do ekonomiky uvolnila peníze a snížila úrokové sazby. Proč? Protože deflace je vnímána jako větší zlo než inflace. To si Japonci před dvaceti lety neuvědomili.

Každá regulace je otázkou priorit, lhostejno, zda jde o alkohol, banky nebo inflaci. Dobrý úřad se vždy pozná podle toho, že umí rozlišit podstatné věci od zbytečné byrokracie.

Psáno pro E15

 

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Jan Matúšek | 20. 9. 2012 13:01

Jediným východiskem této morální krize je masové probuzení většiny lidí, které ovšem, Bohu žel, předběhne krvavá revoluce a válka. Lidstvo má dar se svobodně rozhodnout, otázka zní, proč tohoto daru ještě nevyužilo?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Marek Dubiak | 19. 9. 2012 10:43

Samozřejmě, všichni víme, jak prospěšná je inflace a jaká katastrokalypsa je deflace. Všichni si pamatujeme ty strašlivé hyperdeflační epizody ve Výmarské republice, Maďarsku, Jugoslávii, Polsku, Řecku, Sovětském svazu, Zimbambwe, Bolívii atd.

Prostě příkladů destruktivní pádivé deflace a hyperdeflace je nepočítaně. Naproti tomu jediný příklad destruktivní inflace je Velká hospodářská krize, ale tu samozřejmě zavinila předchozí deflace, takže to se nepočítá.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Shenkawski | 19. 9. 2012 11:32
reakce na Marek Dubiak | 19. 9. 2012 10:43

Mohl by jste me nasmerovat na nejake konkretni studie dopadu deflace v te ktere zemi nebo k jakymkoli konkretnejsim informacim?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Svoboda | 19. 9. 2012 13:03
reakce na Petr Shenkawski | 19. 9. 2012 11:32

Zdrojů je hodně, uvádím jen jeden, pro Vás nejdůležitější
http://en.wi kipedia.org/wiki/Sarcasm
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomáš Fiala | 19. 9. 2012 10:06

Ta poslední věta je pouze zbožné přání. Jak, na základě čeho pozná jakýkoli úřad, co je pro život lidí podstastné? Jakou má zpětnou vazbu pro to své poznání? A co s tím mají proboha lidi dělat? Když mi hospodský naleje místo řízné dvanáctky patok, jdu do jiné hospody a ten patok mu klidně nezaplatím. Já si nejen mohu vybrat, ale i ten hostinský má šanci poznat, že něco dělá blbě. Když mi úřad místo něčeho potřebného vymyslí buzerující "patok", co já? Co on? Nejen, že ho musím vypít (řídit se jím) a nemohu se na ten "patok" a jeho dodavatele vykašlat. Ještě se mě pod pohrůžkou násilí snaží donutit mu za ten "patok" zaplatit a to navíc zcela libovolnou "cenu", kterou si vycucá z palce u nohy...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel KohoutPavel Kohout
Pracoval postupně pro PPF investiční společnost, Komero, ING Investment Management a PPF. V letech 2002–2003 působil jako člen sboru poradců ministra financí...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!