Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pavel Kohout: Euroval? Jen falešný pocit bezpečí a příčina morálního hazardu!

| 8. 8. 2011

„Euroval je k ničemu. Je to chybná konstrukce, kterou vymysleli politikové, kteří nerozumějí financím, na základě mylných předpokladů o původu evropské finanční krize,“ varuje Pavel Kohout tentokrát v rozhovoru pro slovenský deník Sme.

Pavel Kohout: Euroval? Jen falešný pocit bezpečí a příčina morálního hazardu!

Jaký vývoj předpokládáte v Itálii a co bude dál se Španělskem?

Itálie má velkou zátěž veřejného dluhu, Španělsko zase bankovní krizi. Podle mého názoru je na tom aktuálně hůře Španělsko, kde se zátěž špatných úvěrů kombinuje s dysfunkční veřejnou správou, demografickou zátěží a katastrofálně špatným trhem práce. Itálie má ještě naději, pokud velmi drasticky zredukuje veřejné výdaje. Italské banky jsou zatím poměrně zdravé.

Měla by podle vás Evropská centrální banka nakupovat italské nebo španělské dluhopisy na sekundárním trhu? Pokud tak učiní, nebude zásadně ohrožena důvěra v euro?

Myslím, že ECB již začala. Důvěra v euro ohrožena není, neboť kurs eura je determinován exportní výkonností Německa, Nizozemí a Finska. Je však ohrožena důvěra v Evropskou unii, podle mého názoru oprávněně.

Předpokládáte, že bude eurozóna donucena aktivovat euroval rychleji, než bylo původně plánováno, aby se právě s jeho pomocí začaly nakupovat dluhopisy problémových ekonomik?

Euroval je k ničemu. Je to chybná konstrukce, kterou vymysleli politikové, kteří nerozumějí financím, na základě mylných předpokladů o původu evropské finanční krize. Žádný euroval nemusel vůbec existovat, stačilo by nechat padnout Řecko a poté případně řešit problém bank separátně od problému veřejných financí. Pád Řecka by byl tak velkou výstrahou pro Itálii a zejména Španělsko, že by tyto země konečně začaly řešit problém veřejných financí a pracovního trhu. Nyní existuje euroval, který vytváří falešný pocit bezpečí a je příčinou pokračování nervozity a morálního hazardu.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (3 komentáře)

Jan Altman | 8. 8. 2011 08:11

H.H.Hoppe: Demokracie vede k socialismu
J.Salerno: Socialistická ekonomika je nemožná

Tedy vše nutně směřuje k hospodářskému kolapsu.

Nebo co ten citát o směřování hodnoty měny k jejich vnitřní hodnotě, v případě papíru směrem k sběrné surovině?

Nejen EuroVal je k ničemu. Neslyšel jsem z úst jediného politika (možná s částečnou vyjímkou pro Rona Paula) NIC, co by směřovalo alespoň k oddálené kolapsu. Asi je to tím, že příčinou kolapsu je sama existence politiky (rozhodování jedněch o řivotě a majetku druhých).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ferdinand Mácha | 8. 8. 2011 13:05
reakce na Jan Altman | 8. 8. 2011 08:11

Samotný princip rozhodování jedněch o kvalitě života druhých není úplně špatně, funguje v soukromé sféře a funguje v rodinné sféře. Základem, proč to funguje je možnost vystoupení ze vztahu a přímá vazba mezi správcem a výkonnou jednotkou.
Ale jak můžu vystoupit ze vztahu se společností manipulovaných ovcí?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 8. 8. 2011 14:26
reakce na Ferdinand Mácha | 8. 8. 2011 13:05

Ano, souhlasím. Pokud někdo s ovládáním své osoby a odebíráním majetku souhlasí, je to v pořádku. Ale jelikož teorie "společenské smlouvy" byla spolehlivě vyvrácena, je současný stav pouhopouhé znásilňování. Amorální a zavrženíhodné.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!