Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Byty 2010: Sonda do realitního bahna!

| 23. 3. 2010

„Tak to byl šrapnel, Hlaváčku“ prohlásí hrdě Cimrmanův inspektor Trachta poté, co na šokovaném továrníku Meyerovi demonstruje svou proslulou výslechovou techniku. Hrdina z detektivního dramatu „Vražda v salonním coupé“ jistě netušil, že kromě praktikanta Hlaváčka najde učenlivé žáky i v redaktorech Hospodářských novin.

Byty 2010: Sonda do realitního bahna!

Jinak než jako aplikaci Trachtovy metody si totiž nelze vysvětlit obsah tematické přílohy tohoto listu z pondělí 15. března. Čtenář, který dychtivě otevřel sešit s názvem "Byty 2010", se namísto poučení o světě realitních obchodů dočkal drsné lekce ze zcela jiného oboru - totiž public relations v režii stavitelů a prodejců nemovitostí.

Neváhej a investuj

Již v úvodníku přílohy čtenář narazí na problematickou tezi, že ten, kdo kupuje byt pro vlastní potřebu, se nemusí ohlížet na návratnost své investice. Byl to sice právě tento styl uvažování, který přivedl tuzemský realitní trh do situace, z níž se vzpamatovává dodnes, kdo by se ale o takovou drobnost staral...

Toho, kdo vyřčený názor přejde jako jistý druh autorské licence, čekají hned na další straně údajné tipy na investice. V deseti krátkých odstavcích jsou zde shrnuta rozpětí cen a nájemného z bytů velikosti od 30 do 90 m2 ve vybraných lokalitách. Skutečným bonbónkem jsou tři tipy na investice do pražských bytů, jejichž výnosnost se pohybuje v rozmezí 4,1 - 4,4 %... Představit si investora, kterého takový návrh zvedne ze židle, vyžaduje nemalou dávku fantazie - tím spíše, že u ostatních příkladů kolísá tato hodnota kolem 7 %, což by po splnění dalších předpokladů skutečně mohlo představovat zajímavou investiční příležitost.

Ceny ze Šangri-la

Následující článek referuje o citelném meziročním poklesu cen bytů. Přehlednou grafickou formou jsou zde prezentovány změny ceny modelového bytu v jednotlivých krajích ČR. Jako zdroj jsou uváděny statistiky Institutu regionálních informací.

Člověka znalého údajů z těchto statistik ovšem musí zarazit údaje za Prahu: podle HN dosáhly ceny v letech 2008 a 2009 3 513 000, resp. 3 173 000 Kč. V číselných řadách IRI za zmíněné roky ovšem žádné takové ceny nenajdeme - nejvyšší jím uváděná cena se vyšplhala na 3 367 000 v srpnu 2008! Zmatečný údaj pochopitelně vyvolává pochybnosti i o ostatních uváděných cenách, a degraduje tak doprovodný text.

Co vědí jen znalci

Pod titulky "Trh se s poklesem cen začal hýbat" a "Investoři větří příležitost" nalezne čtenář články přinášející za poslední rok již nejméně osmou reprízu oblíbené zprávy, že období poklesu cen nemovitostí je za námi a na dveře klepe čas jejich opětovného růstu. Ani tentokrát nechybějí na podporu tohoto tvrzení četné citáty zástupců developerů a realitních kanceláří.

Hlavním důvodem očekávaného obratu ve vývoji cen, na němž se oslovení odborníci shodují, je omezená nabídka - na straně developerů zejména v důsledku odložení výstavby řady plánovaných bytových komplexů. Jistě jen kouzlem nechtěného se tak do závěrečné části jednoho z článků mohla vloudit pasáž o množství neprodaných (a bez citelných slev i neprodejných) bytů v některých příliš ambiciózních projektech. Pravou perlu ovšem představuje výrok Evžena Korce, ředitele společnosti Ekospol, který s neochvějnou jistotou prohlašuje: "Ceny malých bytů v druhém pololetí vzrostou, otázka je, kdy k tomu dojde". Ve druhém pololetí, Evžene.

Stranou pozornosti redakce nezůstala ani ve FINMAGU již komentovaná snaha developerů prodávat namísto drahých velkých bytů byty malé, v relativních číslech sice drahé úplně stejně, v absolutních cenách však přece jen dostupnější. Článek na toto téma nesděluje mnoho nového, snad jen jako malou kuriozitu přináší termín "nadbytečných metrů". Nepřímo tak oživuje reminiscence na doby, kdy se hovořilo o "buržoazním luxusu" či "měšťácké dekadenci" a rozlehlé byty v secesních činžácích byly příčkami rozdělovány na skromnější příbytky pro zástupce dělnické třídy.

Dejte si radit, to nemůže vůbec vadit...

Pro čtenáře pomýšlející na koupi bytu je v příloze nachystána směs navzájem si dokonale odporujících rad: zájemce o byt má podle nich nakupovat co nejrychleji po zahájení projektu, neboť tak může získat zajímavou slevu. Jak se v takovém případě popasovat s hned následující radou kupovat byt v projektu již dokončeném, už autor neříká. Namísto toho přispěje doporučením, aby si budoucí majitel ve vyhlédnutém bytě prošel nejfrekventovanější trasy a podle takto učiněných zjištění si nechal upravit jeho vnitřní uspořádání. Jako ideální okamžiky pro nákup jsou tak postupně předkládána stadia projektu, po dokončení a ve výstavbě. Byt ve fázi demolice naštěstí ke koupi doporučován není.

Značnou pozornost redakce věnuje aktuálnímu trendu snižování sazeb úroků z hypotečních úvěrů. V kombinaci s poklesem cen bytů z této skutečnosti vyvozuje a na modelovém propočtu dokládá, o kolik se zvýšila dostupnost téhož bytu v porovnání s loňským rokem. Nechybí ani odvážný náznak, že dosavadní bídné výsledky trhu s hypotékami přimějí banky k dalšímu zvýhodňování úvěrů, a zájemci o ně tak mohou počítat s ještě většími úsporami. Naservírovat čtenáři potěšenému tak dobrými zprávami na závěr přílohy rozhovor uvedený titulkem "Hypotéky letos nezlevní" pak ovšem nelze hodnotit jinak, než jako vyloženou bezohlednost autorů.

Čas realit, čas reality

Éra raketového růstu cen nemovitostí na tuzemském trhu skončila před necelým půldruhým rokem. Je pochopitelné, že subjekty, které z ní profitovaly či profitovat doufaly, ať už se jedná o developery, realitní obchodníky či jen domácnosti hodlající výhodně prodat zděděný byt, se za ní stále nostalgicky ohlížejí a podle svých možností dělají vše pro to, aby se tehdejší nákupní horečka vrátila a s ní i šťastné dny pro nabídkovou stranu trhu.

Poslední počin redakce Hospodářských novin nastavil takovým pokusům zcela novou, jen stěží překonatelnou laťku. Má-li toto být projevem realitní krize, pak vroucně doufejme, že již dosáhla svého dna. V opačném případě by se totiž snadno mohlo stát, že zhruba za rok se noční můra realitní žurnalistiky vrátí. S hrdým titulkem "Byty 2011".

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (15 komentářů)

SS | 2. 4. 2010 09:10

Velmi trefné. Bavím se. :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Vladislav Kruták | 24. 3. 2010 09:40

Jak dnes zveřejnila realitní rubrika HN zde http://reality.ihned.cz/c1-41664180-v-projektu-central-park-zustava-70-bytu-neprodanych snižuje společnost CP Real ceny bytů v "exkluzivním&qu ot;projektu Central Park Praha průměrně o 10%...Co na to Evžen Korec není prozatím známo.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Kamil | 24. 3. 2010 04:17

No kdyz se kouknu na 1+kk (45m2) na Praze 4 za skvelou cenu 3 220 000 s DPH. No nekupte to.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Seetal | 23. 3. 2010 20:41

Plny souhlas, prodejci uz nevi jak maji ovlivnit ovecky. Snizeni ceny nemovitosti neprichazi k uvahu to si radeji ruce odriznou. Bohudik pro stale nezabydlene je realna sance snizeni cen nesmyslu typu 0+1 (16m2) za 530 000 ve 40 let starem panelaku (opava), dalsi hruzy jsou podkrovni byty uzitna plocha :2. Z toho plyne vyvoj (neviditelna ruka trhu) snizovani cen teoreticky 1/3 prakticky 1/2 behem 5 let.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ester Danelová | 23. 3. 2010 13:53

skvostně napsané.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jiri Slezak | 23. 3. 2010 11:56

Poděkování + dotaz na autora..1. Výborný článek, děkuji..2. O víkendu jsem organizoval workshop na téma "Scénáře dopadů státních bankrotů na hodnotu peněžních aktiv a nemovitostí". Při přípravě svého příspěvku jsem pátral po údajích o tom, co přesně dělaly ceny nemovitostí v průběhu jednotlivých fází argentinské a asijské krize v jednotlivých postižených zemích. Výsledek byl ten, že se mi zatím nepodařilo najít žádné relevantní hodnotné informační zdroje (respektive ano, ale pouze pro USA, UK, Německo a Japonsko). Určitou nadějí je snad existence COICOP 4.1. a 4.2 (Nájemné z bytu a imputované nájemné z bytu) ve spotřebním koši (ke stažení na stránkách ČSÚ), které by snad mohly být i v indexech zmíněných zemí a mohly by být nepřímým zdrojem požadovaných informací. Dotaz: IRI má mětodiku a cenové informace o českém trhu. Víte o někom, kdo má přehled o tomtéž v mezinárodním rozměru?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vladislav Kruták | 24. 3. 2010 09:36
reakce na Jiri Slezak | 23. 3. 2010 11:56

Díky za slova uznání Vám i všem ostatním čtenářům - i když v nadsázce by bylo možné říct, že článek si vlastně napsala svou neobrastností sama redakce HN a já ho jen hodil na papír :o)Zdroj souhrnných informací o zahraničních realitních trzích bohužel neznám. Kdykoliv jsem taková data potřeboval, musel jsem, stejně jako Vy, zapátrat v indexech jednotlivých národních resp. teritoriálních trhů, přičemž jsem se nedostal dál, než k údajům za tytéž státy jako Vy plus myslím ještě Španělsko.K údajům IRI malou poznámku: nejsem si jist, zda jde o zcela věrohodný zdroj: jednak tato společnost (alespoň pokud je mně osobně známo) nikdy nezveřejnila metodiku sběru a zpracování dat a jednak je s největší pravděpodobností odkázána na nabídkové ceny. Nejspolehlivějším údajem tak v daném směru zůstávají data ČSÚ, zatížená bohužel něšťastným ročním zpožděním.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Salomoun | 23. 3. 2010 12:52
reakce na Jiri Slezak | 23. 3. 2010 11:56

Chtel bych se primluvit az budete hotov, urcite by to vydalo na krasny clanek na finmagu.. :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vlnas | 23. 3. 2010 13:08
reakce na Petr Salomoun | 23. 3. 2010 12:52

Určitě vydalo! Měl byste, Jiří, o jeho publikaci zájem? Díky moc
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Síla | 23. 3. 2010 11:35

Skvělý článek! K věci a přesto vtipný ba ironický. Více takových. Navíc tohle téma se dotýká každého z nás.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radovan Kubát | 23. 3. 2010 10:19

Chybička se vloudila - nevšiml jsem si tlačítka "Zobrazit všechny byty". Trošku nevhodně udělaná stránka. Na první pohled to vypadá, že neprodali ještě ani jeden byt..I v dnešní době se tedy dají přeražené byty prodat..Mimochodem - jeden z developerů koupil pozemky mezi Řepy s Stodůlkami za cca 2 800 Kč/m2. Je mi samozřejmě jasné, že dost peněz stojí zasíťování, silnice a chodníky, i tak ale stále musí developeři v Praze slušně vydělávat - v jiných lokalitách jsou ceny nových bytů i pod polovinou ceny bytu v Praze a cenou pozemku to opravdu není (nezastaví sice celou plochu, na druhou stranu postaví několikapodlažní bytovku, cena za pozemek tedy v ceně bytu nemá až tak velkou váhu).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vlnas | 23. 3. 2010 10:46
reakce na Radovan Kubát | 23. 3. 2010 10:19

Články, o kterých je v textu řeč, je možné najít zde: http://hn.ihned.cz./index.php?cx=partner-pub-7565130797885437%3Ap02vmc-se07&q=byty+2010&sa.x=0&sa.y=0&sa=Hledat&cof=FORID%3A11&ie=win-1250&p=500000_searchg.Bohužel (nebo v tomto případě spíše bohudík) je většina z nich v placené sekci archivu HN..Ještě k Antalu - kromě ceny mě zaráží ještě jedna věc. Ty byty jsou vyložené hnusné (zvlášť koupelny a toalety vypadají jak z Jižního Města 70. let)...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radovan Kubát | 24. 3. 2010 21:40
reakce na Martin Vlnas | 23. 3. 2010 10:46

Ty bílé obkladačky, dlažba v hnědé barvě a do očí bijící dvířka od skříňky (asi na vodoměr) mě vyloženě zaujaly. Hodně podobnou dlažbu jsme měli na chalupě, která prošla částečnou amatérskou rekonstrukcí koncem 80. let. Bílé obklady jsem viděl jen ve starých filmech a na exkurzi ve výrobně masa a uzenin. Asi se snažili obložit to v barvě, která urazí nejméně potencionálních zájemců..Přemýšlel jsem o tom jakou cenu za m2 bych považoval za přiměřenou. V této lokalitě (Praha 4 podle mě není prestižní lokalita) by to bylo 30 tis./m2. Zde je však průměrná cena m2 obytné plochy přesně dvojnásobná.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin Vlnas | 23. 3. 2010 10:19

Také se připojuji s pochvalou. Kritické, inteligentní a navíc vtipné!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radovan Kubát | 23. 3. 2010 10:06

Super článek! Jsem rád, že stále vychází články i od lidí, které neplatí developeři a realitky..Článek v Hospodářských novinách jsem sice nečetl, dovedu si ale představit jakým stylem byl napsaný (článků podobného ražení jsem četl několik)..Situace na realitním trhu je asi dost zoufalá. Bohužel developeři se snaží spíše ovlivnit spotřebitele než aby cenu snížili na úroveň za kterou jim ty byty bude někdo kupovat..Jeden z příliš ambiciózních projektů je např. zde: http://www.byty-antal.cz/cz/vyberte-si-byt/Jsem moc rád, že přišlo vystřízlivění a že nemohou byty prodat. Chtít za menší byt na Praze 4 skoro 77 tis./m2, to je podle mě hodně přestřelená cena.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!