Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Anketa: Co nám média tají?

| 25. 5. 2012

Jaká témata se v ekonomických médiích neobjevují, i když by si to zasloužila? A proč je vlastně média ignorují? Na to jsme se zeptali ekonomů Pavla Kohouta, Petra Macha, Tomáše Prouzy a dalších osobností ze světa financí.

Anketa: Co nám média tají?

O průběhu finanční krize se na nás sice z masových médií valí jedna zpráva za druhou, většinou se od sebe ale výrazně neodlišují. Jde stále o jednu a tu samou písničku o nezodpovědném Řecku, nejistém osudu eura a debatujících lídrech eurozóny na nejrůznějších summitech. Hlubších analýz, které by se věnovaly příčinám krize v jednotlivých zemích a možné ozdravné cestě, je však pomálu. Někdo by zase mohl namítat, že se stále dokola hovoří jen o ohrožených jižanských státech a informace o osudu českých podniků, které kromě neutěšené hospodářské situace srážejí také neustálé změny vlády, která vymýšlí jednu daň za druhou a vytváří tak nestabilní a těžko předvídatelné ekonomické prostředí, jsou odsunuty na druhou kolej.

Jaká témata média ignorují?

Pokud bychom si udělali podrobnou obsahovou analýzu českých médií, možná by nás překvapilo, jak úzký okruh ekonomických témat se v nich sleduje. Vydavatelské domy, generální ředitelé a šéfredaktoři se často hájí slovy: „Svým čtenářům a divákům přinášíme takové informace, o které mají zájem a jaké si žádají.“ Neustálé servírování stejných témat má však na svědomí, že se jich konzumenti brzy přejí a ztratí o ně větší zájem. Můžeme sledovat i zvyšující se důraz na zábavu. Dnešní „infotainment“ se problémům věnuje jen velmi povrchně a jít do větší hloubky se ani se nesnaží. Odborníci se také shodují na tom, že by se mělo víc mluvit o úspěších českých firem a podnikatelů, které by si v novinových a webových článcích či televizních a rozhlasových reportážích zasloužily daleko větší pozornost a prostor.

Co si o tom myslí čeští ekonomové? Jaká témata se v našich médiích neobjevují, i když by si zasloužila pozornost?

PAVEL KOHOUT

ekonom, ředitel pro strategii Partners

Jsem přesvědčen, že je stále nedostatek informací o podstatě a hlavně rozsahu evropské finanční krize. Zatímco o Řecku se píše až přehnaně, velmi málo je známo o příčinách španělské krize, o dění v Itálii, o nerovnováze platebního systému TARGET 2 a o bankovní krizi v různých evropských zemích. Česká média velmi často přejímají německý stereotyp „za všechno může nedostatek rozpočtové disciplíny“.

Nejrozsáhlejší a nejvíce profesionální pokrytí má finanční krize v britských médiích, která mají tradici věnovat se velmi důkladně finančním záležitostem. Po faktické stránce jsou Britové nedostižní a po stránce názorů a interpretací si čtenář může vybrat z celého spektra různých postojů. Na druhé straně, český čtenář novin nebo konzument dalších médií má přece jen nesrovnatelně lepší a objektivnější informace než typický Francouz nebo Ital. Sdělovací prostředky v těchto zemích neměly nikdy velkou tradici finanční publicistiky a s krizí si absolutně nevědí rady. Referují o ní povrchně, plošně a názorově monolitně.

TOMÁŠ PROUZATOMÁŠ PROUZA

ekonom

Bohužel se zcela ignorují pozitivní příběhy. V Česku existuje mnoho úspěšných lidí a jejich příběhy by mohly být slušnou protiváhou neustálé mediální masáže negativních zpráv z politiky a byznysu napojeného na stát. Jenže každá pochvala je u nás vnímána spíš jako zaplacená publicita než snaha někoho úspěšného pochválit. Je přitom zajímavé, že v zahraničí jsou příběhy o zajímavých a úspěšných lidech brány normálně a mnoha lidem slouží jako inspirace.

Druhým opomíjeným ekonomickým tématem je životní situace lidí s podprůměrnými příjmy, zejména s ohledem na postupující zhoršování jejich podmínek k životu vzhledem ke zvyšování daní a snižování sociální podpory. Vzniká tady velmi negativně naladěná skupina lidí, kteří již brzy budou mít velký problém nejen s tím, jak vyjít s penězi, ale také s tím, jak pečovat o své děti.

PETR MACHPETR MACH

ekonom

Přál bych si, aby média vždy, když informují o jakémkoliv kroku vlády, kraje nebo města, informovala o tom, kolik to stálo peněz. Aby se nestalo, že novinář navštíví tiskovou konferenci úřadu, který například informuje o zahájení nějaké informační kampaně, a nezeptá se, kolik činí rozpočet. Aby se nestalo, že televize bude informovat o nějaké veřejné stavbě, sportovní nebo kulturní akci, a neřekla, kolik to stojí veřejných peněz. Zpráva o nákladech pro daňového poplatníka by měla být automatická. Domnívám se, že by to i diváky a čtenáře zajímalo. Důvodem vynechávání této informace je podle mě lenost novinářů. Když jim to úředník nebo organizátor nějaké akce přímo nesdělí, tak se jim nechce věci dodatečně zjišťovat.

MARTIN PROKOPMARTIN PROKOP

ekonom, analytik Next Finance

V malé míře se mluví o stabilitě hospodářské politiky. Mám na mysli neustále změny pravidel a podmínek podnikání. To se týká například neustálých dohadů o změnách sazeb DPH. Problémem je, že mi nevíme, jaké sazby DPH budou platit za rok. Když se mění sazby DPH, mluví se pouze o dopadu této změny na spotřebitelské ceny. Ale již se vůbec nemluví o tom, jak to dopadne na podnikatele. V takovémto případě nemají podnikatelé možnost jakkoliv plánovat do budoucna. Nevědí totiž, za jakou cenu nakoupí vstupy, a jakou cenu si tak mají účtovat za svoje výstupy. Dalším problémem je nejasný vývoj regulace konkrétních odvětví. Pro každého podnikatele je tak těžké přemýšlet nad dalším rozvojem. Neví, zda se mu investice vůbec vrátí, když se nečekaně změní regulace. Podnikatelé sami říkají, že jim regulace nevadí, ale hlavně musí být stálá a neměnná. To ale není příklad české ekonomiky. Proto je zde tak malá chuť investovat.

PATRIK NACHERPATRIK NACHER

provozovatel serveru www.bankovnipoplatky.com

Vůbec se v masmédiích nemluví o penězích, o jejich vzniku, co znamenají, kdo je vytváří, čím jsou kryty atd. Nehovoří se o ekonomice jako o logickém systému, kde v zásadě postačí používat zdravý selský rozum a kupecké počty. Máme zde spoustu ekonomů, ale žádného skutečného hospodáře. Stále nám někdo namlouvá, jak je to všechno komplikované, a aby se to potvrdilo, vznikají nové produkty, které věc pořádně zamlží, a pak se to ještě patřičně zaobalí do „sofistikovaných“ výrazů, aby to působilo odborně a vědecky. Právě pro současnou ekonomickou situaci, trvalé zadlužování, postavení nadnárodních finančních institucí, centrálních bank či mezinárodních institucí platí ta známá pravda – velká tajemství se snadněji skrývají než ta malá, protože jim nikdo neuvěří.

LUKÁŠ KOVANDALUKÁŠ KOVANDA

ekonom a publicista

Takových témat je mnoho. Nemá asi cenu je vyjmenovávat. Jejich společným jmenovatelem je ten fakt, že tuzemským novinářům chybí z valné většiny ekonomické vzdělání. O ekonomice tak píšou třeba nedostudovaní sociologové, jimž je cizí povědomí o tom, co je v ekonomice opravdu podstatné, a tudíž je jim cizí i sdílení jakéhokoli jasného názoru. Podléhají pak o to snadněji PR manipulátorům, ať už z Bruselu, nebo z ulice Anny Letenské.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

Petr Kocur | 28. 5. 2012 13:10

S panem Altmanem naprosto souhlasím. Oslovují se lidé s očekávaným názorem. Jednou z příčin je, že novináři nevystupují za své čtenáře, posluchače, diváky, tedy za voliče, za občany. Oni vystupují za a/kulturně-mediání frontu, b/ státně-byrokratický aparát, c/ ekologickou, zemědělskou a jinou lobby... Podporují lobbystické skupiny, které se snaží publicitou si vynutit privilegia na úkor ostatních. Proč to dělají? Ze dvou hlavních důvodů? Považují se za privilegovanou elitu a hájí jejich (svoje) zájmy. Jsou tak s těmito lobbystickými elitami propojeni, minimálně tedy hmotně a ideově provázáni, že ani nemohou myslet a vystupovat jinak.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomáš Kocourek | 26. 5. 2012 11:54

Tak tohle je opravdu zajímavé, jsem zvědav, zda o tom bude v našich médiích aspoň zmínka...

http://www.vl astnihlavou.cz/nemecka-policie -se-pridala-k-demonstrantum-oc cupy-blockupy-frankfurt/
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Eleonora Nová | 25. 5. 2012 18:45

Slova Patrika Nachera vystihují dost přesně celou situaci.Doufám,že mu nebude vadit,když jeho příspěvek pošlu po internetu dál.Nejsem sice ekonom,ale vzdělávám se,nejvíc na internetu (pan Altman by měl ze mě radost)Takže když si myslím,že je nějaký článek přínosný,pošlu ho dál,ať si to přečte co nejvíce lidí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 25. 5. 2012 11:26

Za sebe bych řekl, že snad nejvíce mi v českých médiích vadí, že se ptají naprosto nepříhodných respondentů. Jedinců, kteří jsou v konfliktu zájmů.

Studentů se ptají na jejich názor na zavedení školného. Co čekají za odpověď?

Maminek na mateřské se ptají, zda je mateřská dostatečná a zda by se neměla zvýšit. Co čekají za odpověď?

Sociálně slabých se ptají, zda by na ně sociálně silní neměli více přispívat. Co čekají za odpověď?

Lidí, kterým nepatří žádná restaurace se ptají, za by se v restauracích mělo zakázat kouření.

Možná se příště zeptají mne, zda by eskymáci neměli mít ve škole povinnou španělštinu a mně za to platit povinný poplatek. Byl bych proti?


Podobně škoující přístup mají zejména televize s ČT v čele. A např. Hydepark je toho vrcholným představitelem.

Jeden den tam mají šéfa komory lékárníků (tedy vrcholného představitele lékárnické lobby). A ptají se ho, jak by měly být lékárny regulované a dozvídáme se, že by mělo být zavedené středověké mílné právo (tedy 1 lékárna na 6 kilometrů, další nepovolovat), že by stát měl zavést směrnici o jednotných cenách léků ve všech lékárnách, že by se měly regulovat i ceny volně prodejných léků, atd... Že prý by to zlepšilo situaci...
Čí situaci by asi tak omezení konkurence zlepšilo? Zákazníků, nebo lékárníků??? Čí zájmy asi hájí hlava všech lékárníků?

Další den tam je šéf asociace penzijních fondů a ptají se ho, zda se dá fondům věřit a zda si v nich lidé opravdu mají spořit. Co asi čekají, že jim ten pán odpoví?
Mainstreamová média vůbec nemají ani náznak odvahy, aby se na dané téma zeptali někoho nestranného a s kritickým myšlením. Někoho kdo by mohl klást otázky:
- Budou tady ty firmy/fondy i za 30 let?
- Bude jejich výnos nad reálnou inflací?
- Neznárodní stát tyto fondy, když bude v problémech?
- Je rozumné umisťovat prostředky někam, kde s nimi desítky let nemůžete operovat?
Nebo nedejbože někoho, kdo by vypouštěl vyloženě kacířské myšlenky v tom duchu, zda zde za těch dlouhých 30 let opravdu určitě stále bude koruna, euro, či dokonce Česko, zda se kompletně nezmění finanční systém, geopolitické uspořádání, atd...

Je to opravdu absurdní. Na reformu zdravotnictví se TV ptá lékařů, na reformu veřejné správy úředníků, na reformu vysokých škol rektorů - tedy těch, kdo mají největší osobní zájem reformy sabotovat.
O osudu ministra vnitra rozhoduje jeho oblíbenost v policii, o osudu ministra školství jeho oblíbenost u pedagogů. Cožpak ti ministři nemají spíše zastupovat zájmy občanů právě proti těm policistům a pedagogům? Neměl by ministr být ve svém resortu superNeOblíbený, protože je tam od toho, aby lidem zajistil co nejkvalitnější služby za co nejnižší cenu, tedy přímo proti zájmům pracovníků v daném resortu? Neměl by ministr místo zvýšení mezd pro své podřízené bojovat za opak, protože tam není pro ně, ale pro nás, kteří to platíme? Neříká tedy alespoň oficiální doktrína o zastupitelské demokracii? Neměli by to podle oficiání teorie opravdu být NAŠI zástupci, prosazovatelé NAŠICH zájmů?

Myslím, že absurdistan je pojem zcela vystihující naši realitu a nejhorší je, že drtivé většině Nováků to tak ani nepřijde.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Krejčí | 28. 5. 2012 14:35
reakce na Jan Altman | 25. 5. 2012 11:26

Amen
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomáš Kocourek | 25. 5. 2012 11:17

Co se týče cenzury v médiích, tak mi to teď připomnělo nedávnou informaci, která se ke mě dostala ohledně masových nepokojů 12.5.2012 ve Španělsku i ve světě. Vůbec si nevybavuji, že by o tom byla v našich médiích nějaká zmínka, ale podle fotek a videí to bylo opravdu masové...že by nebylo žádoucí, aby o tom věřejnost věděla?

http://www.adbu sters.org/blogs/adbusters-blog /sun-rises-again.html
http: //roarmag.org/2012/05/roar-pre sents-12m-the-sun-rises-once-m ore-video/
http://occupywal lst.org/article/watch-live-12m -global-actions-over-30-countr ies/
http://www.rightnow.io /breaking-news/ows-rights-poli ce-protest-usa_bn_133643641744 8.html
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Alexandr Špáta | 25. 5. 2012 06:58

No já myslím, že na hlavičku uhodil především Lukáš Kovanda. Nedávno jsem narazil na jeho článek, kde cosi "zdokumentoval& quot;ohledně územního plánu a kde jen prokázal, že o tom co je to ten územní plán a proč má svoje místo na slunci neví ale absolutně nic. Ani netuší jak hlubokou pravdu vyslovil právě o ekonomech. Ono pane Kovando černá a červená čísla zvládá přece jen více lidí z ostatních profesí než ekonové faktaa odbornost jiných profesí. Ergo kladívko, ekonomové jsou na tom stejně jako se tito ekonomové vyjadřujíi o politicích či pan Kovanda o těch sociolozích. Vrcholem je pak pan Mach, jenž si založil stranu a ve své doslovně chápané úzké profesnosti byl schopen do programu své strany vtělit tezi, že právo jako obor si má mezi jednotlivými zeměmi konkurovat. Je-li tento člověk trvale médii představován jako odborník, jen těžko se veřejnost má šanci v čemkoli skutečně orientovat. Ona většina ekonomů považuje zjevně ekonomii za obor všech oborů, jenž bez těch ostatních oborů se prostě obejde. A je opravdu půvabné, že třeba právě Lukáš kovanda to prezentuje vpodstatě zcela zřetelně. Ostatně většina českých ekonomů se téhož dopouští zcela běžně. Ekonomie je bezpochyby velice důležitý obor a ekonomům je třeba naslouchat, nikoli ovšem ekonomům, kteří z ekonomie vykročí do světa politiky bez toho, aby se alespoň v základních obrysech orientovali i v jiných oborech. Takový ekonom je vpravdě pro společnost jen obrovským průserem. Pan Mach, Ševčík a jim podobní jsou toho dle mého názoru doslova průzračným dokladem.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Bedrich Navratil | 25. 5. 2012 03:00

Česká veřejnost je dostatečně zaplavena informacemi na všechna možná témata. Vůbec nic jí nechybí. Nejvíce masové médium je internet. A tam se najde všechno, co v televizi a papírových novinách neni. Neboť v internetu je každý sám redaktor a nikdo nemá cenzuru. O krizi jakékoliv země bylo napsáno už dostatek. Nemá to význam , psát už o krizi, nebot akcie už jsou dávno extrémně levné a musí se kupovat za všechny prachy a i na dluh. O českých miliardářích taky bylo napsáno dostatek, v novinách chválivé lži a na privátních webstránkách pravda. Komu chybí informace na cokoliv, najde je s Guglem. Neni nutno číst lži v novinách a v knihách a nechat se obelhávat televizí a rádiem. Čeští a američtí ekonomové mají jednu vadu, snaží se přesvědčit čtenáře, že ví všechno nejlíp a hned by mohli být šéf ECB nebo ministr financí Německa. Oni se ale mýlí a vytahují neprávem, že jsou nejchytřejší. Názory českých a amerických ekonomů nemá význam číst, at je to Roubini, Stiglitz, Krugman nebo Bernanke a český XY, jeden mluví větší hlouposti než druhý.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 25. 5. 2012 11:40
reakce na Bedrich Navratil | 25. 5. 2012 03:00

Aktivně vyhledává kvalitní informace na internetu bohužel jen drtivá menšina populace. Většině v tom brání lenost, nedostatek vzdělání, absence kritického myšlení a mnohdy i jazyková nevybavenost. Většina pasivně konzumuje obsah z masových médií, především TV. Což by nemuselo vadit, pokud by ovšem zároveň ta PARETOvská (20na80 z pohledu vzdělání i inteligence) většina neměla i volební právo, tedy právo rozhodovat o životě a majetku ostatních.
To, že si někdo na internetu přečte iDNES a zanadává v diskusi na Novinkách ještě neznamená, že aktivně vyhledává informace alternativní k mainstreamovým médiím.

Zkuste si být nějakou dobu informačně odkázán na zprávy TV Nova (v podstatě pouze černá kronika a trochu bulvárních informací o "celebritách&qu ot;), ČT (superkonformistický nezáživný tok povrchních informací, stoprocentní dominance etatistických postojů), Blesk a Sport. Jaký asi světonázor to ve vás zanechá?

Kdyby mi v roce 1989 někdo řekl, že v roce 2012 budu s vděkem koukat na ruskou televizi RT, myslel bych, že se zbláznil.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Kocur | 28. 5. 2012 13:17
reakce na Jan Altman | 25. 5. 2012 11:40

Pane Altmane, odpověděl jste si sám. Dokud bude rozhodovat neinformovaná, dezinformovaná a inteligenčně i mravně nedostatečná většina, nic se nezmění. Myslím k lepšímu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Ondřej TůmaOndřej Tůma
Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Absolvoval půlroční studijní pobyt ve Frankfurtu nad Mohanem na Johann Wolfgang Goethe...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!