Střešní stan: nový rozměr nocování v přírodě

PR článek
PR článek | 4. 7. 2022

Thule na letošní sezonu přidává do sortimentu střešních stanů nové modely – Thule Basin a Thule Basin Wedge – skořepinové střešní stany, které ve složeném stavu mohou sloužit také jako střešní boxy a disponují nejrychlejším systémem rozložení.

Střešní stan: nový rozměr nocování v přírodě

Zdroj: Thule

Střešní stany jsou určeny pro táborníky, kteří milují dobrodružství.

Jedná se o stany, které se montují na systém střešního nosiče vašeho vozidla a představují alternativu ke klasickému stanu, obytnému vozu nebo karavanu. Umožňují snadnou přeměnu jakéhokoli vozidla – osobního vozu, SUV, crossoveru, kombi, pickupu, dodávky či přívěsu – na mobilní základní kemp, který je vždy k dispozici pro vaše dobrodružství. Kromě neuvěřitelných výhledů z pohodlných matrací s sebou používání střešních stanů při kempování nese mnoho výhod, ať již cestujete sami, s přáteli či rodinou. 

Výhody střešních stanů oproti klasickému stanování na zemi

Rychlé a snadné postavení: Snadno a rychle postavit střešní stan a založit tak tábořiště je stejně snadné, jako nalezení nádherného místa. Díky možnostem rozkládání a vysouvání svůj stan postavíte během pěti až deseti minut.

Odlepíte se od země: Už nemusíte stavět stan na studenou blátivou zem. Budete v suchu za každého počasí,  protože stany Thule Tepui jsou vodotěsné. Střešní stany vás chrání také před zvěří, méně se špiní a umožňují vám užít si lepší výhled.

Pohodlí: Díky integrovaným pěnovým matracím, záruce rovného povrchu, dostatečnému větrání a prostorům pro uložení vybavení představují střešní stany pohodlný prostředek k nocování. 

Před výběrem střešního stanu je důležité zjistit, jestli bude možné ho připevnit na střechu vašeho vozu. Střešní stany fungují se všemi typy střech, s výjimkou holých střech. Je možné je spíš použít na vozidlech vybavených podélnými nosníky, integrovanými podélníky, pevnými montážními body.

Zjistěte si, jakou nosnost má systém střešních nosičů a střecha vašeho vozidla. Je třeba rozlišovat maximální povolenou dynamickou kapacitu a maximální povolenou statickou kapacitu.

  • Dynamická váhová kapacita je hmotnost, kterou vaše auto unese při jízdě. Toto je maximální váhová kapacita uvedená výrobcem vašeho vozidla. V podstatě je to váhová kapacita potřebná k uchycení samotného střešního stanu. 
  • Na druhou stranu statická váhová kapacita je hmotnost, kterou vaše auto unese, když je zaparkované, stan je postavený a je přidán žebřík, který stanu přidává další oporu. Statická hmotnostní kapacita je několikanásobně větší než dynamická hmotnostní kapacita.

Většina systémů nosičů z druhovýroby má vyšší dynamickou nosnost než většina originálních střešních nosičů, dodávaných s vaším vozidlem. Doporučujeme proto střešní stan značky Thule vždy montovat na střešní nosič stejné značky. 

Střešení stanoviště thuleZroj: Thule

Výběr nejvhodnějšího stanu pro vaše účely závisí na mnoha faktorech, například na tom, pro kolik lidí má být stan určen, kolik vybavení s sebou vozíte a jaký styl kempování preferujete. 

Pro rodiny

Největší střešnístany obvykle dosahují max. nosnosti přibližně 290 kg, což je ideální jako stan pro 4 osoby pro rodiny s dětmi. Dodatečný přístřešek vám také poskytne další prostor pro ranní přípravu dětí nebo dokonce oddělené místo pro spaní. Thule Tepui Autana 4 je připraven na jakékoliv dobrodružství s dětmi.

Na víkendy a krátké cesty

Pokud jste typ průzkumníka, který má rád rychlé víkendové pobyty nebo krátkodobý pobyt v kempu, kompaktní lehký střešní stan na auto je ideální. Stan jako Thule Tepui Foothill poskytuje místo na střeše vašeho vozu pro převoz dalšího nákladu.

Stvořeno pro dobrodruhy

Pokud máte naplánovanou dlouhou cestu, vyberte si střešní stan, který je určen pro místo, kde končí silnice. Střešní stany s pevnou skořepinou mají tvrdý materiál, díky kterému mimořádně dobře odolávají dešti a větru. Takový stan je ideální pro přívěs 4X4 nebo terénní soupravy.