Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Co říkat obdivovatelům Číny, odpůrcům očkování a vysokým ženám

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 31. 10. 2021 | 1 komentář | 5 578
newsletter

A k tomu praktické porovnání účinnosti mikrodávek lysohlávek s účinností látek, které znáte z kuchyňky v kanclu. Další dávka chytrého čtení (nejen) na víkend je tu.

Co říkat obdivovatelům Číny, odpůrcům očkování a vysokým ženám

Zdroj: Shutterstock.com

Moc mě bavil rozhovor pánů z Voxpotu se sinoložkou Olgou Lomovou. Ta je v něm po právu zlá na české manažery v Číně, kteří Čínu doma lakují na zemi pilné práce, rozumných pravidel a rychlovlaků.

Vysvětlení, proč v nemocnicích může končit víc očkovaných než neočkovaných, teď vychází spousta. Nejvíc se mi líbilo to na webu Matematika polopatě (celej je fajn).

Servírujeme svět!

Chytré čtení na víkend

Nabízíme vychucený talíř duševní stravy. Chtěli byste každý pátek dostávat do e-mailu přehled nejlepšího inspirativního čtení, které z hlubin českého i světového čtení vyšťoural tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Jan Robovský píše ve Vesmíru hezky zeširoka o domestikaci: lidé mění ostatní druhy a ty na oplátku mění nás.

U řady domestikantů nacházíme podobné znaky navzdory jejich odlišnému stáří a původu ve zcela odlišných předcích – například menší velikost těla, zkrácení obličejové části lebky včetně zubní řady, redukci některých pohlavně specifických znaků, rozvolnění barevné variability kůže a jejich derivátů (srst, peří), redukci mozku (především mozkové kůry a kalózního tělesa) související s redukcí smyslů (v pořadí zrak, sluch, čich), z behaviorálních projevů vyšší povolnost, nižší vzrušivost, mizení explorativního chování a čilosti, námluv, říje, dřívější dospívání apod. Juvenilní znaky se posouvají do dospělosti. My sami bychom většinu těchto podmínek splnili, autodomestikaci jsme způsobili sami sobě i s pomocí domestikantů.

Jana Slabá na Heroinepromluvila za vysoké ženy: nejenom že neseženou boty, ještě čelí třeskutě vtipným dotazům na to, jestli hrají basket. Jestli máte pocit, že jste úplně první, kdo vymyslel vtip na něčí vzhled nebo jméno, tak samozřejmě nejste a držte kušnu.

Anglicky

Ještě jednou Čína: v Palladiu vyšel medailon jejího vlivného konzervativního ideologa Wanga Chu-ninga.

Ačkoliv žebříček chytrých drog seřazených podle zkušeností čtenářů substacku Scotta Alexandera vyšel už v dubnu, hodí se ho připomenout právě teď. Skokanem roku jsou totiž mikrodávky psilocybinu, psychoaktivní látky lysohlávek. Houbičky skončily třetí za modafinilem a kofeinem – a zrovna rostou. Rostou i jiné houby, ke studiu rozdílů doporučuji příspěvky ve facebookové skupině Lysohlávky (rozpoznávání).

Ke kafi ku poslechu máme...

Mikrofounek
Zdroj: Shutterstock

Neradi čtou? Raděj něco do ouška? I to na Finmag.cz máme. Podcast o zajímavých věcech ze světa financí, realit, trhů. A plný zajímavých hostí.

Na substacku je čilý i Dominic Cummings, dříve poradce Borise Johnsona, dnes generál bez vojska. „Amerika potřebuje vládu, která by mohla skutečně vládnout. Toho dosáhneme rušením [veřejných institucí] a nahrazováním [jejich agendy] startupy, ne reformou,“ píše třeba ve Výzvě Silicon Valley.

Právě přes Cummingse jsem objevil blog Kwokchain s longready o akciovém trhu. „Spousta společností zkrátka vyplňuje díry na trhu. Kdyby neexistovaly, jejich místo by bez povšimnutí zabrala jiná. Takové firmy můžou mít pěkné zisky, jenže ty by měl za stejných okolností i leckdo jiný. (…) Skvělé společnosti zavádějí řešení a obchodní modely, na které by se bez nich roky čekalo. A jen ty nejvýjimečnější podniky mění svoje obory a přeskládávají celé ekosystémy do podob, které bychom bez nich neviděli nikdy,“ píše se v úvaze o CEOs jako mýtostrůjcích.

Finmag na léto

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.

FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem

MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.