Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Své potřeby vnímej, protějšku naslouchej a soudruhu Husákovi vykej

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 20. 6. 2021 | 1 komentář | 2 946

Zní to jako text Midi Lidi, ale je to Michal Kašpárek a jeho výběr čtení o lásce, virech nebo boomu produktivity.

Své potřeby vnímej, protějšku naslouchej a soudruhu Husákovi vykej

Zdroj: Shutterstock.com

Zuzana Keményová nechává na Universitas nahlédnout do fascinujícího světa psaní školních prací na zakázku. Zní tam přesvědčivé argumenty, proč hledat problém ve vzdělávacím systému, ne studentech a jejich ochotných ghostwriterech. Dodám k nim ještě editorskou zkušenost: běžně trvá několik let, než se autor nebo autorka po škole zbaví odporného jazyka plného paradigmat a diskursů a začne (zase) psát pro lidi. Míň seminárek, víc týmových projektů!

Proč je v české politice málo žen? Žen v české politice se na to vyptávala Saša Uhlová. A protože to vzala širokospektrálně od Zelených po ODS, čtení je to pestré – a přitom unisono tísnivé.

„Ženu je třeba dobýt – co s ní ale dál?“ Kde si i takoví vztahoví influenceři jako Leonard Cohen nebo Michel Houellebecq přestávají vědět rady, nastupuje Aneta Martínková a s pomocí písňových textů žen-muzikantek velmi trpělivě vysvětluje, že bez poslouchání druhého se s ním společná řeč hledá těžko.

Dobře se to doplňuje s rozhovorem o nevěře, který vedla Anna Urbanová s terapeutem Pavlem Ratajem. Jak to tak s dobrými texty na tohle téma bývá, i tenhle upírá pozornost na to okolo, co neslyšeli brouci na hotelu v Olomouci: „Když nebudu mít nasycené primární potřeby, partner se může třeba postavit na hlavu a já se stejně nebudu cítit spokojený, což pak zabíjí blízkost a vášeň.“

Tradičně vybírám jeden díl podcastu Kolaps, a to na moje oblíbené téma: normalizace a čím na ni polistopadový režim navázal. Historik Tomáš Vilímek sype jeden pozoruhodný detail za druhým, když mluví o kultuře stěžování ve východním bloku nebo o tom, jak řadoví soudruzi v dopisech funkcionářům tykali, jen Gustávu Husákovi vykali.

Anglicky

Ještě vztahy: Agnes Callardová píše o etice rozchodů. Je prý násilné a nemorální ze vztahu jen tak odejít, žádoucí je najít takovou formu koexistence, kterou dokážou přijmout obě strany. S tím nesouhlasím: spousta vztahů je tak toxických, že i pokus o hledání takového průniku může přinést víc zlého než dobrého, a haněná „svoboda odejít kdykoliv“ je paradoxně jednou z věcí, která drží dobré, vzájemně obohacující vztahy při sobě. Nicméně úvaha Callardové je o dost promyšlenější a inspirativnější než ta příšerná věta v Malém princi „Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.“

Katherina Ebanová dala dohromady podařený longread o zkoumání původu viru SARS-CoV-2.

David Berreby upozorňuje na environmentální rozměr obezity.

Noah Smith dumá nad tím, jestli se Amerika nevrací k mentalitě nedostatku.

A nakonec z optimistické kapsy: Erik Brynjolfsson a Georgios Petropoulos vyhlížejí boom produktivity.

Finmag na léto

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.

FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem

MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.