Tak už asi jen pěknou písničku

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 21. 2. 2021 | 3 622
newsletter

Ne že si ji pustíte z YouTube, uhlíková stopa streamovaného videa je překvapivě velká a na mrtvé planetě není muzika. Plus čtení na víkend.

Tak už asi jen pěknou písničku

Zdroj: Shutterstock.com

Začneme jednou provozní novinkou: v únoru jsem skončil jako editor papírového Finmagu i šéfredaktor webu. Bylo to bolestivé zvažování: na jedné straně mimořádný kolektiv autorů a autorek, na druhé straně sílící pocit, že mi po čtyřech letech dojíždí šťáva, že by moje úkoly potřebovaly někoho čerstvého a že by moje hlava naopak ocenila nové úkoly. Co bude s tímto newsletterem? Pojede dál, příště ještě já, následně už redakční kolečko, takže to budete mít pestré. Co bude se mnou? Budu psát (i pro Finmag) a editovat, jasno o konkrétních spolupracích budu mít do konce února.

„Ochota jednotlivce dodržovat opatření totiž roste s vidinou toho, že to dlouhodobě k něčemu bude,“ připomíná duo Bělíček&Šplíchal v komentáři nasáklém vší tísní tohoto týdne. Jakub Steiner mluví o přepisu společenské smlouvy.

Rodičovské okénko, také chmurné: Ludmila Hamplová varuje před podceňováním covidu u dětí plus nabízí praktické informace o příznacích Paediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with SARS-CoV-2 (fakt se to tak jmenuje).

Hudba

Žádná další best of 2020 už nejspíš nevyjdou, tak tedy zde jsou mé dlouhodobě oblíbené zdroje: Wejwar (top: Tantão e Os Fita, 박혜진 Park Hye Jin) a Quietus (zatím jsem neprozkoumával).

Anglicky

Ještě naposledy covid: Scott Alexander se vrátil a na jeho Substacku si můžete počíst třeba o tom, jak se to má s vitamínem D jako prevencí onemocnění. TLDR klasicky scottalexandrovské: Je to celé složitější!
 
Na Bloombergu píšou o Applu v éře Tima Cooka ve velmi širokých politických souvislostech. V Current Affairs taky pěkně zeširoka setřeli paměti Baracka Obamy i Obamu samotného.
 
Open Philanthropy Farm Animal Welfare Newsletter řeší, jak snížit cenu rostlinných náhražek masa.
 
Báječný Fall of Civilizations Podcast má nový díl: 200 minut o Incích. A poslední The Climate Question odhaluje, jak velkou uhlíkovou stopu mají cloudová úložiště či streamovací platformy. Velkou. To video k písničce většinou puštěné mít nemusíte.

FINMAG V NOVÉM DESIGNU JE TADY. CO SE V NĚM DOČTETE?

„Všechny ty kecy o bohémství jsou na nic. Musíte makat!“ Martin Krajc ve svém vinohradském ateliéru vysvětlil Ireně Jirků, proč s partou výtvarníků založil FIRMU.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS • „Toho Picassa jsem neměl prodávat,“ říká Patrik Šimon, majitel 20 tisíc artefaktů • Proč jde cena uměleckých děl nahoru? Jaké padají rekordy v aukcích • Dokáže AI malovat jako Monet nebo Mucha?

BYZNYS JE UMĚNÍ • Mléko jako od babičky vyrábí Radim Hrůza z Vysočiny • Pivní sen, ze kterého se zatím neprobudila spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov Anna van der Weerden

STYL JE HRA • Dům architekta Petra Stolína jako způsob poznání • Cestovní kancelář Ježíš Kristus funguje úspěšně už stovky let • Elegie za spalovací motor

HRY, SNY, RADOSTI • „Čekala jsem to horší,“ říká třetí Češka, která vystoupala na Mount Everest • Dunajská delta je zase planetou ptáků • Proč si Martin Vajda, spolumajitel vinařství Sonberk, čte knihy feministek?

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.