Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Tak už asi jen pěknou písničku

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 21. 2. 2021 | 2 087
newsletter

Ne že si ji pustíte z YouTube, uhlíková stopa streamovaného videa je překvapivě velká a na mrtvé planetě není muzika. Plus čtení na víkend.

Tak už asi jen pěknou písničku

Zdroj: Shutterstock.com

Začneme jednou provozní novinkou: v únoru jsem skončil jako editor papírového Finmagu i šéfredaktor webu. Bylo to bolestivé zvažování: na jedné straně mimořádný kolektiv autorů a autorek, na druhé straně sílící pocit, že mi po čtyřech letech dojíždí šťáva, že by moje úkoly potřebovaly někoho čerstvého a že by moje hlava naopak ocenila nové úkoly. Co bude s tímto newsletterem? Pojede dál, příště ještě já, následně už redakční kolečko, takže to budete mít pestré. Co bude se mnou? Budu psát (i pro Finmag) a editovat, jasno o konkrétních spolupracích budu mít do konce února.

„Ochota jednotlivce dodržovat opatření totiž roste s vidinou toho, že to dlouhodobě k něčemu bude,“ připomíná duo Bělíček&Šplíchal v komentáři nasáklém vší tísní tohoto týdne. Jakub Steiner mluví o přepisu společenské smlouvy.

Rodičovské okénko, také chmurné: Ludmila Hamplová varuje před podceňováním covidu u dětí plus nabízí praktické informace o příznacích Paediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with SARS-CoV-2 (fakt se to tak jmenuje).

Hudba

Žádná další best of 2020 už nejspíš nevyjdou, tak tedy zde jsou mé dlouhodobě oblíbené zdroje: Wejwar (top: Tantão e Os Fita, 박혜진 Park Hye Jin) a Quietus (zatím jsem neprozkoumával).

Anglicky

Ještě naposledy covid: Scott Alexander se vrátil a na jeho Substacku si můžete počíst třeba o tom, jak se to má s vitamínem D jako prevencí onemocnění. TLDR klasicky scottalexandrovské: Je to celé složitější!
 
Na Bloombergu píšou o Applu v éře Tima Cooka ve velmi širokých politických souvislostech. V Current Affairs taky pěkně zeširoka setřeli paměti Baracka Obamy i Obamu samotného.
 
Open Philanthropy Farm Animal Welfare Newsletter řeší, jak snížit cenu rostlinných náhražek masa.
 
Báječný Fall of Civilizations Podcast má nový díl: 200 minut o Incích. A poslední The Climate Question odhaluje, jak velkou uhlíkovou stopu mají cloudová úložiště či streamovací platformy. Velkou. To video k písničce většinou puštěné mít nemusíte.

FINMAG NA PRÁZDNINY!

Finmag červen 2021Zdroj: Finmag

Na internetu naletíš hned, říká Mikýř. Jakub Jetmar se ptá, jak je Martinu Mikyskovi v dresu strážce webové morálky, který drtí internetové pokrytce i prodejce hrnců

Start me up! Pavel Jégl zkoumá, jak chystáme půdu startupům • Michal Hron s Andrejem Kiskou ml. na lovu jednorožce • Martin Vlnas se ptá šéfa CzechInvestu, co má pro startupery • Jak se stal z Izraelců startup nation?

Drogy vyhrály. Před 50 lety Richard Nixon vyhlásil válku drogám. Prohrály USA, prohrály země, které do vojny zatáhly. Ale zas to stálo hodně peněz

FIN. Bitcoin drž, utrácej špatné peníze. Dominik Stroukal představuje kryptomilionáře z chatrče • Josef Tětek ví, že bitcoin není bio. Ale zelená, neb se to vyplatí • Rádce Petra Kučery, šéfa Peníze.cz

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.