V ošklivém klipu k nebeské hudbě

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 19. 10. 2020 | 4 237
newsletter

Je rok 2000 a píšete článek na zdravotnický websajt? Radši si to po sobě přečtěte ještě jednou, ať za dvacet let nezaplníte nemocnice.

V ošklivém klipu k nebeské hudbě

Zdroj: Shutterstock.com

Sledujte Jana Kulveita, pokud to ještě neděláte – o covidu píše střízlivě jako málokdo, viz úterní status, a dobré u něj bývají i diskuze, viz tu středeční. Až půjdete ven, pokud to ještě děláte, berte v trafice nový papírový Finmag, mám tam s Kulveitem rozhovor, mnohem víc než o covidu je o jeho výzkumu umělé inteligence na Institutu budoucnosti lidstva. Jeho odpovědi mě zaujaly moc, zaujmou věřím i vás.

Nelítostné retrospektivy promarněného léta: pirátský poslanec Ondřej Profant přesvědčuje, že nás vláda ohrozila vědomě, a mezi podobnými výkřiky má vzácně argumentačně nabito. Daniel Zeman poskládal smolné album celebritních popíračů.

V roce 2000 v článku o starší chřipkové sezóně nedopatřením zařadíte americké počty obětí za větu vztahující se k Česku, takže to vypadá, že tu vybila skoro celé okresní město. Odtud se nešťastná záměna dostane do jiného článku, pak do semestrální práce, čtrnáct let nic – a pak se jí chopí hoaxeři. Ladka Mortkowitz kříží fact-checking a cyberpunkovou literaturu.

Hudba posiluje duši, proto hudební okénko a opět návrat do roku 2000: před dvaceti lety vydali Radiohead desku Kid A, miloval jsem ji na první poslech a miluju ji dodnes, ostatně letošek dal textům jako „We’re not scaremongering / this is really happening“ nebo „Everyone is so near / Everyone has got the fear“ novou významovou vrstvu. Jestli bylo jaro klipem It’s the End of the World as We Know It, podzim nabízí obrazy k Idioteque. Hezkým úvodem pro nové posluchače je vzpomínkový pořad Radia Wave, stárnoucího ze stanice pro mladé do stanice pro pamětníky.

Taky jsem nedávno zjistil, že hudební publicista Karel Veselý rozesílá newsletter s tipy na čtení a poslech a přes něj zase, že organizátoři hudebních cen Vinyla každý měsíc vybírají tipy na dobrá nová česká alba: zářísrpenčervenec a tak dále.

Anglicky

Průběžně aktualizovaný stav vývoje vakcín na webu NY Times, včetně vysvětlení různých fází a popisu nejslibnějších přípravků. Osobně se na očkování jako rychlou a definitivní spásu neupínám moc, důvody si s dovolením ještě pár dnů ponechám pro sólo článek, ale pokud potřebujete obsesivně refreshovat nějakou stránku, doporučuju spíš tuhle než počty pozitivních testů na MZCR.cz, stejně bychom měli chodit spát dřív než v jednu.

Tři medailony lidí, které rád čtu: Matt Levine má portrét v NY TimesEmily Osterová v BloomberguCory Doctorow ve Wired.

FINMAG V NOVÉM DESIGNU JE TADY. CO SE V NĚM DOČTETE?

„Všechny ty kecy o bohémství jsou na nic. Musíte makat!“ Martin Krajc ve svém vinohradském ateliéru vysvětlil Ireně Jirků, proč s partou výtvarníků založil FIRMU.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS • „Toho Picassa jsem neměl prodávat,“ říká Patrik Šimon, majitel 20 tisíc artefaktů • Proč jde cena uměleckých děl nahoru? Jaké padají rekordy v aukcích • Dokáže AI malovat jako Monet nebo Mucha?

BYZNYS JE UMĚNÍ • Mléko jako od babičky vyrábí Radim Hrůza z Vysočiny • Pivní sen, ze kterého se zatím neprobudila spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov Anna van der Weerden

STYL JE HRA • Dům architekta Petra Stolína jako způsob poznání • Cestovní kancelář Ježíš Kristus funguje úspěšně už stovky let • Elegie za spalovací motor

HRY, SNY, RADOSTI • „Čekala jsem to horší,“ říká třetí Češka, která vystoupala na Mount Everest • Dunajská delta je zase planetou ptáků • Proč si Martin Vajda, spolumajitel vinařství Sonberk, čte knihy feministek?

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.