Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Výbušný náklad

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 17. 8. 2020 | 1 komentář | 2 645
newsletter

Sedm let vedoucích k bejrútské tragédii, dva mladí s drzým čelem a vlídná tvář transfobie.

Výbušný náklad

Zdroj: Shutterstock.com

Ondřej Zacha ve Voxpotu poskládal bizarní příběh lodi, která do Bejrútu dovezla výbušný náklad.

„Problémy současné krajiny lze popsat jednou delší větou: Monofunkční budovy na nevhodných místech vytvářejí příliš velké vzdálenosti pro vznik hodnotných celků i v prosperujících oblastech, drancují krajinu a nechávají lidi zcela odkázané na dojíždění autem do blízkého města, kde doprava přespolních ničí to, co je na něm hezké, a v obyvatelích vzbuzuje pocit, že by měli větší klid za městem… v monofunkčních budovách na nevhodných místech.“ Peter Bednár o periferiích.

Překvapivá spolupráce Michaela Durčáka z Echa a Apoleny Rychlíkové z Alarmu pokračuje vystoupením v talk show Insider na Info.cz. Mimoňství liberálního mediálního mainstreamu a vyprázdněnost protibabišovské opozice bolí mladé napravo i nalevo.

Týden nebyl na českém internetu zvlášť úrodný, tak si to vynahraďme tipy na dvě vynikající autofikce. Ty tedy pořád čekají na překlad z angličtiny, ale po tlačence na Revue Prostor by to snad nemuselo být čekání dlouhé: Argonauts od Maggie Nelsonové recenzoval Marek Torčík, Undying od Anny Boyerové doporučuje Ondřej Trhoň. Autorka první knížky vypráví o macešství a vztahu s nebinárním člověkem, autorka druhé zaznamenává léčbu rakoviny prsu. V obou je plno chytrých postřehů a obě mají zároveň úžasný spád.

Anglicky

Jak J. K. Rowlingové došla představivost. Nathan J. Robinson velmi obsáhle o rýpání slavné spisovatelky do trans-aktivistů. Líbily se mi na tom dvě věci: 1. demontáž oblíbeného argumentu úchylem na záchodcích, 2. připomenutí, že se transfobie a další fobie nevyznačují jen strachem, odporem nebo nenávistí, ale i laskavým patronizováním.

Nathan Nunn konverzoval s Tylerem Cowenem o cestách k ekonomickému rozvoji.

Přehlídka průlomů ve vývoji grafických uživatelských rozhraní. Chybí mi jen spreadsheety a souborové manažery rozdělené do dvou panelů, vydržely dodnes.

Finmag na léto

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.

FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem

MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.