Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Vědci zjistili, že…

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 20. 7. 2020 | 2 465
newsletter

… je každý v něčem extremista, že covid není první ninja mezi bacily a že jim v mrazáku chybí možná právě vaše tělo.

Vědci zjistili, že…

Zdroj: Shutterstock.com

V létě na našich webech najdete – mimo jiné! – starší oblíbené články z tištěných časopisů. Na Finmagu vysvětluje Tomáš Fürst na příkladu multidimenzionálního mraveniště, proč je tolik úplně obyčejných lidí aspoň v jedné dimenzi extrémní. Tedy: proč vás nějakým tím pikantním názorem překvapí i někdo, do koho byste to neřekli – a vy zas třeba podobně překvapíte ostatní. Forenzní genetička Halina Šimková zase v Heroině Gabrielu Pleskovi naložila pěknou lekci bayesovské logiky.

Slibně vypadá seriál Kateřiny Vítkové Rozvrácené státy na Aktuálně: zatím zavítal do Burkiny Faso a Středoafrické republiky.

Na nebi nám visí nejjasnější kometa za dlouhé roky – víc než kdy jindy doporučuji praktickou rubriku Vesmírný týden na webu České astronomické společnosti. To podstatné: „Kometa je pozorovatelná zhruba do poloviny července lépe v ranních hodinách – nízko nad obzorem na SSV od cca 2.15 až do svítání (3.30). Od 15. července bude čím dál lépe viditelná na večerní obloze – od soumraku (22.15) do cca 23.30 nad SSZ–S.“

Vědci objeví potenciální environmentální hrozbu – a ještě dříve, než se stihne výrazně projevit, ji uvědomělí politici předejdou řadou opatření, z nichž některá nejsou zrovna populární. Zní to už jako pohádka, co před čtyřiceti lety bylo ještě skutečností.

Což takhle darovat své tělo lékařské fakultě? Mají jich málo a rostou na nich dobří doktoři. A vezme to jen jednu cestu na Czech Point!

Německy a anglicky

Na jakých ulicích se cítí chodci, cyklisté a řidiči bezpečně – a na jakých ne? Odpovědí se dobrala anketa mezi 21 tisíci Němci, kteří hodnotili počítačem generované scenérie s různým uspořádáním pruhů a bariér mezi nimi. Podívejte se sami.

Infekce, která se dík dlouhé inkubační době a/nebo bezpříznakovým přenašečům šíří nepozorovaně, a tedy ozvlášť nebezpečně, nejsou nic nového.

Finmag na léto

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.

FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem

MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.