Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Vědci zjistili, že…

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 20. 7. 2020 | 2 142
newsletter

… je každý v něčem extremista, že covid není první ninja mezi bacily a že jim v mrazáku chybí možná právě vaše tělo.

Vědci zjistili, že…

Zdroj: Shutterstock.com

V létě na našich webech najdete – mimo jiné! – starší oblíbené články z tištěných časopisů. Na Finmagu vysvětluje Tomáš Fürst na příkladu multidimenzionálního mraveniště, proč je tolik úplně obyčejných lidí aspoň v jedné dimenzi extrémní. Tedy: proč vás nějakým tím pikantním názorem překvapí i někdo, do koho byste to neřekli – a vy zas třeba podobně překvapíte ostatní. Forenzní genetička Halina Šimková zase v Heroině Gabrielu Pleskovi naložila pěknou lekci bayesovské logiky.

Slibně vypadá seriál Kateřiny Vítkové Rozvrácené státy na Aktuálně: zatím zavítal do Burkiny Faso a Středoafrické republiky.

Na nebi nám visí nejjasnější kometa za dlouhé roky – víc než kdy jindy doporučuji praktickou rubriku Vesmírný týden na webu České astronomické společnosti. To podstatné: „Kometa je pozorovatelná zhruba do poloviny července lépe v ranních hodinách – nízko nad obzorem na SSV od cca 2.15 až do svítání (3.30). Od 15. července bude čím dál lépe viditelná na večerní obloze – od soumraku (22.15) do cca 23.30 nad SSZ–S.“

Vědci objeví potenciální environmentální hrozbu – a ještě dříve, než se stihne výrazně projevit, ji uvědomělí politici předejdou řadou opatření, z nichž některá nejsou zrovna populární. Zní to už jako pohádka, co před čtyřiceti lety bylo ještě skutečností.

Což takhle darovat své tělo lékařské fakultě? Mají jich málo a rostou na nich dobří doktoři. A vezme to jen jednu cestu na Czech Point!

Německy a anglicky

Na jakých ulicích se cítí chodci, cyklisté a řidiči bezpečně – a na jakých ne? Odpovědí se dobrala anketa mezi 21 tisíci Němci, kteří hodnotili počítačem generované scenérie s různým uspořádáním pruhů a bariér mezi nimi. Podívejte se sami.

Infekce, která se dík dlouhé inkubační době a/nebo bezpříznakovým přenašečům šíří nepozorovaně, a tedy ozvlášť nebezpečně, nejsou nic nového.

Jarní Finmag

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

Až nám technologie rozvážou ruce. Popularizátorka umělé inteligence Sara Polak o revolučních dobách, ve kterých žijeme.

Dobrou! Téma čísla – spaní. Pavel Jégl zkoumá, jak spali předkové. Lifehacker Tomáš Baránek líčí, jak zkoumá, jak spí on sám. Fyzioložka Zdeňka Bendová o biorytmech a světle.

Učit se, učit se atd. Tematický blok o vzdělávání a kariéře. Česko rekvalifikuje, i když o tom úřady práce, nevědí, píše Jiří Hovorka. Nevyužili jsme historickou šanci zničit maturity, lituje Vojtěch Dobeš. Robert Vlach o údělu celoživotního vzdělávání u volnonožců.

FIN. Ve finanční části magazínu Dominik Stroukal a investeens. Petr Kučera sleduje bankovní novinky. Balík textů o realitách a realitních fondech.

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.