Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Samé pochyby

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 8. 6. 2020 | 2 295
newsletter

Nad monumentální historií, lidskou pamětí i návratem k normálu.

Samé pochyby

Zdroj: Shutterstock.com

Petr Boháček o začátku nového souboje států a korporací o ovládnutí nebe.

„[V] lidských dějinách není žádný řád opakem řádu minulého, jen jeho více či méně rozumnou a více či méně konsenzuální modifikací. Víra v budoucnost, jež bude opakem minulosti, není než zhoubným bludem.“ Václav Bělohradský o viru v české paměti a realistické politice.

Na Finmagu listuje Petr Vidomus knihou Cestovatelé ve třetí říši. Vzestup fašismu očima obyčejných lidí.

[Audio] Během pár dnů se posledním dílem uzavřely dvě skvělé podcastové minisérie. V Pohřešované otevírá dokumentarista Petr Hátle dnes už promlčený případ zmizení severočeské školačky a povyšuje tradiční formát „tohle říkají rodiče, tohle policajti“ na meditaci o limitech paměti a poznání. V chapadlech murmuru je tour Jana Bělíčka po současné světové beletrii, jejích tématech a představitelích. Ukázky čte hypnotickým hlasem Anita Krausová.

[Audio] Posledním hostem Kolapsu byla socioložka Tereza Stöckelová – hodinka a čtvrt ve společnosti pochybujícího člověka je vždycky malý svátek. (Témata: důvěryhodnost vědy, pandemie a klimatická změna, žádoucnost návratu k normálu.)

Anglicky

Nekrolog umělce Christa Javacheffa na BBC na rozdíl od většiny ostatních popisuje jeho útěk z východního bloku přes Prahu a navádí k pochopení jeho estetiky.

Jak by západní média pokrývala události v Minneapolis, kdyby se staly v jiné zemi? „Now, as the country marks 100,000 deaths from the coronavirus pandemic, the former British colony finds itself in a downward spiral of ethnic violence.“

ADHD – celoživotní boj. Obsáhlý a neveselý popis toho, jak se žije dospělému s poruchou pozornosti. Je častá (když ji má jeden ze 30, je to pořád porucha?), přehlížená (část lidí nikdy nedojde k diagnóze) a hned několika různými cestami vede k úzkostem.

Finmag na léto

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.

FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem

MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.