Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Samé pochyby

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 8. 6. 2020 | 2 090
newsletter

Nad monumentální historií, lidskou pamětí i návratem k normálu.

Samé pochyby

Zdroj: Shutterstock.com

Petr Boháček o začátku nového souboje států a korporací o ovládnutí nebe.

„[V] lidských dějinách není žádný řád opakem řádu minulého, jen jeho více či méně rozumnou a více či méně konsenzuální modifikací. Víra v budoucnost, jež bude opakem minulosti, není než zhoubným bludem.“ Václav Bělohradský o viru v české paměti a realistické politice.

Na Finmagu listuje Petr Vidomus knihou Cestovatelé ve třetí říši. Vzestup fašismu očima obyčejných lidí.

[Audio] Během pár dnů se posledním dílem uzavřely dvě skvělé podcastové minisérie. V Pohřešované otevírá dokumentarista Petr Hátle dnes už promlčený případ zmizení severočeské školačky a povyšuje tradiční formát „tohle říkají rodiče, tohle policajti“ na meditaci o limitech paměti a poznání. V chapadlech murmuru je tour Jana Bělíčka po současné světové beletrii, jejích tématech a představitelích. Ukázky čte hypnotickým hlasem Anita Krausová.

[Audio] Posledním hostem Kolapsu byla socioložka Tereza Stöckelová – hodinka a čtvrt ve společnosti pochybujícího člověka je vždycky malý svátek. (Témata: důvěryhodnost vědy, pandemie a klimatická změna, žádoucnost návratu k normálu.)

Anglicky

Nekrolog umělce Christa Javacheffa na BBC na rozdíl od většiny ostatních popisuje jeho útěk z východního bloku přes Prahu a navádí k pochopení jeho estetiky.

Jak by západní média pokrývala události v Minneapolis, kdyby se staly v jiné zemi? „Now, as the country marks 100,000 deaths from the coronavirus pandemic, the former British colony finds itself in a downward spiral of ethnic violence.“

ADHD – celoživotní boj. Obsáhlý a neveselý popis toho, jak se žije dospělému s poruchou pozornosti. Je častá (když ji má jeden ze 30, je to pořád porucha?), přehlížená (část lidí nikdy nedojde k diagnóze) a hned několika různými cestami vede k úzkostem.

FINMAG NA PRÁZDNINY!

Finmag červen 2021Zdroj: Finmag

Na internetu naletíš hned, říká Mikýř. Jakub Jetmar se ptá, jak je Martinu Mikyskovi v dresu strážce webové morálky, který drtí internetové pokrytce i prodejce hrnců

Start me up! Pavel Jégl zkoumá, jak chystáme půdu startupům • Michal Hron s Andrejem Kiskou ml. na lovu jednorožce • Martin Vlnas se ptá šéfa CzechInvestu, co má pro startupery • Jak se stal z Izraelců startup nation?

Drogy vyhrály. Před 50 lety Richard Nixon vyhlásil válku drogám. Prohrály USA, prohrály země, které do vojny zatáhly. Ale zas to stálo hodně peněz

FIN. Bitcoin drž, utrácej špatné peníze. Dominik Stroukal představuje kryptomilionáře z chatrče • Josef Tětek ví, že bitcoin není bio. Ale zelená, neb se to vyplatí • Rádce Petra Kučery, šéfa Peníze.cz

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.