Výroční výběr z výběrů čtení

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek | 31. 12. 2019 | 3 991

Padesát loňských článků, na které by bylo škoda zapomenout.

Výroční výběr z výběrů čtení

Loni jsem rozeslal padesát newsletterů se zhruba pěti stovkami linků. Přelom roku přináší hezkou příležitost vydestilovat z toho deset procent nejpodstatnějšího.

Novináři roku: datový tým Českého rozhlasu. Psali o úmrtnosti, bezdětnosti, biopalivech, bezdomovectví, osamělosti, uhelné komisi nebo fotovoltaice.

Téma roku: klimatická krize. Top české texty: Pohled do propasti a Za novou planetární politiku.

Mimořádné české longready:

Blog roku: Slate Star Codex. Co se stalo s environmentálními tématy devadesátek. Role bolesti v seznamování. O dynamice tabuizovaných témat. Jak neznít jako zlý robot. Recenze knih Tajemství našeho úspěchu, Sekulární cykly, Proti zrnu.

FINMAG V NOVÉM DESIGNU JE TADY. CO SE V NĚM DOČTETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS • „Toho Picassa jsem neměl prodávat,“ říká Patrik Šimon, majitel 20 tisíc artefaktů • Proč jde cena uměleckých děl nahoru? Jaké padají rekordy v aukcích • Dokáže AI malovat jako Monet nebo Mucha?

BYZNYS JE UMĚNÍ • Mléko jako od babičky vyrábí Radim Hrůza z Vysočiny • Pivní sen, ze kterého se zatím neprobudila spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov Anna van der Weerden

STYL JE HRA • Dům architekta Petra Stolína jako způsob poznání • Cestovní kancelář Ježíš Kristus funguje úspěšně už stovky let • Elegie za spalovací motor

HRY, SNY, RADOSTI • „Čekala jsem to horší,“ říká třetí Češka, která vystoupala na Mount Everest • Dunajská delta je zase planetou ptáků • Proč si Martin Vajda, spolumajitel vinařství Sonberk, čte knihy feministek?


Top anglické longready:

Nejzminovanější kniha v letošních newsletterech: Serotonin Michelle Houellebecqa. Top kritika: od Terezy Matějčkové.

Podcast roku: Conversations With Tyler. Top díl: Masha Gessen.

Servírujeme svět!

Chytré čtení na víkend

Nabízíme vychucený talíř duševní stravy. Chtěli byste každý pátek dostávat do e-mailu přehled nejlepšího inspirativního čtení, které z hlubin českého i světového čtení vyšťoural šéfredaktor Finmag.cz Michal Kašpárek? 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Čtení na víkend

 

Na Finmagu jsem si užil spoustu článků, omezil jsem se na tři: Velká drogová kocovina. Dále rozhovor Jakuba Jetmara a Ondry Sliše s Terezou Matějčkovou, první díl, druhý díl. Karolína Kašparová o multikulti Hollywoodu. Plus jsme odemkli text Petry Dlouhé o sexuální asistenci, když získal Novinářskou cenu za předchozí rok. A oblíbený překlad: Co je veřejné a co soukromé, první díl, druhý díl.

Pro zajímavost: nejvíc se v newsletterech klikalo na výše odkazovaný článek o bezdětnosti, twitterové vlákno s novináři ve při o #smutanu, diss Vladimíra Pikory a Markéty Šichtařové a článek o umami, páté chuti. Na anglické texty se přechází míň, tady zaujal text o venezuelském krachu a pokus zjistit, proč muži posílají dick pics.

Autor článku

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara 2021 edituje články datového týmu ČRo a píše komentáře pro Seznam Zprávy.