- Daniel Prokop v Úvodu do praktické sociologie o manželství a adopcích pro stejnopohlavní páry: „U nás bylo registrované partnerství zavedeno v roce 2006. Rozvodovost tou dobou i několik let poté výrazně stoupala. A bylo slyšet hlasy, které to přisuzovaly rozvolnění norem. Jenže od roku 2012 se trend obrátil. Ve skutečnosti se prostě rodiny rozpadaly více za ekonomické krize, vinou stresu a devastace celých regionů exekucemi – právě v nich a v méně vzdělaných částech populace totiž rozvodovost v té době stoupala.“
- Mezigenerační polemiky mě většinou neba, ale tahle se Ondřejovi Slačálkovi povedla. Patrně proto, že generační hranice sám zpochybňuje a že reaguje na jeden konkrétní text, ne neurčitý šum.
- Michal Zlatkovský o smíchu ve Sněmovně a na jiných vážných místech: „Před čtyřmi lety analyzovali novináři z časopisu The Atlantic frekvenci smíchu na zasedáních americké centrální banky. Zjistili přitom, že v letech před vypuknutím finanční krize byla atmosféra uvolněná a bankéři se smáli čím dál časteji – pak ale jako když utne. Na první krizové schůzi klesl počet humorných momentů z předchozích 81 na jeden jediný.“
- Socioložka Kateřina Mildnerová připomíná pozapomenutý a ne zrovna veselý příběh namibijských dětí v Československu.
- Ke kafíčku: o cestování za první republiky, sestavování itinerářů z papírových kartoték a soudním sporu o to, jestli vyjde levněji cesta autem, nebo vlakem.
Pro angličtináře
- Nejlepší díl Conversations with Tyler za poslední dobu: novinářka Masha Gessenová (znáte ze starších newsletterů) o ruské duši, kultuře i o tom, jak ji léčba testosteronem posunula ke genderové nebinaritě.
- Jak se před třiceti lety začala drolit železná opona.
- Zničili jsme dětem dětství! Podobných článků je mrtě, tenhle má přinejmenším jeden dobrý point: „[I]t’s important to acknowledge that simply taking away or limiting screens is not enough. Children turn to screens because opportunities for real-life human interaction have vanished; the public places and spaces where kids used to learn to be people have been decimated or deemed too dangerous for those under 18.“
- Věci, které vás na architektuře nenaučí: jak navrhnout mapu střílečky, aby lidi neutíkali před monstry z nové místnosti zpět do té staré a tam je v klidu nekosili.
JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?
„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.
FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara
MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná