- „[E]fekt sociálních vazeb nemusí být vždy pozitivní. Jinými slovy, manželství může pravděpodobnost úmrtí i zvyšovat.“ Jan Boček analyzuje samotu jako zdravotní riziko.
- „Večerní konopí ukončí formálně den. To je ve světě, kde se těžko hledá hranice mezi prací a volným časem, úžasná věc. (…) Věci přestávají být fatálními, vše co se stane, bude už jenom navíc.“ Jakub Jetmar recenzuje Trippozoruhodného mladého spisovatele Tao Lina.
- V čom sa líšila kampaň Progresívneho Slovenska od Trumpovej?Když s psychometrií v politické komunikaci pracují good guys, je to pořád špatně?
- Nejspíš už jste všichni četli, ale pro sichr: rozhovor Karly Mráčkové s dvojnásobným vrahem, který vyčistil Karlův Most od graffiti. Převažující dojem: vypadá to na dobrou práci vězeňského systému.
Anglicky
- Scott Alexander recenzuje knihu antropologa Josepha Henrichao tom, že v pozadí úspěchu našeho druhu není inteligence, ale kultura. Skvělé černovtipné příklady příslušníků „vyspělých“ civilizací, kteří skomírali v nezvyklých podmínkách, domorodci považovaných za hojnost.
- Proti „přírodnímu rodičovství“. Takové recepty jsou umělý konstrukt současných spisovatelů, a kdybychom se tradičními společnostmi inspirovali důsledně, měli bychom nepovedené děti zabíjet.
- Chantal Panozzová srovnává pracovní kulturu v USA a Švýcarsku. Zajímavost na okraj: zahraniční příjmy svých občanů-expatů daní jen Spojené státy, Myanmar, Eritrea a Maďarsko.
JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?
„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.
FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara
MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná