- Na Finmagu přinášíme první rozhovor s novým kandidátem hnutí ANO na pražského primátora, recenzi knihy o nových vědeckých poznatcích o psychedelikách a (snad) dobrou zprávu o africké zóně volného obchodu.
- Nemluvme o extremismu, ale o rasismu– Ondřej Slačálek v rozhovoru s Vratislavem Dostálem: „Máme tendenci si extremismus umisťovat kamsi vně, někam do bezpečných okrajů. Namísto toho, abychom si přiznali, že je to zesílená verze toho, co dobře známe, toho, co běžně žijeme.“
- Diskuze o manželství gayů a leseb říká nejvíc o našich stereotypech– Dalibor Špok o faulech ve veřejných debatách, nejen o teplých svatbách: „Kritici nepřijatelně zevšeobecňují a představují heterogenní, rozmanitou, různorodou skupinu jako homogenní útvar s jasnou agendou, jednotnou organizací, ročními plány a stanovenými mluvčími (které mají – je-li u kritika přítomna také větší či menší špetka paranoidního nastavení – obvykle za úkol ničit naši nebohou křesťanskou kulturu). Ať už se bavíme o muslimech, uprchlících, liberálních křesťanech nebo gayích.“
- Teskná sonda do duší zklamaných systémem a pak i protisystémovou stranou: facebooková skupina bývalých členů SPD.
Anglicky
- New York Timesv překvapivě vstřícném profilu představují „temnou stranu inteligence“, nebo jak vlastně překládat „Intellectual dark web“; zkrátka různorodou skupinu intelektuálů oponujících liberálnímu mainstreamu. LA Review of Books připomíná, že nejde o žádnou novinku. Zde je seznam představitelů.
- BBC poskládala celý příběh záchrany malých thajských fotbalistů; nevěděl jsem, že je z jeskyně dostávali pod sedativy, tipoval bych naopak stimulanty. Mimochodem, třem z nich a jejich trenérovi je pozvánka na zápas Manchesteru United k ničemu – nemají občanství, tedy ani pasy.
- Pokus o manifest solarpunku, žánru vyhlížejícího slunnou budoucnost. LA Review of Bookspřibližuje pár děl.
- „Zákaz plastových brček zkomplikuje život postiženým lidem.“ Alice Wongová pro The Eater
- Zatím nejlepší letošní alba podle The Quietus– dlouhodobě vynikající zdroj tipů na hudbu pro mírně náročnější posluchače. U mě zatím vede Dirty Computer.
JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?
„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.
FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara
MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná