Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

David Cameron: Nový věk vládnutí

Roman Řípa
Roman Řípa | 11. 8. 2011 | 6 komentářů | 1 733
David Camerongovernancekontrolaobčanská společnostTEDzodpovědnost

Na politiky poslední dobou jen nadáváme. Chovají se tak ale odpovědní akcionáři k managementu? Neměli bychom čas od času vyzdvihnout i pozitivní příklady a náležitě je ocenit? Jedním z nich by mohl být třeba příspěvek Davida Camerona „The Next Stage of Government“ na TED Conference...

David Cameron: Nový věk vládnutí

„Nedávno se ke mně donesla zpráva, že se vědci chystají k revolučnímu kroku. Uvažují o tom, že by při svých výzkumech nahradili pokusné krysy politiky. Když se prý kdosi zeptal „Proč?“, přišla mu jasná odpověď: „Politiků je všude kolem dost, nikomu nezáleží na tom, co se jim stane, a koneckonců, krysy, na rozdíl od politiků, některé věci prostě nedělají!" začíná svou přednášku současný ministerský předseda Spojeného království David Cameron. To zásadní ale přichází až pak.

„Nejdůležitějším faktem, který bychom si měli všichni uvědomit, je to, že nám došly peníze. Máme obrovské rozpočtové deficity. Musíme proto kompletně změnit svůj způsob přemýšlení, zamyslet se nad tím, jak věci zlepšit, aniž bychom utráceli další peníze. Žádné další peníze už prostě nejsou a nebudou, ať si politici říkají, co chtějí. Pokud si proto ještě někdo myslí, že se všechno točí jen kolem peněz, že jimi můžete měřit úspěchy ve veřejných službách, ve zdravotní péči, vzdělávání či politice a že pokrok lze měřit pouze utracených peněz, nebude mu z toho, co se dnes chytám říci, právě veselo,“ právě zde startuje klíčová část přednášky šéfa konzervativců. Zbytek si můžete s českými titulky doposlechnout v následujícím videu: 

Zdroj: TED

Kudy kam?

Já jsem si z Davidovy prezentace odnesl následující. Pokud chceme uspět, stojí před námi nelehký cíl. Musíme motivovat a zmobilizovat sebe i své okolí, změnit se z ovčanů ve skutečné občany, začít svým časem nebo penězi podporovat projekty, jako jsou www.jakhlasovali.cz, www.kohovolit.eu, www.napistejim.cz, www.nasipolitici.cz, www.opendata.cz, www.otevrete.cz, www.oziveni.cz, www.praguewatch.cz, www.rozklikavacirozpocet.cz, www.rozpocetverejne.cz, www.verejnydluh.cz, www.verejnyportal.cz, www.vymentepolitiky nebo www.zindex.cz, které to s občanskou společností myslí vážně, a vybudovat jednotnou a veřejně dostupnou platformu pro přístup k datům veřejné správy. Tím to ale vše teprve začne...

Co jste si odnesli vy?

Autor článku

Roman Řípa

Roman Řípa

Pracuje jako strategický konzultant a rozvíječ investičních nápadů ve společnosti  Blue Strategy. Jeho specialitou je využití dat, informací a znalostí o zákaznících pro získání dlouhodobé konkureční výhody. Snaží se páchat dobro a najít cestu ke skutečnému občanství na projektu rozpocetverejne.cz.