Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis

Jan Traxler: Jak mi vyšly investiční tipy na rok 2014

Jan Traxler
Jan Traxler | 29. 12. 2014 | 14 574
akciedaxdluhopisyetfinvesticejaponsko

Nastává čas plánování, ale taky bilancování. Než se pustíme do předpovědí na příští rok, je na místě se ohlédnout a zhodnotit, jak moc se naplnila naše očekávání v roce letošním.

Jan Traxler: Jak mi vyšly investiční tipy na rok 2014

Podívejme se tedy na mé investiční tipy na rok 2014 a zkusíme je oznámkovat jako ve škole. V navazujícím článku, který vyjde po Novém roce, se s vámi podělím o pár tipů na rok 2015.

+8
+
-

Konec růstu cen akcií

Loňská předpověď: Odhaduji, že se blíží konec růstu na akciových trzích, zejména v USA a v Německu. Prostřednictvím inverzních burzovně obchodovaných fondů (ETF) je možné jednoduchým způsobem spekulovat na pokles hodnoty akciových indexů. Určitou méně rizikovou alternativou mohou být také reverse bonus certifikáty, kde k úspěchu stačí, aby ceny akcií dále nerostly.

Zhodnocení: O tom, že se blíží konec růstu cen akcií, hovořím už druhým rokem. Pauzu si prozatím dávají akcie v Evropě, ale v USA ceny akcií během roku dál rostly. Doporučované inverzní burzovně obchodované fondy byly velmi ztrátové, pokud byly zaměřené na americký index S&P 500. Pomocí reverse bonus certifikátů navázaných na německý index DAX jsme ale několikrát inkasovali zisk kolem desíti procent.

Známka: 3

Index DAX

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz

+8
+
-

Vývoj ceny uranu

Zdroj: TradingEconomics; zvětšíte klikem

Těžba uranu

Loňská předpověď: Osobně hodně věřím na střednědobém horizontu jaderné energii. Jsem přesvědčený o tom, že se Japonci na rozdíl od Němců začnou chovat ekonomicky a obnoví provoz v jaderných elektrárnách. Cena uranu posléze začne růst. Na očekávaném růstu ceny uranu lze snadno vydělat nákupem akcií těžařů.

Zhodnocení: Uran patří k mým favoritům delší dobu. A snad se blýská na lepší časy: Japonsko se pomalu vrací k jádru a cena uranu roste. Od června stoupla zhruba o 25 procent. Ceny akcií těžařů uranu nicméně v průměru za rok 2014 ztratily zhruba dvacet procent. Uran je běh na delší trať a nadále patří k mým favoritům.

Známka: 3

+8
+
-

Zlato a těžba zlata

Loňská předpověď:cenou zlata silně manipulují velké banky, takže těžko lze odhadnout její krátkodobý vývoj. Ale věřím, že na střednědobém a dlouhodobém horizontu bude cena investičního zlata opět růst. K investici i zde preferuji akcie těžařů, protože to je s trochou nadsázky investice do zlata s úrokem.

Zhodnocení: Cena zlata je zhruba na stejné úrovni jako na začátku roku, tedy kolem 1200 dolarů za unci. Ceny akcií těžařů zlata v průměru v roce 2014 klesly zhruba o 15 procent. I zlato je běh na delší trať.

Známka: 3

Vývoj cen zlata

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz

+8
+
-

Desetiletý dluhopis USA. Výnos do splatnosti v roce 2014

Zdroj: TradingEconomics; zvětšíte klikem

Dolar a americké dluhopisy

Loňská předpověď: Očekávám problémy eura a posílení amerického dolaru. V roce 2014 by se paradoxně mohlo dařit také státním dluhopisům v USA. Úrokové sazby těžko porostou, a pokud na akciových trzích zavládne panika a americká ekonomika bude bojovat s deflací, investoři se vrátí k „bezpečnějším“ dluhopisům.

Zhodnocení: Americký dolar je na vzestupu. V uplynulém roce zpevnil ke koruně zhruba o 13 procent a k euru přibližně o 12 procent. Výnos do splatnosti u desetiletého amerického dluhopisu klesl ze tří na 2,2 procenta. Tržní cena takového dluhopisu tedy stoupla zhruba o osm procent v dolarech, po přepočtu do korun o dvacet procent.

Známka na vysvědčení: 1

+8
+
-

Jan Traxler

Jan Traxler – ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.

Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na portálech Investujeme.cz, Finmag.cz, Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.

Káva

Loňská předpověď: Na střednědobém horizontu očekávám růst ceny kávy. Ta v uplynulém roce klesla na nejnižší úroveň za posledních pět let kvůli rekordní úrodě v Brazílii a Kolumbii. V případě méně příznivého počasí začne cena kávy růst. Nikde není psáno, že to bude zrovna v roce 2014. Co je však značně pravděpodobné, že cena kávy už nebude dál klesat.

Zhodnocení: Nepříznivé počasí v Brazílii vyhnalo cenu kávy během prvních čtyř měsíců z 1,15 USD za libru kávy na dva dolary za libru. Pak jsme pozici prodávali. Tato spekulace nám vynesla přes 70 procent.

Známka na vysvědčení: 1

Vývoj cen arabiky

Zdroj: peníze.cz
Zdroj: Peníze.cz
+8
+
-

Vývoj kurzu USD/JPY v roce 2014

Zdroj: Finanzen.net; zvětšíte klikem

Oslabení japonského jenu

Loňská předpověď (doplněná v dubnu): Na střednědobém horizontu spekuluji na oslabení japonského jenu, považuji to za téměř jistou spekulaci. Japonsko nemá na výběr. Buď provede měnovou reformu, nebo – a to je pravděpodobnější – bude dál masivně ředit peněžní zásobu. Tak či tak to povede k dalšímu oslabování měny.

Zhodnocení: Japonská centrální banka na podzim ještě více rozšířila program kvantitativního uvolňování. Extrémně zadlužené Japonsko nemá na výběr, bude muset ředit, ředit a ředit. Japonský jen od srpna oslabil k americkému dolaru zhruba o 17 procent. My jsme na této spekulaci prostřednictvím pákového KO certifikátu vydělali přes 100 procent.

Známka na vysvědčení: 1

Autor článku

Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management. Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem na zisku. Zastánce dlouhodobých strategií s value přístupem. Preferuje primárně investice, které generují pravidelný výnos a jejich hodnota dlouhodobě roste, tedy zejména kvalitní nemovitosti a dividendové akcie. Publikuje pravidelně v řadě médií zaměřených na investování a finance. Všechny jeho publikace najdete na webu www.finez.cz.Kontakt: jan.traxler@finez.cz