Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Nokia. Když jsi na dně, můžeš jen nahoru. Vsadíte si?

Jan Traxler
Jan Traxler | 23. 7. 2012 | 3 komentáře | 2 346
akcieinvesticeiPhonemicrosoftmobilní telefonynokia

Chcete si zaspekulovat? Hledáte vysoké zhodnocení a nevadí vám riskovat? Pak zvažte akcie společnosti Nokia, které jsou na nejnižší hodnotě od roku 1994.

Nokia. Když jsi na dně, můžeš jen nahoru. Vsadíte si?

Společnost Nokia není třeba dlouze představovat, všichni se s jejími produkty denně setkáváme. Za zmínku ale stojí, že tato finská firma funguje již od roku 1865. Během svého života několikrát změnila podnikatelskou činnost. Možná se historie bude opakovat, pokud se Nokii nepodaří v brzké době uvést na trh konkurenceschopné produkty. Její situace však není až tak tragická, jak si mnoho lidí myslí, a pomalu se objevuje světlo na konci tunelu.

Ukázkový pád

Od roku 2007 to šlo s Nokií s kopce. Tehdy byste v New Yorku nakoupili jednu akcii této firmy za 35 dolarů. Dnes byste při prodeji nedostali ani dva dolary za akcii. Nokia předvedla ukázkový pád. V roce 2007 utržila 51 miliard eur a dosáhla čistého zisku 7,2 miliard eur. V loňském roce klesly tržby na necelých 39 mld. a firma vytvořila ztrátu 1,2 miliardy eur.

Dříve největšímu výrobci mobilních telefonů se dnes konkurence vysmívá. Ve druhém čtvrtletí prodala Nokia čtyři miliony smartphonů, zatímco u Applu se očekává ve stejném období 30 milionů prodaných iPhonů a Samsung útočí dokonce na metu 50 milionů chytrých telefonů. Konkurence je navíc schopná prodávat za vyšší ceny, respektive s vyšší ziskovou marží.

Vývoj ceny akcií Nokie na burze v New Yorku od roku 1994

Vývoj kurzu akcií Nokie 

Zdroj: Reuters

U dna

Bez nadsázky lze říct, že Nokia padá ke dnu. Ve druhém čtvrtletí sice prodala nepatrně více telefonů a její tržby stouply oproti prvnímu čtvrtletí o 200 milionů eur na 7,5 miliard, ale i tak vytvořila provozní ztrátu 800 milionů eur. Jedná se o pátý kvartál v řadě, kdy Nokia skončila ve ztrátě. Nakumulované zisky z minulých let se poměrně rychle ztenčují a hodnota firmy velmi rychle klesá. Cena akcií Nokie spadla na nejnižší hodnotu od roku 1994. Podle aktuální ceny akcií vychází tržní hodnota společnosti na pouhých sedm miliard dolarů.

Ačkoliv dokud firma dýchá, nikdy nelze říct, že je Nokia na dně – skutečným dnem může za určitých okolností být až nula a bankrot firmy – evidentně se mu velmi přiblížila. Dost možná se akcie Nokie dostaly na dno už ve středu, kdy cena klesla až na 1,63 dolaru. Může se však stát, že cena bude v následujících měsících dál klesat. To je ve hvězdách. Klíčová otázka zní, kolik budou akcie Nokie stát za pět let?

Světlo na konci tunelu

Všechno záleží na tom, zda se firmě podaří prorazit na trh chytrých telefonů, popřípadě jestli nepřijde s nějakou novou generací komunikátorů. Nyní se objevuje světlo na konci tunelu. Na podzim by měl vyjít nový operační systém Windows Phone 8, do kterého Microsoft i Nokia vkládají své naděje. Pokud uživatele tento systém zaujme, mohla by se už v příštím roce Nokia dostat ze ztráty zpět do zisku. To by znamenalo strmý růst hodnoty firmy a jejích akcií.

Pokud to nevyjde a Windows Phone 8 uživatele nezaujme, pak Microsoftu hrozí, že s ním Nokia přestane spolupracovat. V takovém případě bych od Microsoftu očekával, že celou firmu Nokia koupí. Prodejní cena by jistě byla o mnoho vyšší než sedm miliard dolarů, cena akcií by tedy i v tomto případě měla strmě růst.

Cena akcií Nokie je extrémně nízká

Stávající cena akcií Nokie je značně mimo realitu, odpovídá spíš očekávání bankrotu – a to není moc pravděpodobný scénář. V hotovosti na účtu má Nokia stále téměř deset miliard eur, a když od všech jejích aktiv odečteme všechny dluhy a závazky, tak nám zůstane čisté jmění 11 miliard dolarů. Akcie se tedy obchodují za pouhých šedesát procent účetní hodnoty firmy.

Fundamentální ukazatele

Tržní kapitalizace

7,0 mld. USD

P/B

0,6

Tržby 2. Q 2012

7,5 mld. EUR

P/S

0,2

Zisk 2. Q 2012

-1,4 mld. EUR

P/E

-

Zisková marže

-13 %

D/E

0,6

Výnos dividendy

13 %

ROE

-33 %

Zdroj: FINEZ Investment Management, účetní data k 30. 6. 2012

Cena akcií Nokie dva roky strmě klesá. Takřka týden co týden končí akcie v červených číslech. V takto negativním prostředí může jedna pozitivní zpráva způsobit poměrně rychlý obrat k růstu. Možná se pozitivních zpráv dočkáme už na podzim. Proto kdo má žaludek na spekulativní investice, má nyní příležitost zariskovat a vsadit na „zmrtvýchvstání“ Nokie.

Autor je privátní investiční poradce FINEZ Investment Management

Autor článku

Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management. Investičnímu poradenství se aktivně věnuje od roku 2004. Patří mezi průkopníky placeného poradenství formou odměny ze zisku. Zaměřuje se na privátní klientelu, ale radí také několika církevním organizacím a nadacím. V roce 2021 založil investiční fond Otakar. Je odborným garantem portálu Nemovitostní-fondy.cz a autorem více než 650 odborných článků a publikací. Je ženatý a má dvě děti. Ve volném čase hraje stolní tenis, do práce jezdí nejraději na kole a miluje horskou turistiku.