Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Všechno krachuje, kupujte zlato... A nebo ne?

Aleš Tůma
Aleš Tůma | 14. 2. 2011 | 18 komentářů | 2 218

Cena zlata roste, investoři investují, cena roste ještě víc, o zlatu si povídají i vrabci na střeše. Jak to ale vlastně celé dopadne?

Všechno krachuje, kupujte zlato... A nebo ne?

Pozornost, které se zlatu dostává, je vcelku přirozená. I proto, že ještě nedávno byla největším strašákemsvětové ekonomiky deflace, ale teď rostou – oprávněné – obavy z inflace.

Právě drahé kovy totiž fungovaly jako ochrana proti inflaci po tisíce let. Koneckonců zlato až do roku 1971 částečně krylo i americký dolar. Veslově částečně se však skrývá důvod, proč se nakonec takzvaný Brettonwoodský měnový systém zhroutil. USA sice udržovaly fixní dolarovou cenu zlata, jenže emitovaly stále více dolarů – kdyby tedy všichni zahraniční držitelé dolarů požadovali jejich výměnu zazlato, nedostalo by se na ně. Systém byl tedy neudržitelný.

Tolik historie, zpět ke žhavé současnosti. Když se v roce 2008 začali hroutit bankovní giganti, řadu jich „musely“ zachránit vlády. Teď je zase třeba zachraňovat státní rozpočty. Objevují se navíc i obavy ze zhroucení celého finančního systému a návratu zpět ke komoditním penězům. To je ostatně hlavní prodejní argument - „všechno krachuje, kupte si zlato“.

Čeká nás zlatý standard? Kdo ví...

Jenže nic není tak jednoduché. Na vytváření apokalyptických scénářů není potřeba až tak velká představivost. Ale zhroutí se s případným krachem finančního systému i zákony, které stanovují, že jsou to vlády acentrální banky, kdo rozhoduje o zákonném platidle?

Jaká je pravděpodobnost, že ten, kdo bude mít v rukou rozhodování o budoucí podobě peněžního systému, zavede zlatý standard? Zdaleka ne stoprocentní. Vminulém sloupku jsem psal o dobrém zvyku vlád zavádět místo trhu kočkopsa. Peníze nejsou výjimkou, koneckonců zmiňovaný brettonwoodský systém byl právě takovým kočkopsem. Různé návrhy na reformu peněžního systému nemají většinovou podporu mezi ekonomy, natož mezi politiky. Skutečně fungující plně kryté peníze navíc brání inflaci - proto o nich vlády sotva budou seriózně uvažovat. A i kdyby, není nikde psáno, že roli peněz musí nutně plnit zrovna a jedině zlato.

Autor tohoto sloupku se samozřejmě může mýlit. Je možné, že k obnově peněžní role zlata nějakým způsobem dojde, a jeho současní držitelé vydělají ještě více. Jenže nic není tak jisté, jak to někteří rychlokvašní prodejci zlata podávají.

Zlato nenese žádnou dividendu

Investoři by měli vést každopádně v patrnosti, že peníze jsou prostředkem směny, a nikoliv investicí. Komoditní peníze mají i nepeněžní užitnou hodnotu, ale jinak samy o sobě nepřinášejí žádný výnos. Na rozdíl třeba odakcií nenesou dividendu. Kdo v době nejhlubší deprese ve 30. letech investoval do akcií, odkázal dnešním potomkům více než ten, kdo koupil zlato.

P.S.: Kritici zlatého standardu rádi poukazují na historický příkladŠpanělska a dalších koloniálních velmocí, kde příliv ukořistěného žlutého kovu údajně způsobil masivní inflaci. Jak ale píšeekonom J. G. Hülsmann – množství drahých kovů v oběhu v Evropě sice stouplo o 50, podle jiných odhadů až 500 procent, jenže to bylo za nějakých 150 let. Tedy průměrně o 1,2 % ročně. Takovou míru inflace můžeme raně novověké Evropě jedině závidět!

Pravda,ve skutečnosti byla i tehdy inflace větší. Španělsko totiž není v oboru státních bankrotů zdaleka nováčkem. Jen se tehdy místo tisknutí bankovek ředily mince a vyvlastňovalo zlato z bank. Ty tak ztratily motivaci držet rezervy a začaly vydávat nekryté peníze...

Autor je analytik společnosti Partners.

Autor článku

Aleš Tůma

Aleš Tůma

Pracuje jako analytik investic ve společnosti Partners. Absolvoval VŠE v Praze a v roce 2013 získal titul CFA (Chartered Financial Analyst). Během studií působil v ekonomických rubrikách Hospodářských novin a Aktuálně.cz či v oddělení korporátní komunikace Deutsche Telekom v Bonnu. Kromě domovského Finmagu a sesterského webu Peníze.cz publikuje komentáře na ekonomická témata v celé řadě dalších médií (např. Hospodářské noviny, E15, Ekonom, Reflex). Když se mu nechce psát články, omezí se na 140 znaků na Twitteru: @alestuma.