Předplatné časopisu
Finmag do schránkyPředplatit časopis 

Pyrrhovo vítězství českých dluhopisů

Aleš Tůma
Aleš Tůma | 18. 4. 2011 | 1 komentář | 1 585

Státní dluhopisy České republiky se těší pozornosti zahraničních investorů. Nejnověji je vychválili ekonomové Erste Group. Jenže i tady platí slavná slova Pyrrha, krále z Epeiru: „Ještě jedno takové vítězství a jsme zničeni.“

Pyrrhovo vítězství českých dluhopisů

I když musely některé země střední Evropy využít zahraniční finanční pomoc, jsou fundamentálně zdravější než západoevropská „čuňátka“ (PIIGS). Premiantem regionu je Česko - náklady na pojištění našeho státního dluhu se blíží například Francii. Konečně dobrá zpráva pro ministra financí Kalouska, který není zrovna na špičce žebříčků popularity. Konzervativní investoři jsou už nadšeni o něco méně - nepřijdou sice o peníze, ale dostanou nízké výnosy.

A co daňový poplatník? Měl by jásat? Na první pohled je to dobrá zpráva - náklady na obsluhu dluhu budou nízké, zbude víc peněz na stavbu visutých cyklostezek, rozhleden v údolí a podobně. S otevíráním šampaňského je ale třeba počkat. Ano, získali jsme čas. Asi jako onkologický pacient, kterému lékař řekl: „Nádor je zatím malý, stačí, když s operací rok počkáme.“

Jistá část politiků teď začne triumfálně prohlašovat - vidíte, žádné reformy nejsou nutné, zadlužení není problém, předvolební strašení Řeckem bylo zbytečné. O to dražší to bude, až veřejný dluh stoupne nad úroveň, která se investorům přestane líbit (což nemusí být nijak vysoko). Potom nejenže budeme platit vyšší úroky, ale navíc ještě z vyšší celkové částky. Možná by tedy bylo lepší, kdyby nám trhy daly „za vyučenou“ teď.

Psáno pro HN

Autor článku

Aleš Tůma

Aleš Tůma

Pracuje jako analytik investic ve společnosti Partners. Absolvoval VŠE v Praze a v roce 2013 získal titul CFA (Chartered Financial Analyst). Během studií působil v ekonomických rubrikách Hospodářských novin a Aktuálně.cz či v oddělení korporátní komunikace Deutsche Telekom v Bonnu. Kromě domovského Finmagu a sesterského webu Peníze.cz publikuje komentáře na ekonomická témata v celé řadě dalších médií (např. Hospodářské noviny, E15, Ekonom, Reflex). Když se mu nechce psát články, omezí se na 140 znaků na Twitteru: @alestuma.