Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kohoutí zápasy, holení jaka a ayahuasca

Michal Kašpárek | 30. 11. 2020 | Vstoupit do diskuze

Ač to z titulku nevypadá, tenhle výběr je samá práce: jak se co dělá v digitálních médiích, proč vás některé činnosti vyčerpávají, zatímco jiné nabíjejí, a jak velká fuška je uřídit formuli?

Kohoutí zápasy, holení jaka a ayahuasca

Zdroj: Shutterstock.com

Náš speciál věnovaný covidu a dezinformacím pokračoval mmj. rozhovorem Ondřeje Sliše s Josefem Šlerkou a povídáním Zuzany Válkové s korpusovým lingvistou Václavem Cvrčkem: první díl, druhý díl.

Dezinformace, koronavirus

S Apolenou a Pavlem sice nesouhlasím ve všem, nicméně velmi podobný komentář o Česku jako státu v rozkladu jsem měl rozpracovaný taky, takže díky za ušetřenou práci.

Podcast Píárko dává nahlédnout do práce různých lidí, kteří se motají kolem médií – obvykle jsou až překvapivě sdílní.

Kulturolog Martin Soukup o hrách a lidech. „[K]ohoutí zápasy umožňovaly Balijcům spatřit sebe samé, své vlastní společenské uspořádání i mužnost manifestující se v krvi a peří kohoutů nasazených do zápasů. Je to prý podobné, jako když jdeme na Shakespearovu hru Macbeth: nechodíme se poučit o dějinách Skotska, ale pocítit, jaké to je, získat království a současně ztratit svou duši.“

V Liberatuře vybíral nejlepší letošní knihy i Jakub Jetmar, poznamenal jsem si jich při poslechu hned několik. A ve Vyšehradu vycházejí eseje Michela Houllebecqua, podle ukázky to vypadá slibně.

Anglicky

Venkatesh Rao o práci, která duši vyčerpává, a o práci, která ji sytí. Volně související: víte, co to znamená holení jaka? Nejspíš to občas v zaměstnání zažíváte, a teď už pro to máte jméno.

Pěkný díl podcastu Planet Money o patentování genů.

Kolonizace ayahuascové zkušenosti.

Třemi závody během tří víkendů skončí letošní sezona MS F1: 29. listopadu v Bahrajnu na klasickém okruhu, 6. prosince tamtéž na rychlém oválu, 13. prosince v Abú Zabí. Pěkná příležitost vytáhnout starší objevy k tématu. Jsou závodníci opravdoví sportovci? Ano, jsou: zkuste si třeba někdy rozlousknout ořech hlavou o rameno. Udržela by její přítlačná síla formuli na stropě tunelu? Ano, byť by se ve voze muselo upravit pár součástek. A vizualizace v osmibitové grafice vám mimojiné napoví, jak zábavné závody se i v téhle sezóně jely.

Nejtlustší Finmag

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

3d král

„Hlavně doufám, že se při každé následující pandemii nebude znovu řešit, jestli Průša tiskne štíty,“ říká podnikatel, jehož 3D tiskárny zná celý svět. A tak jsme se radši ptali, jestli se budou tisknout domy a k čemu je 3D tisk cukrářům. Jenže… Tiskne už Josef Průša štíty?

Vyhnala nás karanténa

Téma: outdoor. Analyzujeme čísla z tuzemské turistiky, probíráme novodobé vychytávky od hodinek po jídlo, co se vaří bez ohýnku, a mrknem na historii vychytávek, které už nám přijdou všední. Kde bychom byli bez přehazovačky? Pod kopcem!

A další

Jakub Jetmar ochutnává v prostějovském pivovaru Axiom.Monika Veselíková slyší krávu růst. Je to japonské plemeno wagjú z farmy v Dolní Sloupnici. Gabriel Pleska se léčí kameny. Martin Vlnas jede Tour de France. Vojta Dobeš popisuje, jak kartou dokoupíte koně pod kapotu auta, ve kterém právě sedíte.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi