Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Anarchie, červi a pitomci s vysokým IQ

Michal Kašpárek | 14. 9. 2020 | Vstoupit do diskuze

A také klíče k naplněnému životu a k městům, ve kterých se lidé nepečou.

Anarchie, červi a pitomci s vysokým IQ

Zdroj: Shutterstock.com

Smrt nahovno: ve středu 2. září náhle zemřel filozof a aktivista David Graeber. Z českých nekrologů mi přišel nejčtivější a nejúplnější ten od Jana Trnky. Na Finmagu jsem recenzoval Graeberovy knihy Dluh. Prvních 5000 let, Utopie pravidel a Bullshit Jobs. Kdybych měl balíček karet s lidmi, se kterými je radost se v duchu hádat, byl by Graeber pikové eso. Bude mi hrozně chybět.

Tak jsme si všichni zanadávali, že objednatel vraždy Jána Kuciaka odešel od slovenského soudu bez trestu – a s vychladlou hlavou už možná dovedeme vnímat, co říká dokumentaristka Zuzana Piussi: Z Kočnera se udělala výkladní skříň zla, přímé důkazy ale chyběly.

Peter Bednár napsal na Finmag o tom, jak bychom měli stavět města odolná extrémním horkům – a proč to neděláme. První díl, druhý díl.

Českou CNN vlídně a státotvorně, jak to umí jen on, vyhejtil Jan Motal.

Krásný, ale taky bez přehánění drastický, rozhovor Ondřeje Vrtišky s forenzní entomoložkou Hanou Šulákovou.

Anglicky

V Guardianu po letech končí poppsychologický sloupek Olivera Burkemana. Autor se loučí 8 tajemstvími jakžtakž naplněného života. „The capacity to tolerate minor discomfort is a superpower.“

IQ je pseudovědecký podvod, přesvědčoval loni N. N. Taleb, a kdybych už o tom nebyl přesvědčený, přesvědčí mě znovu. „Perhaps the worst problem with IQ is that it seem to selects for people who don’t like to say ‚there is no answer, don’t waste time, find something else‘.“

Nebožtíkem jsme začali, nebožtíkem skončíme: podle Davida Graebera jste dost možná anarchisté, aniž byste to o sobě věděli.

Čtení na zbytek léta

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

Téma čísla: Sex v roce 2020

Chceme to jako máma s tátou? Statistiky tvrdí, že mladí dnes mají míň sexu. Možná ale jen za sex nepovažují všecko, co kdysi jejich rodiče. Analýza Vojtěcha Pišla. • Monika Veselíková se ptá, jak lockdowny poznamenaly reálný sexbyznys v českých ulicích i privátech. • Michal Kašpárek o apkách, které z vás udělají pornstar samostatně výdělečně činnou. • Matouš Hrdina popisuje přeměnu Tinderu z aplikace, kde se rande domlouvá, na platformu, kde se rande děje. • Jak filmy zteplaly. Kamil Fila a story hollywoodského comingoutu.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK