Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Někdy to nejlepší, co můžete udělat, je nedělat nic

Michal Kašpárek | 31. 8. 2020 | Vstoupit do diskuze

V posledním prázdninovém týdnu jsem toho objevil málo pozoruhodného, pročež opět čistím šuplík od starších nadčasových longreadů.

Někdy to nejlepší, co můžete udělat, je nedělat nic

Zdroj: Shutterstock.com

Ejhle, novinařina: reportáž Apoleny Rychlíkové o zhoršující se dostupnosti zdravotní péče na Šluknovsku je hromská práce, plná lidských příběhů i analytiky.

Daniel Prokop pustil nová data z výzkumu Život během pandemie.

Na oboje se hodí navázat metačlánkem zde často odkazovaného datového novináře Honzy Bočka, který ať už píše skoro o jakémkoliv problému, který před Českem stojí, naráží vždy na stejný nedostatek vizí a nadbytek víry, že se všechno vyřeší samo.

Rozhlasový pořad Hergot mi posledním dílem o vydání nového sborníku taoistických textů připomněl, s kolika lidmi jsem se za poslední rok bavil o Tao Te Ťing. Někomu „klenot staročínské filosofie“ funguje jako antiteze k všudypřítomné ideologii produktivity. Někdo (já) z něj čerpá moudra, která při citování ve vhodnou chvíli fungují jako ochranné zbarvení podivína, kterého bude lepší nechat na pokoji.* Na vtipné adrese tao.kvalitne.cz najdete kupu českých překladů, nejraději mám ten od Jiřího Navrátila a Libora Wagnera z roku 1969.

*Například: „Jsi s to, když se brány nebe otevírají a zavírají, sedět jako samička ptačí?“ – Úředníci, o kterých píše Boček, patrně s to jsou.

Anglicky

Oliver Burkeman přesvědčuje, že sedět jako samička ptačí je mnohdy skutečně to nejlepší, co se dá dělat – ostatně jak jinak taky zbrzdit pandemii. Pokud vám v tom brání strach z hladovění, Hochschule für bildende Künste Hamburg vám na to dá grant.

Přes Venkateshe Raa jsem objevil jedenáct let starý projev scifisty Bruce Sterlinga, ve kterém výstižně (a přitom dopředu!) pojmenovává dvě příchuti politiky a estetiky desátých let: gothic high-tech a favella chic. (Vedle přepisu existuje samozřejmě i videozáznam.)

V patrně největším městě, které lze stvořit v SimCity, se žije ještě hůře než na Šluknovsku.

(A na závěr zdroj dnešního titulku, protože only ’90s kids remember.)

Čtení na zbytek léta

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

Téma čísla: Sex v roce 2020

Chceme to jako máma s tátou? Statistiky tvrdí, že mladí dnes mají míň sexu. Možná ale jen za sex nepovažují všecko, co kdysi jejich rodiče. Analýza Vojtěcha Pišla. • Monika Veselíková se ptá, jak lockdowny poznamenaly reálný sexbyznys v českých ulicích i privátech. • Michal Kašpárek o apkách, které z vás udělají pornstar samostatně výdělečně činnou. • Matouš Hrdina popisuje přeměnu Tinderu z aplikace, kde se rande domlouvá, na platformu, kde se rande děje. • Jak filmy zteplaly. Kamil Fila a story hollywoodského comingoutu.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK