Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Vyhořelí novináři, neplodný hackaton a jak nakoukat seriál za pětinu času

Michal Kašpárek | 27. 4. 2020 | Vstoupit do diskuze

Poprvé od 6. března je tu polovina článků o něčem jiném než koronaviru.

Vyhořelí novináři, neplodný hackaton a jak nakoukat seriál za pětinu času

Zdroj: Shutterstock.com

Na Finmagu Vojtěch Pišl tahá z Lucie Kalousové, jakými nečekanými způsoby ovlivňují ekonomické krize naše zdraví, a s Tomášem Mlčochem medituje, jak se dobrat k ceně jednoho roku bez nemocí. (Zkratka QALY se definitivně dostala z efektivně altruistických kruhů do mainstreamu.)

„Úřady by měly být rády za to, že se jim někdo chce koukat pod ruce: pokud má oficiální model trhlinu, je větší šance, že si toho někdo všimne včas. A pokud nemá, tím líp.“ Jan Boček o nebezpečné netransparentnosti ÚZISu.

Pěkný rozhovor Jakuba Jetmara s Johanou Kotišovou o cynismu novinářů a jejich vyhoření.

Nemělo by zapadnout: Neslavný konec slavného hackathonu. Práce na e-vinětách přijde vniveč.

Cestování po místech, kam by vás tak jako tak nepustili: Přísně tajný objekt K 111: Klárov, stanice bez metra.

Anglicky

Tři hříchy covidového moralizování: 1. předstírání, že se můžeme vyhnout výběru, koho nechat žít a koho nechat zemřít, 2. „nechejte to na expertech“, 3. neopatrné ordinování předběžné opatrnosti. (Celý článek nutno stáhnout v PDF.)

Longread o roku, který čeká Ameriku. Mimochodem: Kuba v osmdesátých letech izolovala HIV pozitivní v koncentračních táborech, ovšem ve srovnání se zemí za plotem tak pohodlně zařízených, že se mezi mladými Kubánci objevily případy dobrovolného nakažení.

Loňská série blogpostů Weirding Diary od mystika Venkateshe Raa je teď aktuální, top byly díly sedmý a jedenáctý.

Mimochodem, pokud se chcete seznámit s klasickými televizními seriály, ale chybí vám 50 hodin času na jeden, můžete to stlačit na 10–15 Paretovým sledováním. (Nebo ještě na míň, když si to zrychlíte jako Jan Řežáb.)

Jarní Finmag

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

Až nám technologie rozvážou ruce. Popularizátorka umělé inteligence Sara Polak o revolučních dobách, ve kterých žijeme.

Dobrou! Téma čísla – spaní. Pavel Jégl zkoumá, jak spali předkové. Lifehacker Tomáš Baránek líčí, jak zkoumá, jak spí on sám. Fyzioložka Zdeňka Bendová o biorytmech a světle.

Učit se, učit se atd. Tematický blok o vzdělávání a kariéře. Česko rekvalifikuje, i když o tom úřady práce, nevědí, píše Jiří Hovorka. Nevyužili jsme historickou šanci zničit maturity, lituje Vojtěch Dobeš. Robert Vlach o údělu celoživotního vzdělávání u volnonožců.

FIN. Ve finanční části magazínu Dominik Stroukal a investeens. Petr Kučera sleduje bankovní novinky. Balík textů o realitách a realitních fondech.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi