Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Vyhořelí novináři, neplodný hackaton a jak nakoukat seriál za pětinu času

Poprvé od 6. března je tu polovina článků o něčem jiném než koronaviru.

Zdroj: Shutterstock.com

Na Finmagu Vojtěch Pišl tahá z Lucie Kalousové, jakými nečekanými způsoby ovlivňují ekonomické krize naše zdraví, a s Tomášem Mlčochem medituje, jak se dobrat k ceně jednoho roku bez nemocí. (Zkratka QALY se definitivně dostala z efektivně altruistických kruhů do mainstreamu.)

„Úřady by měly být rády za to, že se jim někdo chce koukat pod ruce: pokud má oficiální model trhlinu, je větší šance, že si toho někdo všimne včas. A pokud nemá, tím líp.“ Jan Boček o nebezpečné netransparentnosti ÚZISu.

Pěkný rozhovor Jakuba Jetmara s Johanou Kotišovou o cynismu novinářů a jejich vyhoření.

Nemělo by zapadnout: Neslavný konec slavného hackathonu. Práce na e-vinětách přijde vniveč.

Cestování po místech, kam by vás tak jako tak nepustili: Přísně tajný objekt K 111: Klárov, stanice bez metra.

Anglicky

Tři hříchy covidového moralizování: 1. předstírání, že se můžeme vyhnout výběru, koho nechat žít a koho nechat zemřít, 2. „nechejte to na expertech“, 3. neopatrné ordinování předběžné opatrnosti. (Celý článek nutno stáhnout v PDF.)

Longread o roku, který čeká Ameriku. Mimochodem: Kuba v osmdesátých letech izolovala HIV pozitivní v koncentračních táborech, ovšem ve srovnání se zemí za plotem tak pohodlně zařízených, že se mezi mladými Kubánci objevily případy dobrovolného nakažení.

Loňská série blogpostů Weirding Diary od mystika Venkateshe Raa je teď aktuální, top byly díly sedmý a jedenáctý.

Mimochodem, pokud se chcete seznámit s klasickými televizními seriály, ale chybí vám 50 hodin času na jeden, můžete to stlačit na 10–15 Paretovým sledováním. (Nebo ještě na míň, když si to zrychlíte jako Jan Řežáb.)

Časopis plný doktorů a chloraminu

Finmag duben 2020

Pavel Jégl: Zvířata dnes, lidé zítra. Umělá inteligence a 3D tisk přestávají být sci-fi a vstupují do českých ordinací. Jakmile vědci všechno vypilují na zvířatech, začnou nám zdraví vracet nanoroboti a úpravy genomu.  


Jiří Hovorka: Připravte si peněženky a jezte zeleninu. Češi stárnou a budou potřebovat víc doktorů. Jenže ti stárnou taky. A kdo se ještě nechystá do důchodu, toho spíš než okresní poliklinika láká Praha nebo Německo. Jak aspoň udržet standard?  


Michal Kašpárek: Budete se kroutit. Císařský řez, slepáček, apmutačka ruky. Banální operace. Pokud si je tedy neděláte sami.


Ondřej Tůma: Doktor na síti. „Telemedicína může zabránit přetížení nemocnic. Češi snad brzy pochopí, že lékařskou péči lze mít i bez putování po doktorech,“ říká v rozhovoru manažer Virtuální kliniky EUC Daniel Soukup.  


Kristýna Kašpárková. Tak ukaž, doktore. Jaké nedoceněné nebo opomenuté lékařské seriály má smysl sledovat i po letech? Co vás naučí o pokrocích medicíny? A co jste naopak nevěděli o televizních klasikách?

 

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK