Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Sejde se epidemiolog, ekonom, právník a farář

Michal Kašpárek | 23. 3. 2020 | Vstoupit do diskuze

Pandemie pohledem různých oborů: platit lidem za dobrovolnou karanténu? A jak nám v ní pomáhá teorie her?

Sejde se epidemiolog, ekonom, právník a farář

Aktualizované simulace šíření epidemie Velkou Británií v závislosti na různých přijatých či nepřijatých opatřeních (anglicky). Česky materiál shrnuje Jakub Steiner. Jiní připomínají, že do modelu nelze nasypat vše, mezi nimi i Nicolas Nassim Taleb (anglicky). (Ke kritice je toho na řízením se podobnými simulacemi víc, doufám, že v příštím týdnu najdu pár hodin na vlastní článek. Ale jakkoliv ten materiál může být nepřesný, je to zatím nejpromyšlenější mapa možností před námi.)

Co říká na řešení pandemie COVID-19 teorie her?

Platit lidem za dobrovolnou karanténu? (anglicky)

Jak karanténu hlídá čínská appkokracie? (anglicky)

Bude Covid-19 sezónní nemoc? Odpověď článek pochopitelně nenabízí, ale připomíná, co víme o podobných virech, a jak vlastně mohou vědci podobné věci zjišťovat (anglicky).

Petr Dimun kritizuje vládní právní inženýrství. (Nářky na tohle téma mi obvykle přijdou jak výlevy lidí, kteří by hrozně potřebovali projet záchranářskou uličkou, ale tohle je věcné a propříště by to nemělo zapadnout.)

Na Twitteru doporučuju sledovat epidemiologa Erica Feigl-Dinga (anglicky).

Vesmír odemkl vzpomínku na epidemii SARS – se skvělým popisem toho, jak se z klidnějších zátočin vědy stává ze dne na den její hlavní proud. (Jestli dnešní svrab není argument pro financování základního výzkumu, pak už nevím, co by mělo být.)

Prakticky: pokud hledáte psychologickou pomoc pro sebe nebo někoho ve svém okolí a terapeuta si nemůžete dovolit, zkuste web Dělám co můžu.

Bývala tu rodičovská okénka, dnes naopak něco, co rodiče s dětmi a home office příliš neocení: tipy proti nudě. Mapa světa, která vám přehraje šlágry různých zemí různých dekád. Odemčený archiv streamů z Vídeňské opery. A kázání evangelických farářů.

Finmag v novém!

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

Kasaštyk. „V pondělí to vymyslíme, v úterý a ve středu se na tom dělá a ve čtvrtek to můžeme spustit. Jinde se do čtvrtka nesejde vedení.“ Tak vaří bří Kasové Pilulku.

Stříbrná. Téma čísla stáří. Pavel Jégl o nemilém průvodním jevu dlouhého života: dlouhém stáří. Jirka Hovorka spočte domovy pro seniory, pečovateláky a pečovatele. Co to stojí? Robert Vlach ví, proč volnonožci vydělávají do osmdesáti.

FIN.Finanční část magazínu poví, koho sledit na Twitteru, jak zbohatnout sběrem kamení či psích h., jak neřídit automobilku a na co mají majitelé bitcoinů pět let, jestli se o ně nechtějí bát.

S mate- a dramatikem Reném Levínským mluvil Michal Kašpárek. I o tom, že na covid nestačí opsat německé recepty. Nejsme Němci.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný Finmag. Od jara... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi