Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Sejde se epidemiolog, ekonom, právník a farář

Pandemie pohledem různých oborů: platit lidem za dobrovolnou karanténu? A jak nám v ní pomáhá teorie her?

Aktualizované simulace šíření epidemie Velkou Británií v závislosti na různých přijatých či nepřijatých opatřeních (anglicky). Česky materiál shrnuje Jakub Steiner. Jiní připomínají, že do modelu nelze nasypat vše, mezi nimi i Nicolas Nassim Taleb (anglicky). (Ke kritice je toho na řízením se podobnými simulacemi víc, doufám, že v příštím týdnu najdu pár hodin na vlastní článek. Ale jakkoliv ten materiál může být nepřesný, je to zatím nejpromyšlenější mapa možností před námi.)

Co říká na řešení pandemie COVID-19 teorie her?

Platit lidem za dobrovolnou karanténu? (anglicky)

Jak karanténu hlídá čínská appkokracie? (anglicky)

Bude Covid-19 sezónní nemoc? Odpověď článek pochopitelně nenabízí, ale připomíná, co víme o podobných virech, a jak vlastně mohou vědci podobné věci zjišťovat (anglicky).

Petr Dimun kritizuje vládní právní inženýrství. (Nářky na tohle téma mi obvykle přijdou jak výlevy lidí, kteří by hrozně potřebovali projet záchranářskou uličkou, ale tohle je věcné a propříště by to nemělo zapadnout.)

Na Twitteru doporučuju sledovat epidemiologa Erica Feigl-Dinga (anglicky).

Vesmír odemkl vzpomínku na epidemii SARS – se skvělým popisem toho, jak se z klidnějších zátočin vědy stává ze dne na den její hlavní proud. (Jestli dnešní svrab není argument pro financování základního výzkumu, pak už nevím, co by mělo být.)

Prakticky: pokud hledáte psychologickou pomoc pro sebe nebo někoho ve svém okolí a terapeuta si nemůžete dovolit, zkuste web Dělám co můžu.

Bývala tu rodičovská okénka, dnes naopak něco, co rodiče s dětmi a home office příliš neocení: tipy proti nudě. Mapa světa, která vám přehraje šlágry různých zemí různých dekád. Odemčený archiv streamů z Vídeňské opery. A kázání evangelických farářů.

Finmag v novém!

Finamg předplatné

Cti chudoba netratí. Prý, měřit se to nedá. Inteligence jakžtakž ano. A vědci se doměřili k poznatku,že chudoba debilizuje. Behaviorální ekonom Petr Houdek vysvětlí jak.

Multimilionáři, kteří se dostali do čela Argentiny, Chile a Paraguaye, slibovali neúplatnost a manažerské superschopnosti. Místo úspěchů rána za ranou. Řídili estado jako firmu.

Odstěhovali jste se za město? Ti, co bydlí v něm, vám dotují bydlení, ani o tom nevědí. Ale počkejte, jak vás vyškolí, až se zdraží benzin. Architekt Peter Bednár o bydlení, které spojuje nejhorší z města i venkova.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK