Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Výroční výběr z výběrů čtení

Michal Kašpárek | 31. 12. 2019 | Vstoupit do diskuze

Padesát loňských článků, na které by bylo škoda zapomenout.

Výroční výběr z výběrů čtení

Loni jsem rozeslal padesát newsletterů se zhruba pěti stovkami linků. Přelom roku přináší hezkou příležitost vydestilovat z toho deset procent nejpodstatnějšího.

Novináři roku: datový tým Českého rozhlasu. Psali o úmrtnosti, bezdětnosti, biopalivech, bezdomovectví, osamělosti, uhelné komisi nebo fotovoltaice.

Téma roku: klimatická krize. Top české texty: Pohled do propasti a Za novou planetární politiku.

Mimořádné české longready:

Blog roku: Slate Star Codex. Co se stalo s environmentálními tématy devadesátek. Role bolesti v seznamování. O dynamice tabuizovaných témat. Jak neznít jako zlý robot. Recenze knih Tajemství našeho úspěchu, Sekulární cykly, Proti zrnu.

Nejtlustší Finmag

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

3d král

„Hlavně doufám, že se při každé následující pandemii nebude znovu řešit, jestli Průša tiskne štíty,“ říká podnikatel, jehož 3D tiskárny zná celý svět. A tak jsme se radši ptali, jestli se budou tisknout domy a k čemu je 3D tisk cukrářům. Jenže… Tiskne už Josef Průša štíty?

Vyhnala nás karanténa

Téma: outdoor. Analyzujeme čísla z tuzemské turistiky, probíráme novodobé vychytávky od hodinek po jídlo, co se vaří bez ohýnku, a mrknem na historii vychytávek, které už nám přijdou všední. Kde bychom byli bez přehazovačky? Pod kopcem!

A další

Jakub Jetmar ochutnává v prostějovském pivovaru Axiom.Monika Veselíková slyší krávu růst. Je to japonské plemeno wagjú z farmy v Dolní Sloupnici. Gabriel Pleska se léčí kameny. Martin Vlnas jede Tour de France. Vojta Dobeš popisuje, jak kartou dokoupíte koně pod kapotu auta, ve kterém právě sedíte.


Top anglické longready:

Nejzminovanější kniha v letošních newsletterech: Serotonin Michelle Houellebecqa. Top kritika: od Terezy Matějčkové.

Podcast roku: Conversations With Tyler. Top díl: Masha Gessen.

Servírujeme svět!

Chytré čtení na víkend

Nabízíme vychucený talíř duševní stravy. Chtěli byste každý pátek dostávat do e-mailu přehled nejlepšího inspirativního čtení, které z hlubin českého i světového čtení vyšťoural šéfredaktor Finmag.cz Michal Kašpárek? 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Čtení na víkend

 

Na Finmagu jsem si užil spoustu článků, omezil jsem se na tři: Velká drogová kocovina. Dále rozhovor Jakuba Jetmara a Ondry Sliše s Terezou Matějčkovou, první díl, druhý díl. Karolína Kašparová o multikulti Hollywoodu. Plus jsme odemkli text Petry Dlouhé o sexuální asistenci, když získal Novinářskou cenu za předchozí rok. A oblíbený překlad: Co je veřejné a co soukromé, první díl, druhý díl.

Pro zajímavost: nejvíc se v newsletterech klikalo na výše odkazovaný článek o bezdětnosti, twitterové vlákno s novináři ve při o #smutanu, diss Vladimíra Pikory a Markéty Šichtařové a článek o umami, páté chuti. Na anglické texty se přechází míň, tady zaujal text o venezuelském krachu a pokus zjistit, proč muži posílají dick pics.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi