Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Výroční výběr z výběrů čtení

Padesát loňských článků, na které by bylo škoda zapomenout.

Loni jsem rozeslal padesát newsletterů se zhruba pěti stovkami linků. Přelom roku přináší hezkou příležitost vydestilovat z toho deset procent nejpodstatnějšího.

Novináři roku: datový tým Českého rozhlasu. Psali o úmrtnosti, bezdětnosti, biopalivech, bezdomovectví, osamělosti, uhelné komisi nebo fotovoltaice.

Téma roku: klimatická krize. Top české texty: Pohled do propasti a Za novou planetární politiku.

Mimořádné české longready:

Blog roku: Slate Star Codex. Co se stalo s environmentálními tématy devadesátek. Role bolesti v seznamování. O dynamice tabuizovaných témat. Jak neznít jako zlý robot. Recenze knih Tajemství našeho úspěchu, Sekulární cykly, Proti zrnu.

FINMAG NA SNĚHU!

Finmag předplatné

Téma: bydlení a nemovitosti. Přesun světa do měst sleduje Pavel Jégl. Jiří Hovorka analyzuje, proč je bydlení tak drahé. Apolena Rychlíková bouří nájemníky. Peter Bednár ví, čím brzdíme rozvoj měst. Adam Gebrian ukazuje, že i v centru Prahy se dají stavět dostupné byty. A další.

Ostrá ostří, syrové maso, na kosti kotoučová pila. Půlky, prasata, bejčci. Vysíláme redakčního vegetariána mezi řezníky. Na bourání.

Žil pod bičem otrokáře, ale pak… Uprchlý otrok Frederick Douglass byl váženým občanem, poradcem prezidentů a nejfotografovanějším Američanem 19. století. Josef Tětek a Nepřátelé státu.


Top anglické longready:

Nejzminovanější kniha v letošních newsletterech: Serotonin Michelle Houellebecqa. Top kritika: od Terezy Matějčkové.

Podcast roku: Conversations With Tyler. Top díl: Masha Gessen.

Servírujeme svět!

Chytré čtení na víkend

Nabízíme vychucený talíř duševní stravy. Chtěli byste každý pátek dostávat do e-mailu přehled nejlepšího inspirativního čtení, které z hlubin českého i světového čtení vyšťoural šéfredaktor Finmag.cz Michal Kašpárek? 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Čtení na víkend

 

Na Finmagu jsem si užil spoustu článků, omezil jsem se na tři: Velká drogová kocovina. Dále rozhovor Jakuba Jetmara a Ondry Sliše s Terezou Matějčkovou, první díl, druhý díl. Karolína Kašparová o multikulti Hollywoodu. Plus jsme odemkli text Petry Dlouhé o sexuální asistenci, když získal Novinářskou cenu za předchozí rok. A oblíbený překlad: Co je veřejné a co soukromé, první díl, druhý díl.

Pro zajímavost: nejvíc se v newsletterech klikalo na výše odkazovaný článek o bezdětnosti, twitterové vlákno s novináři ve při o #smutanu, diss Vladimíra Pikory a Markéty Šichtařové a článek o umami, páté chuti. Na anglické texty se přechází míň, tady zaujal text o venezuelském krachu a pokus zjistit, proč muži posílají dick pics.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK