Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Vnitřní Nietzsche kontra vnitřní Platón

Michal Kašpárek | 16. 12. 2019 | Vstoupit do diskuze

Dále ve výběru převážně dlouhého čtení: rozhovory s Věrou Kunderovou, výčet úspěšných státních podniků a nejlepší letošní alba.

Vnitřní Nietzsche kontra vnitřní Platón

Anglicky

  • Jim Holt o paměti, smyslu a vědomí já, zkrátka o tom, jak si skládáme své životní příběhy. „On one side are those who believe the most important thing about the self you fashion is that it be original and new—not something copied from a preexisting template, not an imitation of someone else. Let’s call these people Nietzscheans. On the other are those who insist that the “good” you are questing after in your self-fashioning story must be truly good—not just something you happen to love for subjective reasons. Let’s call these people Platonists.“
  • Výběr míst, kde stát podniká, a jde mu to.
  • Muž, který se nazpaměť učí Plačky nad Finneganem – nevím ani proč, ale udělalo mi to radost.

Nejtlustší Finmag

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

3d král

„Hlavně doufám, že se při každé následující pandemii nebude znovu řešit, jestli Průša tiskne štíty,“ říká podnikatel, jehož 3D tiskárny zná celý svět. A tak jsme se radši ptali, jestli se budou tisknout domy a k čemu je 3D tisk cukrářům. Jenže… Tiskne už Josef Průša štíty?

Vyhnala nás karanténa

Téma: outdoor. Analyzujeme čísla z tuzemské turistiky, probíráme novodobé vychytávky od hodinek po jídlo, co se vaří bez ohýnku, a mrknem na historii vychytávek, které už nám přijdou všední. Kde bychom byli bez přehazovačky? Pod kopcem!

A další

Jakub Jetmar ochutnává v prostějovském pivovaru Axiom.Monika Veselíková slyší krávu růst. Je to japonské plemeno wagjú z farmy v Dolní Sloupnici. Gabriel Pleska se léčí kameny. Martin Vlnas jede Tour de France. Vojta Dobeš popisuje, jak kartou dokoupíte koně pod kapotu auta, ve kterém právě sedíte.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi