Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Evropa ztrácí schopnost se dohodnout

Je to přesně jako s tou poloprázdnou-poloplnou sklenicí. Výsledky evropských voleb může každý vykládat tak trochu podle toho, co se mu hodí.

Když začneme od Česka. Andrej Babiš může říkat, že zase vyhrál. Podle počtu europoslanců dokonce výrazněji než před pěti lety. ANO ale ztratilo oproti preferencím deset procent hlasů. Kdyby volby do parlamentu dopadly jako ty evropské, skončí Babiš v opozici a ANO na cestě k rozpadu, protože tento byznysový projekt drží pohromadě jen osoba majitele a to, že je u moci.

Plácat po ramenou se můžou v ODS, které mohutně pomohlo, že na kandidátku dala veterána z dob, kdy měla ještě poměrně srozumitelnou evropskou politiku – exministra zahraničí a bývalého vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru.

Usmívat se budou i Piráti, kteří dostali tři mandáty. Skončili ale až za ódéeskou a unikl jim tak titul jasného lídra opozice. Jejich voliči nakonec zase prostě nepřišli a zůstali u svých počítačů. Ne, takhle strana nebude Česku vládnout, alespoň ne do doby, než je její sympatizanti začnou skutečně volit.

V jednotě by byla síla

TOP 09 a STAN mají tři mandáty a na prvním místě mohutně kroužkovaného Luďka Niedermayera. Toho by teď mnozí rádi viděli v čele TOP 09 – to by do ní ale respektovaný ekonom napřed musel vstoupit. Výsledek mohl být ještě lepší, kdyby se od TOP 09 netrhl Jaromír Štětina a jeho ESO nebo kdyby dokázal dvojblok přitáhnout Pavla Teličku a jeho Hlas. No a do třetice, kdyby uskupení kandidovalo společně s KDU-ČSL, s nímž obě partaje pět let bez problémů v europarlamentu spolupracovali v Evropské lidové straně, mohl mít Babiš daleko výraznějšího protivníka než ODS a proevropské síly mohly být jasným lídrem opozice.

Takhle má KDU-ČSL sama necelých osm procent a je v podstatě správným Božím trestem, že se autor tohoto modelu, europoslanec a lídr kandidátky Pavel Svoboda do evropského parlamentu nedostal, byť je to skvělý právník a v čele právního výboru jeden z vůbec nejvlivnějších českých europoslanců posledních pěti let.

Čtení na zbytek léta

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

Téma čísla: Sex v roce 2020

Chceme to jako máma s tátou (tenkrát)? Statistiky tvrdí, že mladí dnes mají míň sexu. Možná ale jen za sex nepovažují všecko, co jejich rodiče (tenkrát). Analýza Vojtěcha Pišla.

Monika Veselíková se ptá, jak lockdowny poznamenaly reálný sexbyznys v českých ulicích i privátech.

Michal Kašpárek o apkách, které z vás udělají pornstar samostatně výdělečně činnou.

Matouš Hrdina popisuje přeměnu Tinderu z aplikace, kde se rande domlouvá, na platformu, kde se rande děje.

Jak filmy zteplaly. Kamil Fila a story hollywoodského comingoutu.


Antievropané vítězí. V Itálii a Francii

Česká tři procenta, které představuje celých 21 českých europoslanců, do celkových výsledků evropských voleb – v europarlamentu zasedá 751 poslanců – samozřejmě promluví minimálně.

I v Evropské unii je výsledek takový nemastný neslaný. Nenaplnily se do značné míry obavy, že protiunijní strany, které chtějí Evropskou unii zrušit získají výrazně víc hlasů. Posílily jen o desítky mandátů, z toho byla ještě většina pro britskou stranu Pro brexit, jejímž jediným programem je z Evropské unii spolu s Velkou Británií co nejdříve vypadnout. Problém ale je, že drtivou většinu antiunijních hlasů posbíraly strany ve dvou největších zemích jižního křídla Evropské unie – Francii a Itálii, kde vyhrál Matteo Salvini a Marine Le Penová. Tyto státy jsou přitom v případě odchodu Velké Británie pro Unii jako součást „velké trojky“ (spolu s Německem) zcela zásadní.

Vítězi voleb jsou na celoevropské úrovni zcela opačně než Salvini a Le Penová uvažující Zelení. Ti se umístili na druhém místě v Německu, na třetím místě ve Francii, uspěli v Rakousku a dalších zemích.

Posílili opticky i liberálové, ale to hlavně díky tomu, že se k nim připojili europoslanci Republiky vpřed Emmanuela Macrona. Ale v samotné Francii macronovci utrpěli těsnou, ale pokořující porážku od lepenovců.

Méně akceschopná Unie

Výrazně slabší, ale zase ne katastrofálně, vyšly z eurovoleb dvě hlavní frakce, lidovci a socialisté. Nedají společně dohromady většinu v europarlamentu a je vůbec otázka, jestli se o to budou pokoušet. Prosadit kandidáta europarlamentu na šéfa Evropské komise bude v této konstelaci téměř nemožné.

A to je jen jedna z věcí, kde se dohadování v rámci Evropské unie zkomplikuje. Posílení dvou extrémů, velmi proevropských zelených a velmi protievropských uskupení kolem Salviniho a Le Penové, v kombinaci s neohrozitelným maďarským premiéram Viktorem Orbánem a podobně úspěšným Jarosławem Kaczyńským v Polsku, vytváří velmi složitou konstelaci. Zvláště, když Angela Merkelová odchází ze scény a Emmanuel Macron ve Francii oslabuje.

Prostě, přestože eurovolby dopadly na první pohled vlastně dobře, snižující se schopnost kontinentu najít společné zájmy a cíle bude pro příští roky velký problém. Problém, k jehož řešení Česko v čele s takovým populistou, jako je šéf ANO Andrej Babiš, nebude napomáhat, naopak se bude v rámci Visegrádu podílet spíš na jeho prohlubování. Evropská unie to nejspíš přežije, ale na kondici jí to nepřidá.

Autor je redaktor Deníku

Luboš Palata

Luboš Palata

Narodil se v roce 1967 a vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově. Je nositelem několika ocenění, mimo jiné novinářské ceny Ferdinanda Peroutky. Byl rovněž nominován na Cenu Evropského parlamentu.... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 5 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Josef Fraj | 28. 5. 2019 07:33

Nevím za co dostal Palata ty ceny zmíněné v jeho profilu, ale doufám, že to nebylo za články jako je tento. Je to celkem nudný přehled výsledk voleb, jakých se v posledních dvou dnech objevili desítky. Zajímavější by byly úvahy, PROČ dopadly volby tak, jak dopadly?

Jinak nesdílím nadšení z Luďka Niedremayera. Je to socialista, sociální inženýr a nekritický eurofederalista. Nic z toho mě neoslovuje. Jo třeba jiný bývalý bankéř Pavel Kysilka, to je jiné kafe.

+29
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK