Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Vlčkův hrách na umakartu

Šéf Sněmovny Miloslav Vlček zřejmě přišel o poslední zbytky pudu politické sebezáchovy. Jeho manuál pro poslance s názvem Daň z příjmu v praxi předpokládá, že vše, co zákonodárci berou v rámci své mzdy, bude podléhat zdanění. Ačkoliv už tento návrh zní jako sci-fi, přesto Vlček přichází i s další novinkou – iniciativou Nechodíš, zaplatíš.

„Asi si řeknete, že házím hrách na umakartovou zeď, ale vidím to takhle: pokud někdo bude mít víc jak 30 000 zameškaných hodin a neukáže mi omluvenku podepsanou od rodičů, strhneme mu 30 procent z platu. Pokud je starší 18 let, může si omluvenku podepsat sám. Takhle je to jednoduché a myslím, že to všichni pochopí,“ pokukuje Vlček nervózně po zamčených dveřích od své kanceláře, na které mu z druhé strany najíždí beranidlem skupinka rozzuřených poslanců.

K iniciativě se Vlček dokonce odhodlal rozjet mohutnou kampaň: u Filipa Renče si objednal novou várku brutálních videoklipů, které budou zachycovat notoricky absentující poslance umírající v křečích při pohledu na svou výplatní pásku.

Oba návrhy odeslal Vlček po Novém roce všem poslaneckým klubům a teď čeká, co na to řeknou. Jako prvního potkali novináři na chodbě Sněmovny Zdeňka Škromacha, který se svíjel v křečích a sám se u toho fotil (zde - čas 9:22, nebo zde  čas 14:22).

Po intravenózní aplikaci adrenalinu přímo do mozku se nakonec uvolil vstát a podělit se se zástupci médií o své pocity: „Je mi z toho blbě. 30 procent dolů – on si to napíše, jako chlebíček s máslem, ale to jsou skutečné peníze, které nám budou chybět. Ne nějakého imaginárního daňového poplatníka. Já mám hypotéku na tobogán, nevíte, kdo ji za mě bude platit? A ty fotky, co dělám pro budoucí generace, ty taky nejsou zadarmo.“

Ani doktor Rath, který si nabíjel další stříkačku, se na návrh kolegy Vlčka dvakrát netvářil. „To jsou jen taková zbytečná populistická gesta, ty už nikoho nepřesvědčí. Já teď chystám akci Banány pro důchodce ve Středočeském kraji zdarma a to je myslím hodně programová věc. Ne nějaké nesmyslné snižování platů,“ vysvětluje Rath a sklání se s injekcí nad poslancem Šeichem z ODS, který také zahlédl Vlčkův návrh a na zemi začíná zvracet krev. „Vidíte, k čemu mě nutíte, všechno tu už jednou bylo,“ kroutí hlavou Rath a zkušeně intravenuje poslance do oka.

Má ale pravdu. Občasné návrhy na snížení výhod poslanců krátce zazáří na sněmovním nebi, aby nakonec stejně rychle pohasly a skončily svou pouť politickým vesmírem na dně šuplíku toho poslance, který čirou náhodou zapomněl podepsat jejich převzetí ke studiu. V loňském roce poslanci dokonce schválili něco, co by mohlo jako určité snížení platu z hodně velké dálky vypadat, ale při zevrubnější prohlídce je vše jasné.

Od ledna si totiž poslanci snížili mzdu o 4 procenta. „No jo, ale vemte si 4 procenta z našeho platu, bez daně, bez náhrad a jenom na rok. Takže my jsme klidní,“ usmívá Škromach a páčí si přitom zaraženou jehlu z lebky, aby si ji mohl lépe vyfotit.

Text vyšel na webu www.strach.cz

Foto: Profimedia.cz

Komentáře

Celkem 15 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK