Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak babičky dobyly burzu

Není to tak dávno, co u nás vyšla knížka Investiční kuchařka Beardstownských paní aneb jak jsme dobyly burzu a jak to můžete udělat i Vy. Popisuje, jak několik Američanek založilo investiční klub, začaly investovat a svým zhodnocením překonaly veškeré fondy. Jejich průměrný výnos činil 23,4 %.

Zásady, jimiž se řídily, jsou poměrně jednoduché: investiční klub funguje na demokratických principech. Babičky hledají vhodné akcie podle jednotlivých parametrů a následně o jejich nákupu hlasují. Tato metoda je údajně nejlepší, protože víc hlav zvládne i víc práce a lze tak narazit na opravdu výhodné akcie.

V knize mimo to najdeme rady ohledně výběru makléře, založení a spravování investičního klubu či přístupu k investování. Několik posledních stran přináší životopisy babiček a nádavkem nechybí od každé z nich jeden oblíbený recept. Bez zajímavosti ale nejsou ani zkušenosti babiček, se kterými se v knize svěřují.

Například Shirley Grossová, jedna ze zakládajících členek klubu, vypráví, jak pro ni bylo v 70. letech složité najít makléře pro investování, protože ji údajně všichni považovali za „starou ženu v důchodu“. Shirley se však nevzdala a nepolevovala v hledání, až našla přátelského Homera, který ji pak provázel při zakládání klubu a poskytl jí spoustu moudrých rad.

Graham v šatech

Na čem že se fenomenální úspěch babiček zakládá? Zaručené rady nehledejte. Kniha je jako vystřižená ze série knížek podle Benjamina Grahama. Důležitá je trpělivost a dlouhodobý investiční horizont včetně umění vybrat podhodnocenou akcii ve správný čas a v oboru, který má v budoucnu perspektivu. Dále je důležité umět se orientovat v účetních uzávěrkách.

Podstatné je také nepropadat panice a pesimistická období brát jako velkou příležitost. Když se 19. října roku 1987 propadly akcie o 508 bodů a do 7. listopadu klesla hodnota portfolia klubu o 28,7 %, babičky vůbec nepanikařily a své akcie neprodávaly.

Zatímco analytik jim vyprávěl o hrozbě největší hospodářské krize od 20. let, babičky byly chtivé dalších nákupů a pokračovaly v pravidelném nakupování akcií. To se jim vyplatilo, jelikož na konci roku 1993 jednotlivé akcie za toto období dosáhly 70–80% výnosů.
Babičky ostatně také kladou na důraz na zhodnocení jednotlivých investic a zajímají se, zda se firma, do které vložily své prostředky, vydala správným směrem. Například v roce 1990 koupily akcie společnosti Archers Daniels Midland (ADM).

Společnost se však začala zaměřovat na výrobu etanolu a bylo otázkou, zda z toho dokáže dostatečně těžit. Babičky nakonec akcie prodaly s malým ziskem, ale později akcie ADM spadly o tolik, že se už nikdy na původní úroveň nevrátily.

Investiční kuchařka přináší užitečné rady pro vaše investování a i přes svůj alternativní nádech si jistě zaslouží pozornost každého investora. Už jen proto, že babičky vlastně dokázaly něco obdivuhodného, co se potenciálně může podařit i každému z nás.

Foto: Profimedia.cz

Komentáře

Celkem 2 komentáře v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK