Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Komodity jsou nejlepší dlouhodobá investice

Rok 2008 nebyl pohromou jen na akciových trzích. Výprodeje postihly také komoditní trhy. Až do června komodity rostly jako houby po dešti. Pak přišel červenec, ozvala se rána a komodity byly v minusu dřív, než bys řekl – „bublina“.

Ve druhém čtvrtletí loňského roku jsem investory zrazoval od nákupů ropy, pšenice a dalších komodit. Upozorňoval jsem je, že poptávka už neporoste a nabídka je dostatečná, že celý „komoditní boom“ je jen spekulativní bublina. A mnohokrát jsem také krátkodobě varoval před trhy, které na komoditách stojí, jako jsou Rusko nebo Brazílie.

Pět let jsem investorům doporučoval ropu, potraviny a Latinskou Ameriku. V květnu 2008 dostali klienti doporučení k prodeji. Kdo poslechl, přišel sice o závěrečnou fázi růstu, ale také zavčas utekl před následným tornádem. Výsledky komoditních trhů za rok 2008 hovoří jasně. Nyní je opět čas začít s nákupy komoditních akcií, ale nepředbíhejme.

Průmyslové komodity

Komodity lze ze své podstaty rozdělit na průmyslové, zemědělské a drahé kovy. Mezi průmyslové komodity patří jednak energetické suroviny (ropa, zemní plyn, …), jednak průmyslové kovy (měď, hliník, …). Právě průmyslové komodity zažily v uplynulém roce největší pád, jsou totiž úzce závislé na vývoji ekonomiky, proto se také někdy označují jako cyklické komodity.

Celý svět upadl do spotřebitelské recese. Klesající spotřeba tlačí dolů výrobu a zároveň se přestávají budovat nové výrobní kapacity; oboje znamená nižší spotřebu průmyslových komodit. Klesá-li poptávka při nezměněné nabídce, zákonitě musí jít jejich ceny dolů. Jak klesá cena, postupně někteří producenti omezují těžbu. Až se nabídka vyrovná poptávce, cena se stabilizuje. Tak funguje trh.

Nyní jsme ve fázi, kdy ještě poptávka po průmyslových komoditách klesá, ale tento pokles už se pravděpodobně brzy zastaví. Zato omezování nabídky je teprve na začátku. Z toho lze usuzovat, že pokles jejich cen je u konce a postupně by se měla stabilizovat jejich cena (mírný růst).

Ovšem má to jeden háček, který je nejlépe vidět u ropy. Jelikož produkce (nabídka) komodit nebyla doteď příliš snižována, vytvořila se za poslední půlrok poměrně velká nadprodukce. To znamená, že i když se nyní bude produkce snižovat (zejména z důvodu, že mnoha producentům se při stávajících cenách těžba nevyplatí), stále tu bude několik měsíců příliš velký převis nabídky nad poptávkou.

Ropa poroste

Proto se domnívám, že průmyslové komodity v čele s ropou mohou klesnout ještě výrazně níž. V době, kdy tento výhled zpracovávám pro FINMAG – finanční magazín, obchoduje se ropa okolo 50 dolarů za barel. Nepřekvapilo by mě, kdyby až článek vyjde, byla její cena ještě nižší a v nejbližších týdnech či měsících se dostala na cenu okolo 30 dolarů (aktuálně se pohybuje kolem 45 dolarů – pozn. red.). Za střednědobě férovou cenu ropy však i nadále považuji rozmezí 70–100 USD. Očekávané prohloubení poklesu je pouze krátkodobý důsledek neochoty včas omezit produkci. Posléze by se měly ceny stabilizovat o něco výše.

Přechodně velmi nízké ceny průmyslových komodit mají však jeden skrytý dlouhodobý důsledek. Většina projektů, které měly přinést nové těžební kapacity, má dnes nucenou dovolenou. Momentálně by tyto kapacity byly pochopitelně přebytečné, těžba se naopak omezuje. Ovšem až dojde k oživení světového hospodářského růstu, mohou se některé komodity poměrně rychle dostat do stavu nedostatku, což by hnalo ceny opět prudce nahoru.

Ještě v listopadovém investičním výhledu (k dispozici na stránkách www.finez.cz) jsem uvedl, že dlouhodobě očekávám u komodit pozvolný růst. Vzhledem k hloubce propadu cen a dalším okolnostem se nyní čím dál více kloním k prudkému růstu (za rok, za dva nebo za tři, až se opět naplno roztočí motory světového hospodářství). Na takové předpovědi je ale zatím příliš brzy.

Drahé kovy

Trochu odlišný obrázek poskytují drahé kovy, zejména pak zlato, které navzdory všeobecnému trendu dokonce zakončilo rok 2008 mírně v plusu. Stříbro, platina, paladium a další vzácné kovy se poklesům neubránily. To je dáno tím, že tyto kovy, i když jsou řazeny mezi drahé kovy, mají hlavní využití v průmyslu. Kdežto zlato slouží odjakživa jako uchovatel hodnot v dobách vysoké inflace, v dobách nejistoty, válek a krizí, v dobách nestability měn i v dobách, kdy padají akcie. Stávající situace je pro zlato ideální živnou půdou.

Zlato proti nejistotě

Již před rokem jsem odhadoval, že zlato prolomí tisícidolarovou hranici a v průběhu roku 2008 pak poroste dál až na 1100 USD za unci. Magickou metu sice zlato pokořilo, ale od té doby jsme pouze svědky kolísání ceny v rozmezí 700–1000 dolarů. Přesto zlatu krátkodobě i nadále věřím. Cena okolo 1200 USD ke konci roku 2009 rozhodně není nereálná.

Dlouhodobě pak osud zlata bude záviset zejména na vývoji dolaru a inflace. Jedním z možných scénářů je, že až odezní celosvětová recese logicky doprovázená deflací (spotřebitelská recese je ze své podstaty vždy doprovázena deflací), bude následovat dlouhé období vysoké inflace.

Pokud by tomu tak bylo, pak zlato bude jedním z aktiv, které si bude udržovat reálnou hodnotu (poroste s inflací). Podobně kdyby americký dolar ztrácel na hodnotě, projevilo by se to v růstu ceny zlata. Jinými slovy, dlouhodobě si zlato bude uchovávat reálnou hodnotu, avšak nelze počítat s jejím významnějším růstem, to jen nyní v důsledku strachu.

Zemědělské komodity

Zcela jinak je třeba hodnotit zemědělské komodity, ačkoliv některé se díky výrobě biopaliv také staly senzitivnější na vývoj ekonomiky. Obecně jsou zemědělské komodity označované za sezónní, neboť jejich ceny se primárně odvíjejí od úrody. Rok 2008 byl v tomto směru velmi příznivý. Ještě začátkem roku panovaly obavy, že mnohých plodin bude nedostatek. Nakonec byla úroda až nezvykle dobrá. Snad jen s výjimkou kakaa, jehož cena právě v důsledku špatné úrody strmě stoupla (+ 70 %).

Předpovídat, jaká bude úroda v roce 2009, postrádá jakýkoliv smysl. Avšak vzhledem k tomu, že světová poptávka po potravinách neustále mírně roste (roste počet lidí na Zemi), zatímco úroda jen stěží bude lepší než v roce 2008, dá se očekávat růst cen. Ten může být prudký a přijít klidně v tomto roce, stačí velké sucho nebo jiné nepříznivé klimatické podmínky. Anebo může pokračovat pozvolný růst po mnoho nadcházejících let.

Je čas začít opět s nákupy

Jedno mají nyní všechny komodity (snad s výjimkou kakaa) společné – z dlouhodobého pohledu jsou velmi příznivě oceněny. Sice nelze vyloučit krátkodobé poklesy, a to zejména u průmyslových komodit, ale i tak jsou dnešní ceny už dostatečně atraktivní. Je na čase začít opět postupně nakupovat.

K tomu existují obecně tři cesty. První jsou přímo kontrakty na komodity, druhým způsobem jsou komoditní indexy a třetím komoditní akcie. Obchodování s kontrakty na komodity nechte raději gamblerům pro krátkodobé spekulace. Pro pasivní dlouhodobé investice je nejjednodušší zvolit komoditní index, ať už prostřednictvím komoditních indexových fondů, nebo certifikátů. Existuje však mnoho indexů a liší se svým složením. Proto se i před pasivní indexovou investicí raději poraďte s profesionály.

Osobně upřednostňuji třetí cestu investování do komodit, a tou je aktivní výběr komoditních a zemědělských akcií. Pointa spočívá v tom, že s rostoucí cenou komodit roste jednak účetní hodnota firmy (ocenění zásob komodity) a jednak tržby, respektive zisky.

U některých společností se tento fakt sám o sobě projeví nadproporcionálně v ocenění společnosti, čili ve větším růstu ceny akcií oproti růstu ceny komodity. Zároveň má majitel akcie každoročně právo na podíl ze zisku společnosti formou dividendy. Ty by u některých akcií mohly vzhledem k současným cenám být za pár let i deset a více procent.

Alpy i Himálaj

Proces aktivního výběru akcií má vždy mnoho úskalí a nejinak je tomu u komoditních titulů. Investor musí být pozorný zejména vůči ocenění potvrzených zásob a sledovat aktivitu firmy ve vyhledávání nových ložisek. Je to cesta plná dobrodružství. Drobný investor by se měl raději spokojit s Alpami nebo Tatrami, a Himálj nechat profesionálům.

Obchodování s kontrakty na komodity nechte raději gamblerům pro krátkodobé spekulace, případně přenechte práci profesionálům, zde nabízí společnost Pioneer Investments fond Commodity alpha. Pro pasivní dlouhodobě investice je nejjednodušší zvolit komoditní index, ať už prostřednictvím komoditních indexových fondů (v ČR nabízí např. Credit Suisse nebo ČSOB) nebo certifikátů.

Z českých fondů má dva takové v nabídce společnost ČP Invest, konkrétně Fond ropného a energetického průmyslu (obdobný fond má v nabídce i ČSOB) a Zlatý fond (podobný nabízí rovněž Société Générale).

Komodity a komoditní akcie budou v následujících letech jednou z nejlepších investic. Je však nutné investovat s dlouhodobým výhledem a přestát krátkodobé výkyvy, které mohou být v roce 2009 i extrémní.

Pokud prudké pohyby nedělají dobře vašemu žaludku, zůstaňte u konzervativnějších investic. Nevadí-li vám horská dráha, pak výraznou část svého portfolia postupně zainvestujte do komodit. Před jakýmkoliv investičním rozhodnutím každopádně doporučuji konzultovat záměr s investičním poradcem.

(Autor je ředitelem společnosti FINEZ Investment Management. Článek byl napsán 13. ledna 2009 a publikován v časopise Finmag – Finanční magazín.) Foto: Profimedia.cz

Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management. Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem na zisku. Zastánce dlouhodobých strategií s value přístupem. Preferuje... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 13 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK