Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak investovat do zlata?

Zlato patří po tisíciletí k vyhledávaným komoditám. V březnu prolomilo magickou hranici 1000 dolarů za unci. Poté však následoval největší propad za posledních 25 let. Jaký vývoj lze nyní očekávat a pomocí kterých instrumentů se podílet na případném růstu?

Jestli jste v minulém roce koupili ženě zlatý náhrdelník, byla to pravděpodobně jedna z vašich nejlepších investic. Ne že bych chtěl dělat reklamu prodejcům zlatých šperků. Ale kromě toho, že jste jí tím určitě udělali radost, hodnota náhrdelníku pěkně povyrostla, neboť za poslední rok stoupla cena zlata na komoditních trzích o desítky procent.

Od prázdnin se zlato vydalo na pochod
Ještě v srpnu loňského roku stála trojská unce zlata 670 dolarů. V listopadu bylo stále možné koupit zlato za 800 USD. Avšak v prosinci nabral blýskavý kov jasný směr. Pod tíhou hypoteční krize a se sílící hrozbou  potenciální globální finanční krize společně se zvyšujícím se rizikem recese americké ekonomiky začali institucionální investoři posilovat své pozice ve zlatu.

K tomu se samozřejmě přidali spekulanti vedení mocnou přitažlivostí magické hranice 1000 USD za unci. Již v lednu tohoto roku jsem v investičním výhledu FINEZ Investment Management (k dispozici na www.finez.cz) prezentoval svůj názor, že tisícidolarová meta dlouho odolávat nebude. Čekal jsem, že nejprve dojde k mírné korekci prosincového růstu a teprve posléze se zlato vydá na definitivní pochod k cíli.


Po dosažení cíle následoval rekordní propad
Nakonec k žádné korekci nedošlo. Fundamentální důvody i spekulativní nákupy byly tak silné, že zlato rostlo bez přestávky až do půlky března, kdy se ručička zastavila na hodnotě 1033. V ten okamžik se váhy překlonily na opačnou stranu. Spouštěcím mechanismem byly bezpochyby limitní příkazy spekulantů, kteří chtěli realizovat své zisky.

Během dvou dnů spadlo zlato o 100 dolarů a v dalších dnech se dostalo těsně pod 900 USD. Jde o pochopitelnou korekci úměrnou předchozímu prudkému růstu. Z technického pohledu je nyní podstatné, zda se zlato zastaví někde v rozmezí 880–920 USD. Pokud ne, hrozí pokles k další hranici podpory na úrovni 800 USD, pod kterou by se cena zlata neměla dostat ani při realizaci nejhoršího scénáře.

A co bude dál?
Dá se očekávat, že tato korekce velmi rychle odezní a brzy bude zlato opět atakovat tisícidolarovou metu. Osobně předpokládám, že po druhém úspěšném pokusu se již cena ustálí ve čtyřciferných číslech a další růst na sebe nenechá dlouho čekat. Ovšem zde se mé očekávání liší od názorů některých velkých bankovních domů.

Například podle informací zveřejněných v minulém týdnu na portálu www.idnes.cz očekává UniCredit Bank v roce 2009 průměrnou cenu zlata na úrovni 1000 USD. Také Jan Bureš, hlavní ekonom ČSOB, zde uvádí svůj názor, že zlato je do velké míry vyhnáno nahoru spekulacemi na další pokles dolaru. Jelikož očekává zastavení pádu americké měny, obává se prudkého propadu cen drahých kovů.

Já jsem však přesvědčený o tom, že fundamentální důvody pro pokračující růst zlata přetrvávají. Je zde stále silná poptávka ze strany institucionálních investorů, a to především finančních společností, a navíc je pravděpodobné, že některé zejména asijské země budou chtít zvyšovat své zlaté rezervy na úkor dolaru. Jsem toho názoru, že do konce roku bude zlato nad úrovní 1100 USD, a vůbec bych se nedivil, kdyby v průběhu následujících třech let byla pokořena další kulatá meta ve výši 2000 USD.

Jak se podílet na růstu?

Nabízí se mnoho způsobů, jak participovat na případném růstu. Můžeme je shrnout do několika kategorií:

  1. fyzický nákup zlata v podobě zlatých cihel, prutů, mincí apod.
  2. kontrakt na zlato na komoditní burze
  3. ETF (indexové fondy) investující do zlata
  4. investiční certifikáty, jejichž podkladovým aktivem je spot cena zlata
  5. akcie firem těžících zlato
  6. komoditní fondy se zaměřením na zlato
  7. komoditní a jiné deriváty, které odvozují svou cenu od zlata
  8. zlatá medaile za vítězství, např. na olympiádě v Pekingu

Jak si ale vybrat, která varianta bude zrovna pro vás nejvhodnější? Není to až tak složité. Projdeme si všechny možnosti postupně.

Pakliže nejste vrcholový sportovec s ambicemi na zlatou medaili, asi nemá smysl uvažovat nad poslední variantou. Pokud nemáte v plánu se zlatem jen krátkodobě spekulovat, pak odpadají také druhá a sedmá  alternativa. Máte-li potřebu zlatý kousek fyzicky vlastnit, abyste ho mohli každý večer před spaním pohladit, je pro vás  ideální varianta číslo jedna. Stačí zadat do Googlu heslo „zlaté mince“.

Do menších portfolií se hodí komoditní fondy

Nyní nám zbývají akcie, fondy, ETF a certifikáty, tedy nástroje, které používá většina dlouhodobých investorů. Zde bude rozhodující celková koncepce portfolia a objem kapitálu. V případě drobnějších portfolií tvořených podílovými fondy nemá smysl uvažovat nad ničím jiným než možností pod číslem 6.

Dobrým příkladem budiž Zlatý fond od společnosti ČP Invest. Tím mu nechci dělat reklamu, ale jde o jediný běžně distribuovaný fond svého druhu na českém trhu, který je navíc měnově zajištěn do koruny. Jen je na místě upozornit, že nejde o čistě „zlatý“ fond, drží například pozice i ve stříbru a také v těžebních společnostech. A dále je dobré vědět, že řeč je o jednom z poplatkově nejdražších fondů na českém trhu. Na druhou stranu to lze ospravedlnit poměrně složitou strategií na správu fondu.

Jednotlivé akcie mají smysl jen u milionových portfolií
Aby byla efektivní investice přímo do jednotlivých akcií firem těžících zlato, je zapotřebí velkého kapitálu. Vsadit na jednu jedinou firmu by totiž bylo riskantní. Jako optimální se jeví 3–5 firem. Ale to je ještě třeba mít na paměti, že zlato, resp. komoditní akcie, by měly tvořit pouze část celkového portfolia investic. Varianta pátá může být sice potenciálně nejzajímavější, ale  přemýšlet o ní je smysluplné tak od pěti milionů výše.

ETF a certifikáty jsou nejvěrohodnější kopií
ETF a certifikáty přesně kopírují cenu zlata. Do hry nevstupují další vlivy,  jak je tomu u akcií či fondů. Oproti komoditním fondům jsou také výrazně levnější. Jejich dalším plusem je větší likvidita, jelikož se obchodují na burze. Když pak porovnáme ETF a certifikáty, pro ETF hovoří jedna nezanedbatelná výhoda. Investice v ETF jsou podloženy fyzickým vlastnictvím zlata, zatímco certifikáty jsou podloženy pouze papírovými kontrakty na zlato. Jako příklad uvedu největší zlatý ETF Street Track Gold Trust.

Přesto preferuji při výběru certifikáty z jednoho prostého důvodu. Některé certifikáty totiž existují v takzvané quanto variantě, tedy se zajištěním do eura proti poklesu dolaru. To umožňuje investorům klidnější spaní. Měnově zajištěný certifikát na zlato má ve své nabídce například ABN Amro.

Z toho vyplývá, že by většina drobných investorů měla volit podle výše uvedených kritérií buď quanto certifikáty, nebo ČP Invest Zlatý fond, anebo zlaté mince. V každém případě před nákupem doporučuji kontaktovat  poradce a vše s ním zkonzultovat.

Autor je ředitel společnosti FINEZ Investment Management.
Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a ředitel společnosti FINEZ Investment Management. Přední český expert v oblasti investování. Prosazuje férovou provizi podílem na zisku. Zastánce dlouhodobých strategií s value přístupem. Preferuje... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 53 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK