Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Je investiční dotazník formalita?

Každý drobný investor musí před realizací investice vyplnit investiční dotazník. Ten by ho měl ochránit před nesprávným rozhodnutím. Bohužel, moc to nefunguje.

Dotazník má mimo jiné určit, zda jste člověk opatrný, který by se měl při investování držet při zemi, nebo naopak dravec, který ustojí rozika nejdynamičtějších investic. Nejčastěji samozřejmě po vyplnění dotazníku zjistíte, že jste někde mezi – rádi byste vysoké výnosy, ale do rizika se vám moc nechce.

Dále vám má dotazník pomoci ujasnit si, na jak dlouho vlastně chcete investovat. Kdo chce do akcií, měl by vyplnit, že na dlouho. Bohužel, mnozí zvolený horizont nedodrží. Často pak realizují ztrátu v nejméně vhodnou dobu.

Finanční poradci popisují, jak začínající investoři při vyplňování dotazníku váhají mezi zcela protichůdnými odpověďmi, jako by to byly drobné nuance téhož. Laik zkrátka na dotazy týkající se tolerance k riziku a dalších důležitých faktorů nedokáže odpovědět tak, aby to k něčemu bylo.

Často někde čtu, jak vám dotazník pomůže zvolit správnou investici. Mezi námi, je to hlavně administrativní pojistka pro zprostředkovatele, že klient věděl, do čeho jde. Papír, který se musí vyplnit. Jako klient na něj nespoléhejte. Raději se o svých možnostech pobavte s někým zkušeným.

Jaké jsou vaše vlastní zkušenosti s investičním dotazníkem? Své názory posílejte na adresu redakce@finmag.cz. Nejzajímavější postřehy finančních poradců a klientů využijeme v připravovaném článku pro tištěnou verzi finančního magazínu Finmag.

Další články o investování

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK