Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Proč nikomu nevadí lichva?

Pomalu se blíží Vánoce, nejoblíbenější část roku bank i úvěrových firem. Kdy jindy nalákat klienty na emotivní a nepromyšlené rozhodnutí půjčit si peníze na něco, co vůbec nepotřebují a co si užijí asi tak pět minut pod stromečkem?

Dnešní komentář ale není o hlouposti průměrného člověka, agresivní reklamě na nevýhodné úvěry, nedostatku informací a zoufalé finanční gramotnosti velké části naší populace. Je o podvádění, manipulaci a možná až kriminálnímu zneužívání neznalosti.

Legální loupežníci

Mluvím totiž o různých lépe či hůře maskovaných lichvářích, kteří neváhají hledat jakoukoliv cestu, jak nalákat lidi v problémech na příslib jednoduché půjčky téměř bez rizika. Vědí totiž, že pokud má někdo problém a peníze nutně potřebuje, nebude moc přemýšlet a podepíše cokoliv.

Nejen smlouvu o úvěru s úrokem padesát i více procent ročně, ale i zástavní smlouvu na svůj dům či byt, doplněný o předkupní právo a věcné břemeno užívání věřitelem. A samozřejmě i rozhodčí doložku, kdy rozhodcem je spřátelená firma nebo člověk, který nemá problém rozhodnout během pár dní a zcela v souladu s rozhodčí žalobou.

Z desetitisíců miliony

Součástí kvalifikačních předpokladů takového rozhodce je také silný žaludek, protože obvykle vedle potvrzení toho, že dlužník má platit, schvaluje také aplikaci mnoha vysokých sankcí.

A nejde jen o vysoké úroky z prodlení, ale zejména o různé podivné pokuty v řádu desítek procent z dlužné jistiny nebo úvěrového rámce. Navíc pokuty, které jsou velmi vágně definované, takže klient ani neví, co vlastně má dělat, aby se pokutě vyhnul.

Kolik z vás by vědělo, jak se vyhnout třeba pokutě ve výši čtyřiceti procent úvěrového rámce za „neinformování o nepříznivé změně“?

Žádné podrobnější vysvětlení totiž nedostanete, nemluvě o tom, že ve smluvních podmínkách musíte velmi pečlivě hledat, abyste seznam sankcí vůbec našli. Na co nejvyšší navýšení dlužné částky pomocí pochybných sankcí, odklepnutých spřáteleným rozhodcem, netrpělivě čeká další kamarádská firma - organizátor nedobrovolných dražeb. Na počátku jste si tak půjčili 150 tisíc korun, ale během pár měsíců bez šance na spravedlivý proces dlužíte 800 tisíc korun a další statisíce činí náklady na rozhodce, exekutora a dražbu - a nemáte šanci protestovat.

Touto podvodnou cestou přijdou o střechu nad hlavou tisíce rodin ročně. Někteří z nich peníze rozházeli za hlouposti - ale mnoho z nich se snažilo řešit těžkou životní situaci a měli pocit, že jsou v pasti. Proč jejich osud nikoho netrápí a lichváři mají volné pole?

Autor je ředitel pro rozvoj a péči o klienty společnosti Partners

Psáno pro Lidové noviny

Tomáš Prouza

Tomáš Prouza

Vystudoval na VŠE v Praze mezinárodní politiku a diplomacii a na britské Open University získal titul MBA. Během studia pracoval v Nadaci Patriae a jako český a ekonomický redaktor česko-anglického měsíčníku The Prague Tribune.... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 26 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK