Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

OVB vystoupila z AFIZ

Etický výbor Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců ČR (AFIZ) na svém včerejším zasedání rozhodl v rámci disciplinárního řízení o pozastavení členství společnosti OVB Allfinanz.

Etický výbor rozhodl, že společnost musí do 31. ledna 2009 vytvořit a předložit AFIZ  interní předpis vnitřní kontroly dodržování odborné péče při poskytování služeb zákazníkům a manuál k jeho implementaci do praxe.

V případě, že společnost nedostatky v nastavení a fungování vnitřní kontroly odstraní, bude Etickým výborem zrušeno pozastavení jejího členství. Následně společnost OVB Allfinanz, a.s. musí umožnit právnímu oddělení AFIZ provedení hloubkového auditu, který bude zaměřen na kontrolu praktického fungování vnitřní kontroly, a to do 30. dubna 2009.

Etický výbor AFIZ z opakovaných důvodných stížností klientů na některé spolupracovníky OVB Allfinanz zjistil, že společnost nemá nastaven systém vnitřní kontroly, který by případná vážná pochybení spolupracovníků proti principům odborné péče včas odhalil a řešil.

Jedná se zejména o případy vícenásobného uzavírání investičních životních pojistek s minimálními pojistnými ochranami u téhož klienta nebo o IŽP s nedůvodně vysokými platbami běžného pojistného, navíc mnohdy v situaci, kdy platby nakonec překračují reálné možnosti daného klienta.

Chybí standardní vnitřní kontrola

Třebaže je zřejmé, že se nejedná o obecnou praxi společnosti OVB Allfinanz a že naprostá většina spolupracovníků této společnosti poskytuje služby s odbornou péčí, nelze připustit, aby společnost jako člen AFIZ neměla účinné vnitřní nástroje, kterými včas zjistí a napraví jednotlivé případy pochybení. Ostatní členové AFIZ takové nástroje mají a využívají je.

V reakci na včera doručené rozhodnutí Etického výboru dnes společnost OVB Allfinanz ukončila členství v AFIZ, a to společně se svojí dceřinou společností EFCON Consulting, s.r.o.

„Doufala jsem, že z tohoto varovně vztyčeného prstu si OVB vezme ponaučení, zjedná nápravu a bude tak nadále významným členem AFIZ“, komentuje Marta Gellová, generální sekretář AFIZ.

„Dnešní oznámení společnosti OVB Allfinanz, a.s. o vystoupení z asociace však chápeme jako stvrzení toho, že OVB nechce vyhovět samoregulačním opatřením, které jí AFIZ doporučila. Mrzí nás, že tímto krokem ztrácíme možnost jakkoli pozitivně působit na dodržování odborné péče o klienty u této společnosti,“ dodává Gellová.

Jako na zavolanou

„Pozastavení našeho členství přišlo jako na zavolanou,“ reagoval na rozhodnutí Etického výboru Pavel Uzel, předseda představena a generální ředitel OVB Allfinanz.

„Přínos asociace pro naše podnikání již delší dobu neodpovídal námi každoročně vkládaným prostředkům v řádu několika milionů korun. Teď je raději investujeme do dalšího zkvalitňování přípravy našich spolupracovníků. Za těchto okolností se společnost OVB rozhodla jít svou vlastní cestou,“ uzavírá Uzel.

Komentáře

Celkem 18 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK